profil

Zaskocz nauczyciela - śmieszna rzymska gazeta

poleca 86% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Cezar

RZYM, 24 STYCZNIA, ROK 31 PRZED ICH ERĄ
Gazetum Romanum
JEDYNA RZYMSKA GAZETA Z PEŁNĄ WOLNOSCIĄ SŁOWA
Redaktor naczelny Michaelus Coennerus, sekretarz redakcji Joannea Jasinisius, dział propagandy Zuzannea Jacubius

KOMENTARZ REDAKCYJNY
Co po Idach Marcowych?


Gajusz Juliusz Cezar będzie na pewno długo pamiętany przez ludność Rzymu. Od wstąpienia na tron do jego tragicznej śmierci zaszły w imperium znaczne zmiany ustrojowe. W działalności politycznej Cezara wyraźnie widać było dążenie do utworzenia z Rzymu cesarstwa. Opinie na jego temat są podzielone: - To skandal, aby jeden człowiek mógł władać całym imperium- mówi kwestor główny Pretoniusz – obecna sytuacja finansowa nie pozwala nam na spełnianie wszystkich cesarskich zachcianek! -Cezar i jego ustrój cesarski przez długie lata będą jeszcze wzorem dla wielu państw – twierdzą inni.
Teraz wszystkie oczy zwrócone są ku następcy Gajusza Juliusza – Oktawianowi. Przypomnijmy, że ten usynowiony siostrzeniec Cezara, zrywając zawarty wcześniej II triumwirat, pokonał nie dawno pod Akcjum w 31r.p.i.e swego głównego rywala do tronu Marka Antoniusza oraz popierającą go Kleopatrę. Teraz w Egipcie jest już armia Romańska, zaś nowy Pierwszy Senator – nazwany przez senat Augustem – zapowiada odrodzenie dawnej republiki. – To brednie – krytycznie podchodzi do sprawy Pretoniusz-
Jestem pewien, że Oktawian August wkrótce mianuje siebie pryncypatem, a z Rzymu utworzy cesarstwo. Za Augustem stoi zaś cała armia.
Sam zainteresowany obiecuje zachować senat, dbać o rozwój handlu, oraz budownictwa. Na razie wszystko wskazuje na to, że Oktawian August rzeczywiście zachowa rzymską demokrację, ale to, czy nowa republika jest prawdziwa, czy też jest tylko hasłem, pokaże czas.
Reakcje na śmierć Cezara w podległych Rzymowi prowincjach są jednakowe.
-Obawiamy się, że w krótkim czasie Oktawian August podbije nasze ziemie- mówi ambasador Dacji w Rzymie. Podobnie do sprawy odnoszą się także inne państwa. Wszędzie eksperci przewidują rychłą wojnę z Imperium Rzymskim, co potwierdza się znacznym pogorszeniem kontaktów między Rzymem a państwami pogranicznymi. Otóż Rzymianie ostatnio znacznie podwyższyli cła zbóż na granicach, co tłumaczą nagłym wzrostem cen zbóż na rynkach ogólnorzymskich. Ale jest to wyraźna oznaka, że Oktawian August już wkrótce zreformuje armię, a następnie przystąpi do podboju państw ościennych. On sam zapewnia, że owe wojny nie odbiją się negatywnie na ludności Imperium, a że w Rzymie zapanuje pax romanum.
Istotny wpływ na dalsze losy Rzymu może wywrzeć żona Augusta –Liwia. Jak powszechnie wiadomo często musi ona przywracać do porządku swego małżonka i ma nad nim szeroką kontrolę. W ogóle cała rodzina Oktawiana wydaje się być często odwiedzana przez Westę. Tak np.: jego córka, Julia, sumiennie, choć jak przyznaje niechętnie, wypełnia wszystkie prace domowe pospolitej Rzymianki, a wszystko po to, aby pokazać jak być cnotliwą żoną.
Kłopoty w Galii. Ostatnio w podległej Rzymowi Galii wybuchło antyrzymskie powstanie. Wzburzona wysokimi podatkami na rzecz Imperium ludność, podburzana przez niejakich Asterixa i Obelixa domaga się utworzenia z Galii Pn. strefy wolnocłowej. Senat Rzymski odniósł się do sprawy krytycznie i postanowił wysłać na miejsce kolejne dwa legiony wojska.7 DNI RZYM
poniedziałek Na 20 lat ręcznego pompowania wody do łaźni głównej sąd skazał legionistę Markusa L., który 3. czerwca b.r. podczas zabawy z armią w rzucanie włócznią do celu, przebił główny dopływ ciepłej wody do akwenu. Przez pół dnia ludzie nie mogli korzystać z łażni. Straty szacowane są na 5,5 sztuki złota.

wtorek Do księgarń po promocyjnej cenie 6,7 sztuki złota wszedł najnowszy bestseller światowy ,,Świat według Platona’’. wydawnictwa FORUM. Do tej pory nakład dzieła wyniósł aż 4 egzemplarze, ale jak zapewnia wydawnictwo, przepisywanie idzie pełną parą.

Środa Ostatnio przed pałacem Augusta coraz tłumniej zbiera się lud. ,,Chleba i igrzysk!’’wołają tłumy. –Może to być oznaka znaczących zmian kulturowych w Rzymie- twierdzi rzecznik Augusta Oliwiusz. ,,Skoro już będziem miali cesarstwo to my chcem się bawić i jeść!’’ krzyczą pytani z tłumu.

Czwartek Z powodu braku wiarygodnych dowodów umorzono śledztwo w sprawie domniemanego szefa mafii Rzymskiej. Przestępca ps. ,,Alcaponiusz’’ nie pozostawia po sobie żadnych odcisków sztyletu. Pretorianie są bezradni gdyż cały gang porusza się szybkim rydwanem z ABS-em.Komendanci przyjmują zeznania ludu na rynkach. Anonimowość zapewniona.

Piątek Z chwilą otwarcia nowego akweduktu, z pomp miejskich poczęły wydobywać się ryby, raki i wodorosty. To firma budowlana ,,Kolosaqa’’ niedokładnie skontrolowała ichtiofiltry przed otwarciem budowli. Teraz przed urzędami ubezpieczeniowymi tłumnie ustawia się lud po odszkodowania za pranie zniszczone przez obślizgłe ryby lub przez rzęsę wodną. Rzymska gmina centrum i pretorzy skierowali już sprawę do prokuratora.

Sobota W głównej izbie senatu znaleziono egipską puderniczkę, zostawioną tam zapewne przez Juliusza Cezara jeszcze za życia. Jest to niezbity dowód na rozmiary jego romansu z Kleopatrą. - Człowiek roztropny, starszy, a w dodatku Pierwszy Senator nie może zajmować się kobietami. Naraża się w ten sposób sprawy państwa na szwank - twierdzi rada trybunów.

Niedziela Potwierdziło się oskarżanie Polinikusa o stosowanie środków dopingowych podczas ostatnich zawodów o puchar mistrza Sycylii w pełzaniu tyłem. W próbkach krwi Polinikusa długo nie chciała zalęgnąć się pleśń. Według najnowszych osiągnięć medycyny jest to niezbity dowód na branie przez tego zawodnika środków dopingujących. Został on więc ukarany grzywną 5600 denarów oraz został pozbawiony medalu.RADY DLA KIEROWCÓW RYDWANÓW. -Nie radzimy jeździć drogą krajową nr 363, gdyż po ostatnim przemarszu legionów jest ona w opłakanym stanie. Za to droga nr7. jest w remoncie i za pół roku zostanie znowu oddana do użytku. –
Plebejusze za miesiąc sprzeciwią się importowi żywności do Republiki i zaczną strajkować pod przewodnictwem Andrijussa Lepperussa. Negocjacje zakończą się fiaskiem, a chłopi zablokują drogi do Rzymu. –Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla gospodarki państwa, ponieważ jak wiadomo ,,Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu’’-komentuje sprawę Konsul Premierusz

KĄCIK MODY RZYMSKIEJ: Jest gorący letni dzień. Przechadzam się z moim rysownikiem wśród straganików i handlarzy niewolników. Jako znawczyni mody muszę przyznać, że ludność naszego kraju ubiera się według najnowszych tendencji! Mężczyźni paradują w pięknych wełnianych togach, o trzykrotnej długości ciała właściciela. Umiejętne spięcie materiału daje efekt udrapowań i fałd, spod któryc widać prawe ramię. Wysokich urzędników wyróżnia purpurowe obramowanie togi. Ponieważ jest ciepło i słonecznie, Rzymianie nie mają na sobie krótkich płaszczy z ciemnej wełny i kaptura. Kobiety noszą piękne wełniane tuniki, składające się z dwóch prostokątów materiału zszytych z boków i na ramionach.
Właśnie zmierza w moją stronę bardzo piękna Rzymianka we wspaniałej stoli – szacie z paskiem w talii i purpurową falbaną u dołu. Na głowie – hit mody! Fryzura właściwa starszej kobiecie lub wdowie: włosy jej schowane są pod jasną chustą luźno opadającą na ramiona.
No cóż, muszę przyznać, że ludność naszego kraju ma dobry gust i ubiera się według najnowszej m Wielka giełda.
Od wczoraj na Forum odbywają się ogólnorzymskie targi sprzętów domowych. Przez następny tydzień każdy obywatel Rzymu będzie mógł za odpowiednią ceną nabyć wszystko, co potrzebne w domu. Na wyraźne życzenie handlarzy podajemy w przybliżeniu ceny poszczególnych sprzętów.WILKA GIEŁDA SPRZĘTÓW AGD.

-Niewolnik do lat 20--------------------- 1350[denarów]
-Niewolnik lat 20-40------------------- 1560dn.
-Niewolnik od 40 lat--------------------- 1360dn.
-Niewolnik-gracz na lutni------------- 2010dn.
-Niewolnik-gracz na lirze-------------- 2040dn.
-Niewolnik-śpiewak(bas)--------------- 2045dn.
-Niewolnik-medyk----------------------- 3505dn.
-Niewolnik-szczególnie silny---------- 3000dn.
-Niewolnik-biegły w literaturze------ 3305dn.
-Niewolnica młoda ładna-------------- 2085dn
-Niewolnik-filozof----------------------- 3905dn.
-Niewolnik-lektykarz--------------------2075dn.
-Niewolnik-tragarz---------------------- 2065dn.
-kij/bicz-zwyczajny--------------------- 695dn.
-kij/bicz- z kolcami--------------------- 756dn.
-wartościowy zakładnik--------------- 1450-7645dn.
-lektyka do 6 osób------------------------4305dn.
-do 8 0sób
-rydwan-koła gumowe------------------4855
-koła drewniane----------------4010dn.

Rozrywka dla dzieci.
Test dla małych chłopców:
-czy będziesz dobrym żołnierzem…
1. Co byś nosił pod skórzaną spódniczką ? a) nic b) majtki c) listek figowy a.0.(zboczeniec)b.10.(brawo)c.5.(naturalista)
2. Jak długo miałbyś służyć w wojsku ? a) 25lat. b) 5 lat c) do końca życia. a. 10 (brawo)b. 0 (leniuch)c. 5 (pracoholik)
3. Z kim mógłbyś się ożenić ? a) z córką władcy. b) z nikim c) z Egipcjanką. a. 5 (marzyciel, ale ambitny)b. 10 (brawo)c. 0 (chyba żartujesz)
4. PUKTACJA:
30-25 = będzierz dobrym żołnierzem.
24-15 = dobrze poćwicz to się nadasz.
14-0 = wstąp najlepiej do armii przeciwnika to na pewno zwyciężymy (fajtłapa)Kącik ASTROLOGICZNY.
Co mówią gwiazdy ?

-Oktawian August pomści śmierć naszego kochanego Juliusza Cezara. Dzięki Jego rzondom nasza Republika rozrośnie się jeszcze bardziej. Chłopi nie będą już wcielani do armii! (Funaa!!)
Przyjmie on dziwny tytuł ,,cesarz’’
- Plebiusze za miesiąc sprzeciwią się importowi żywności do Republiki i zaczną strajkować pod przewodnictwem Andrijussa Lepperussa. Negocjacje zakończą się fiaskiem a chłopi zablokują drogi do Rzymu. –Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla gospodarki państwa, ponieważ jak wiadomo ,,Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu’’-komentuje sprawę Konsul Premierusz.

-W następnym tygodniu: wspaniała wyprzedarz ,,u Syzyfa’’. Wróżka RomaniaRADY DLA KIEROWCÓW RYDWANÓW.
-Nie radzimy jeździć drogą krajową nr 363, gdyż po ostatnim przemarszu legionów jest ona w opłakanym stanie. Zato droga nr7. jest w remoncie i za pół roku zostanie znowu oddana do użytku.Kłopoty w Galii.
Ostatnio w podległej Rzymowi Galii wybuchło antyrzymskie powstanie. Wzburzona wysokimi podatkami na rzecz Imperium ludność domaga się utworzenia z Galii Pn. strefy wolnocłowej. Senat Rzymski odniósł się do sprawy krytycznie i postanowił wysłać na miejsce kolejne dwa legiony wojska.

ody. Przyznała to sama Kleopatra IV !

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 9 minut