profil

Aktualność fraszek w naszej rzeczywistości – głos w dyskusjii

poleca 85% 752 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aktualność fraszek w naszej rzeczywistości – głos w dyskusji

Koleżanki i Koledzy!
Dzisiejsza lekcja jest wyjątkowa. To na niej, mamy się zastanowić, nad problemem aktualności fraszek w naszej rzeczywistości.
Na początek chciałabym przypomnieć co to jest fraszka.
Fraszka jest to krótki utwór, pisany wierszem, lub żartobliwy, ironiczny, oparty na dowcipnym pomyśle. We fraszkach pojawiają się anegdoty, czasem nazwiskami bohaterów zdarzeń. Tematy tych utworów wypływają z obserwacji otaczającej rzeczywistości.
Poznaliśmy dwóch autorów fraszek: Jana Kochanowskiego i Jana Sztaudyngera.
Nie jest to moje pierwsze spotkanie z fraszką. Już w szkole podstawowej czytałam „żarciki” Jana Kochanowskiego.
Z epigramatem Sztaudyngera spotkałam się za pośrednictwem mamy, która cytowała niektóre fragmenty.
Tych dwóch autorów dzieli czterysta lat, ale to nie znaczy, że ich utwory nie mają nic wspólnego ze sobą ani z naszą rzeczywistością.
Udowadniają, że nie trzeba pisać długich poematów, by przekazać ważne rzeczy o świecie i nas samych.
Jednym z tematów, poruszanych we fraszkach, jest miłość tak obecna w naszym życiu. Kochanowski pisał, że przed miłością nie można się schronić, a jego następca chce kochać i być kochany.
Na pewno zgodzicie się ze mną, że każdy dąży do szczęścia. Renesansowy twórca reklamuje szczęście we fraszce „Na lipę”. Sztaudyngier zaleca mówienie „mam szczęście” , zamiast „mam pecha”.
Często spotykamy się z obrazem naszych wad i przywar. Jedną z nich jest jazda na Pegazie czyli na gazie. Podobne spostrzeżenia przedstawił Kochanowski we fraszce „O Doktorze Hiszpanie” – „szedłem spać trzeźwy a wstaję pijany”.
Autorzy bardzo cenią humor i dobrą zabawę. Nawet tak poważna rzecz jak tworzenie jest pretekstem do żartu zarówno we fraszce „Inwokacja do Muzy” jak i „Na swoje księgi”. My także umiemy śmiać się ze swoich nieudolnych prób twórczych.
Wielokrotnie rozmawiamy o rzeczach materialnych. Natomiast zapominamy o wartościach uniwersalnych. Jan Kochanowski we fraszce „Na zdrowie” pisze o wartości zdrowia, i przeciwstawia je przedmiotom martwym. Sztaudynger podkreśla, iż „fortuna kołem się toczy’”.
Na pewno zgodzicie się ze mną, że fraszki można czytać jednym tchem. Oczywiście te współczesne czyta się łatwiej.
Analizując je mam wrażenie, że autorzy chcą wyleczyć nas się z wielu ludzkich wad, wskazać prawdziwe wartości, rzeczy ważne i niezbędne .
Treści fraszek dotyczą miłości, szczęścia, przyjaźni, wiary, spokoju, a więc wszystkich ważnych rzeczy w naszym życiu .
Mam nadzieję, iż pozbyliście się wątpliwości, co do tego, że fraszki są aktualne i dziś , dla nas i dla naszego pokolenia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty