profil

Przewodnik po Rzymie

poleca 84% 1038 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak w Rzymie mierzymy czas?
Pierwszym naszym kalendarzem był ten stworzony przez Romulusa- założyciela Naszego Wiecznego Miasta. Rok składał się wtedy z 304 dni podzielonych na 10 miesięcy. Rok rozpoczynał się w marcu i trwał do grudnia.
Następca Romulusa- Numa Pompliusz dodał do naszego kalendarza 41 dni, czyli dwa miesiące. Wprowadził także miesiąc przestępny. Pozwalał on na przedłużenie kadencji urzędnikowi, co doprowadziło do wielu nadużyć.
Dopiero Juliusz Cezar przy pomocy Sosignesa z Aleksandrii uregulował rok słoneczny. Trwał on 365 dni, a co cztery lata posiadał dodatkowy dzień zwany bis sexto Kalendas Martias.
Tydzień posiada 8 dni~ siedem pracujących i jeden targowy. Czas liczymy na podstawie zegarów słonecznych porozstawianych po całej Romie i za pomocą klepsydr dostępnych w urzędach i termach.

Drogi w Romie
Uliczki w Rzymie są wąskie, zakurzone i tłoczne. Do niedawna poruszanie się w Wiecznym Mieście było bardzo męczące. Dopiero w 45 r. Juliusz Cezar wprowadził Iulia municipalis, które zakazuje poruszania się w Wiecznym Mieście pojazdów ciągniętych przez zwierzęta między świtem a zmierzchem, ograniczając ich ruch tylko do godzin nocnych. Juliusz Cezar stworzył również areae carruces (parkingi).
Niestety nie rozwiązuje to wszystkich problemów. Hałas i tłok na ulicy nadal są nie do zniesienia.
Pojazdy, których używamy w Rzymie to: lektyki lub sella gestatoria (używają ich bogaci rzymianie), essedum (służą do szybkiego poruszania się), cisium, covinnus i birotus to pojazdy używane przez rzymska młodzież, a rheda lub carruca to pojazdy do wolnego przemieszczania się z bagażami, carrucea dormitoria to wygodne pojazdy wykorzystywane na długie podróże, natomiast plaustrum i sarracum służą do przewożenia materiałów budowlanych.

Termy
Termy to ośrodek życia kulturalnego i społecznego w Rzymie. Spotykają się tu wszyscy Rzymianie i goście przyjeżdżający do naszego miasta. Każdego dnia przychodzi tu tysiące osób nie tylko w celu zażycia kąpieli, ale również aby pospacerować, zjeść, napić się, podziwiać dzieła sztuki, uczestniczyć w publicznych odczytach i spektaklach lub po prostu-aby spotkać się z przyjaciółmi i poznać nowych ludzi. Termy otwierane są o godz. piątej rano czasu rzymskiego, ale kąpieli zażywamy dopiero od godz. siódmej. Wejście do term jest bezpłatne, ale za wszystkie pozostałe usługi term się płaci. Do term nie zabieramy ręczników, są one do kupienia na miejscu. Termy są dostępne dla kobiet, ale nakazuje się im korzystania z innych pomieszczeń, niż tych przeznaczonych dla mężczyzn.

Warto zobaczyć w Rzymie.

W tym rozdziale mojego przewodnika pokaże państwu miejsca, które warto zobaczyć będąc w Romie.

Via Apia
Nazywana ,,Królową Dróg” zbudowana w 312 roku przez Appiusza Klaudiusza, łączy Rzym z Kapuą. Jest to pierwsza droga zbudowana w państwie rzymskim. Via Appia jest najważniejszą drogą komunikacyjną całego imperium.

Utiopia Nerona
Domus Aurea to dom zbudowany dla cesarza. Pełen przepychu, bogactwa i jakiejś wewnętrznej godności. Neronowi właśnie na takim domu zależało najbardziej. Na pałacu, który mógł nazwać cesarskim. Przed budynkiem znajduje się ja z większych rzeźb świata starożytnego. Kolosalny posąg Nerona wielkości 51 m. Pałac nie jest przeznaczony do zwiedzania.

Koloseum
Amphiteatrum Novum to symbol Wiecznego Miasta i całego Imperium. Koloseum to jedyny w Rzymie teatr na wolnym powietrzu. Odbywają się ty walki gladiatorów i vanationes czyli polowania. Do Koloseum prowadzi 80 bram. Wejście płatne.

Dom cesarzy
Palatinum to miejsce gdzie wg legendy Romulus założył Rzym. Teraz wielu cesarzy zakłada tam swoje pałace, do których wejście jest zabronione, ale można je podziwiać od zewnątrz.

Forum Romanum
Forum Romanum to bijące serce Imperium, zajmuje kwadratowy teren zamknięty między Palatynem, wzgórzem Celius i Kapitolem. Początkowo miejsce było przeznaczone na działalność: polityczną, handlowa i rytualną. Jednak teraz kwitnie tam jedynie działalność polityczna i religijna. Nie dostępne do zwiedzania.

Kolumna Trajana
Kolumna Trajana, a właściwie Pomnik Zwycięstwa stoi w centrum Forum Ulpium. Pokryta płaskorzeźbami przedstawiającymi podboje rzymskie, z posągiem Trajana na szczycie. Dostępna do zwiedzania, bezpłatna.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty