profil

Czy warto się uczyć? - rozprawka

poleca 83% 1313 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Temat rozprawki sugeruje wiele możliwości, jednak stawiam jednoznaczna i najbardziej trafną tezę: „Tak, warto się uczyć”.
Znane jest nam powiedzenie: „Nauka to potęgi klucz”, które mówi o wartości wiedzy. Przede wszystkim, nauka pomaga w zdobywaniu zadowalającego nas wykształcenia. Posiadane kwalifikacje są niezmiernie potrzebne w znalezieniu wymarzonej pracy, która jest wyborem na całe życie. Ludzie wykształceni mają duże szanse na sukces. Pogłębiając wciąż swoje wiadomości, mogą piąć się po szczeblach kariery zawodowej. Zwiększają możliwości w osiągnięciu wysokich stanowisk na arenie państwowej i międzynarodowej. W związku z tym zapewnią sobie i swojej rodzinie poczucie bezpieczeństwa i niezależności finansowej.
Kolejna sprawą, którą chciałabym poruszyć jest możliwość wyjazdu za granicę. Często ludzie wyjeżdżają za pracą. Głównym wymogiem jest znajomość języka obcego. W dzisiejszych czasach w prawie każdej szkole naucza się języka angielskiego. Nauczyciele starają się przyswoić uczniom jak najwięcej słówek i potrzebnych zwrotów. My musimy jednak również wykazać trochę inicjatywy. W większości to od nas zależy, ile wiadomości wyniesiemy z każdej lekcji. Jeżeli regularnie i sumiennie będziemy powtarzać angielskie wyrazy, w przyszłości nie straszne nam będą żadne państwa.
Język obcy przydaje się również podczas wyjazdów na wakacje. Bez problemu kupimy w sklepie pamiątki, spytamy się o drogę lub godzinę. Na terenie Polski także posługujemy się angielskim, gdyż przyjeżdżają do nas obcokrajowcy w interesach jak i prywatnie.
Nie chcę pominąć świata małych dzieci i ich zaskakujących pytań. Nadejdzie kiedyś czas, gdy większość z nas doczeka się swojego potomstwa. W pewnym wieku dzieci myślą, że ich rodzice są wszechwiedzący i najmądrzejsi. Jakież będą zdziwione, kiedy matka czy ojciec nie odpowie na zadane pytanie. Rodzicom pozostaje wtedy tylko wstyd, gdy zobaczą zawód na twarzach pociech.
Zdobywanie wiedzy niekoniecznie wiązane jest z sukcesami zawodowymi, ale przede wszystkim z osobistymi i życiowymi. Dzięki temu możemy zrozumieć świat i tematy z nim związane. Nie najważniejsze są rzeczy materialne, bo pieniądze mogą nam ukraść, samochód i złoto również. Jednak zdobytej wiedzy i umiejętności nigdy nikt nam nie wydrze. Uczymy się przede wszystkim dla siebie. W życiu mogą nas spotkać różne trudne sytuacje, wtedy dzięki wiedzy łatwiej będzie nam rozwiązywać problemy. Często posiadane wiadomości mogą stać się naszą tajną bronią w rywalizacji z innymi.
Na zakończenie chciałabym powrócić do pytania postawionego w temacie: „Czy warto się uczyć?” i udzielić jednoznacznej odpowiedzi: „tak!”.
Wiele zależy od nas i naszych chęci. Nauka pozwoli nam zostać inteligentnymi i wykształconymi ludźmi. Właśnie teraz mamy najlepszy czas na naukę. Warto wykorzystać takie możliwości, aby w przyszłości nikt nam nie przytoczył przysłowia: „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty