profil

Papkin o samym sobie - twoja opinia.

poleca 81% 1667 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro Papkin

Co sądzisz o powiedzeniu Papkina o samym sobie

Plan:
1. Wygląd Papkina.
2. Powód przyjazdu Papkina do Cześnika.
3. Przechwalanie się papkina:
a) odwagą i bohaterstwem,
b) zamożnością,
c) przygodami,
d) niezależnością,
e) powodzeniem u kobiet.
4. Faktyczne cechy Papkina:
a) tchórzliwy,
b) nielojalny,
c) zarozumiały,
d) głupi,
e) naiwny.
5. Stosunek otoczenia do Papkina.
6. Rola Papkina w komedii.


Papkin to jedna z głównych postaci komedii Aleksandra Fredry pt. \"Zemsta\". Jest to młody jeszcze człowiek, chudy i wysoki, ubrany w mocno wysarzały, stary strój rycersko-żołnierski, z szablą u boku.

Przyjeżdża on do zamku na wezwanie Cześnika. Cześnik wezwał go, bo chce, by udał się on do Rejenta w sprawach sporu, a także pomógł mu zdobyć rękę Podstoliny. Ma więc odegrać podwójną rolę: posła i swata.

Papkin ciągle mówi o sobie, ale są to wszystko przechwałki nie mające nic wspólnego z prawdą. Przedstawia siebie jako niezwykle odważnego bohatera. Jest ogromnie zarozumiały i wciąż chwali się swoją odwagą, wspominając przeszłość. W rzeczywistości, gdy przychodzi jakiś niebezpieczny moment, np. walki na murze lub u Rejenta w czasie wizyty, drży ze strachu i schowałby się w mysią dziurę. Gdy niebezpieczeństwo minie, wyrasta jak spod ziemi i sobie przypisuje cały sukces.

Papkin chwali się też zamożnością i przygodami. Mówi, że jechał konno, a wszyscy wiedzą, że szedł na pieszo. Opowiada, jak to strzelał, zabijał i rozbijał, a wystarczy, by Czesnik uderzył pięścią w stół, a już drży i gotów jest zrobić wszystko, co mu każe.

Udaje mężnego i niezależnego rycerza, ale słucha każdego polecenia Cześnika, jest mu posłyszny i boi się w czymkolwiek mu przeciwstawić. Cześnik wie o jego jakichś niecnych sprawkach, za które mógłby pójść do więzienia, i wykorzystuje to. Mówi w pewnym momencie:

"Czym ja zechcę, papkin będzie,
Bo mnie papkin słuchać musi!"

papkin jest zarozumiały aż do głupoty. Przyjmuje pozę bogatego magnata, a w rzeczywistości jest bez grosza i ręce mu drżą, gdy Wacław potrząsa przed nim sakiewką z pieniędzmi. Za pieniądze gotów jest i Wacławowi pomóc, i Cześnika zdradzić, byle o tym nikt się nie dowiedział i by tylko mógł ocalić własną skórę.

Papkin uważa, że jest piękny i nie raz przechwala sie swoim powodzeniem u kobiet. Zaleca się do Klary, śpiewa dla niej. Nie widzi, że Klara śmieje się z niego i zabawia się jego kosztem. Jego triumfy miłosne, o których rozprawia, są taką samą przechwałką jak wszystko inne, co mówi o sobie. jego "amory" są bardzo śmieszne i zabawne.

W niektórych momentach Papkin stara się byc przebiegły: schlebia Cześnikowi, próbuje różnych sztuczek u Rejenta, jest uprzejmy wobec Wacława, bo się go boi. Ale te przebiegłości na nic się nie przydają. Wszyscy wiedzą, jaki Papkin jest naprawdę, więc nikt się z nim nie liczy i nie traktuje go poważnie. Cześnik używa go do własnych celów, obiecując mu za to parę groszy, których wcale nie zamierza mu dać. Rejent wyrzuca go za drzwi. Klara i Podstolina żartują sobie z niego. Chwilami staję się to nawet okrutne. Kiedy Papkin uwierzył, że Rejent otruł go winem, naprawdę cierpi i rozpacza, ale nikt nie ma zamiaru wyprowadzać go z błędu, tylko traktują go z lekceważeniem i obojętnością.

Właściwie papkin nie jest osobiście zainteresowany, co w komedii się dzieje. Bez względu na to, kto z kim się ożeni i czy Cześnik pogodzi się z Rejentem czy nie, jego sytuacja życiowa nie ulegnie zmianie. Mimo to Papkin jest postacią pierwszoplanową i bez niego nie można wyobrazic sobie tej komedii. Jest postacią bardzo śmieszną, zabawną i mimo swych rozlicznych wad budzącą sympatię widowni. Na przedstawieniach "Zemsty" aktor grający Papkina dostaje przeważnie największe brawa.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata