profil

Czy znasz dobrze Pojezierza Polskie?

drukuj
poleca 83% 985 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1. Co to są Wzgórza Szymbarskie i jak nazywa się ich najwyższe wzniesienie?

Wzgórza Szymbarskie to najwybitniejsze zgrupowanie wzniesień czołowomorenowych na Pojezierzu Kaszubskim. Najwyższe wzniesie to Wieżyca (328,6 m n.p.m.).

2. Które wzgórze Pojezierzy Polskich nazywane jest potocznie „Fudżijama”. Dlaczego przyjęła się ta nazwa?

Ostrzycę, która jest kulminacją Podgórza Kaczawskiego (501 m) nazywa się potocznie „Fudżijamą”, bo ma stożkowaty kształt.

3. Które z Pojezierzy Polskich liczy najwięcej jezior o powierzchni większej niż 1 ha?

Pojezierze Mazurskie liczy 2700 jezior o powierzchni powyżej 1 ha.

4. W miejscowości Bachanowo nad Czarną Hańczą znajduje się ciekawy rezerwat geologiczny. Co jest jego atrakcją?

Celem wprowadzenia ochrony rezerwatowej na obszarze rezerwatu przyrody Głazowisko Bachanowo jest zachowanie unikatowego głazowiska, prezentującego wyjątkowo naturalny krajobraz polodowcowy. Na małej powierzchni występuje skupisko ok. 10 000 głazów narzutowych o obwodach od 0,5 do 8 m. Położone są na 4 tarasach: w korycie rzeki, na dnie jej doliny, na tarasie ok. 10 m ponad lustrem wody Czarnej Hańczy oraz na powierzchni sandrowej - ok. 25 m ponad lustrem wody. Są to głównie głazy granitowe, granitognejsy, sjenity, gnejsy, piaskowce, wapienie, bazalty, ryolity, melafiry i porfiry.

5. Jaki obiekt zabytkowy znajduje się w Gierłoży?

W Gierłoży znajdują się porośnięte lasem ruiny tajnej kwatery głównej Adolfa Hitlera. Jest to zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

6. W małej osadzie Stańczyki na Suwalszczyźnie znajduje się jeden z najciekawszych w Polsce zabytków techniki. Co to jest?

Wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy (31km). Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii i jednymi z najwyższych w Polsce. Długość – 200 m i wysokość 36 m. Konstrukcja żelbetowa, pięcioprzęsłowa o równych 15 m łukach. Most północny zbudowany był w latach 1912-1914, a południowy 1923-1926. Architektura charakteryzuje się doskonałymi proporcjami, a filary ozdobione są elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Stąd nazwa – „Akwedukty Puszczy Rominckiej”.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (14) Brak komentarzy
20.3.2011 (16:22)

dzięki przydało się...i dzięki tej pracy dostałam pierwszą 5 z geografi...:) jeszcze raz wielkie dzięki...;)

10.2.2011 (17:14)

em, ludzie, z tą górą wszystko jest w porządku. sprawdźcie sobie w wikipedii -.-

29.1.2011 (15:29)

Na drugie odpowiedz jest zła to będzie Wierzyca.

Geografia świata