profil

Czy bajki Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszych czasach?

poleca 85% 719 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Temat: Czy bajki Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszych czaszach?

Bajki Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszych czasach. Postaram się podać argumenty udowadniające prawdę powyższej tezy.
Pierwszym argumentem broniącym mojej tezy jest to, że lepiej kłamać i schlebiać ludziom , gdyż można wiele zyskać. Opowiada o tym bajka pt. ,,Malarze” w której poeta przedstawia problem wartości prawdy. Czasami prawda sprawia, że ktoś zostaje niedoceniony, a kłamca zyskuje sławę czy bogactwo. W dzisiejszych czasach ludzie czują się lepiej, gdy ktoś mówi im, że ładnie wyglądają, dobrze się ubierają. W ten sposób darzą tą osobę sympatią. W bajce tej ludzie cenili malarza który ich okłamywał w przeciwieństwie do tego co malował prawdę.
Drugim argumentem jest to, iż rządzić powinni ci, którzy się na tym znają. W bajce ,,Wół minister” opisany jest świat zwierząt odnoszący się do świata polityków oraz osób zajmujących ważne i odpowiedzialne stanowiska. Wół symbolizuje osobę z długoletnim stażem pracy i doświadczeniem. Gdy wół był ministrem, wszystkie sprawy rozpatrywane były co prawda w dość powolnym tempie, ale za to z pozytywnym skutkiem dla pozostałych zwierząt a gdy posadę ministra objęła małpa, to choć z początku bawiło to osoby z wyższych sfer to jednak „płakał lud ubogi”. Bajka ta odnosi się do dzisiejszych czasów i do naszej sytuacji w polityce. Na ważnych stanowiskach często są ludzie którzy nie mają pojęcia o polityce. Dowodem jest to , iż większość obywateli naszego kraju nie jest zadowolonych z rządów dzisiejszych władz.
Ostatnim moim argumentem jest to, że na świecie jest mało uczciwych i życzliwych ludzi. Dowodem na to jest ,,Wstęp do bajek” gdzie poeta jest krytycznie nastawiony do świata, w którym wprawdzie są ludzie dobrzy ale jest ich tak niewielu, że częściej bywają bohaterami bajek niż postaciami kształtującymi naszą rzeczywistość.
Powyższe argumenty dowodzą , że bajki Ignacego Krasickiego są aktualne w dzisiejszych czasach. Napisane one zostały ponad dwieście lat temu, a wady krytykowane w nich takie jak kłamstwo, pochlebstwo mają charakter ponadczasowy i dowodzą tego ,że ludzie nie zmieniają się z dnia na dzień.

(dostałem za to 4)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata