profil

Powieść Stefana Żeromskiego porusza zagadnienia związane z etapem dorastania i dojrzewania.

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Teza: Powieść Stefana Żeromskiego porusza zagadnienia związane z etapem dorastania i dojrzewania.

Argumenty:
1 bunt młodziezy do nauczycieli
2 pierwsza miłość
3 samodzielność
4borowiczowi zalezy na opini kolegów
5 dokonywanie waznych zyciowych wyborów


Pierwszym agrumentem na to, że powiesc s. ż porusza zagadnienia zwiazane z etapem dorastania i dojrzewania jest bunt młodzieży przeciwko nauczycielom, którzy byli zwolennikami rusyfikacji i nie wnosili nic pozytywnego do edukacji młodzieży. Był to akt niesamowicie odważny, ponieważ w tamtych czasach graniczył z niemożliwym. Uczniowie bardzo żadko mieli odwage sprzeciwić się nauczycielowi. Jednak wydaje mi się, że normalną rzeczą w dorastaniu człowieka jest bunt, który młodzież z książki 'syzyfowe prace' stosuje wlasnie w kierunku nie zadowalajacych nauczycieli.

Kolejne, co za tym przemawia, to pierwsza miłość, która spotyka Marcina po wielu latach życia w osamotnieniu, bez towarzyszących mu większych przeżyć. Miłość ta nadchodzi i zajmuje miejsce dotychczasowego skupienia wyłącznie na sobie i nie zadowolenia z życia chłopaka. Jest to uczucie, które wyraźnie wskazuje na to, że Marcin dojrzewał.

Samodzielność to coś, czego Marcin B nauczył się od kiedy poszedł po raz pierwszy do szkoły, gdy miał siedem lat. Było mu bardzo trudno przestawić się na samodzielny tryb życia po tym, jak mama wszystko za niego robiła. Jednak musiał jakoś przetrwać i pomimo problemow, jakie mial na poczatku, nauczyl sie radzic sobie samemu. Skupil się na sobie, był indywidualistą.Nauka samodzielności była nieunikniona i wg mnie w przypadku głównego bohatera wywarła bardzo duży wpływ na jego dalsze losy.

Kazdy nastolatek pragnie zdobyc uznanie otoczenia i zasluzyc sobie na szacunek rówiesnikow, nawet jezeli miałby dla tego zrobic cos irracjonalnego, banalnego czy zwyczajnie głupiego. Chęc bycia docenionym dopadła również Marcina Borowicza, co jest zjawiskiem bardzo naturalnym dla osób w jego wieku.

Marcin już jako młody człowiek zmuszony był do podejmowania ważnych życiowych decyzji. W dzisiejszych czasach wszyscy młodzi ludzie muszą się z tym zmierzyć. Podejmowanie takich decyzji przygotowuje nas do przyszłego, potencjalnie ciężkiego życia i sprawia, że zdobywamy naukę radzenia sobie z rzeczywistością. Marcin również ją zdobył

Podsumowując, dochodzę do wniosku, że pomimo zupełnie innego wg mnie przesłania ksiązki s. żeromskiego "syzyfowe prace", mozemy dostrzec zagadnienia zwiazane z dojrzewaniem i dorastaniem głównego bohatera. Początkowo nie zauważyłam tychże małych aspektów, jednak po głębszej analizie sprzed chwili widzę, że autor naprawde wprowadził je do swojego dzieła. Czytający w ten sposób może zapoznać się nie tylko z metodami rusyfikacji i trudnym życiem młodzieży w tamtejszej polsce, ale również ze sposobem dojrzewania, które również miało miejsce w książce.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi