profil

Zabieg uzupełniający masaż- krioterapia miejscowa.

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Fizykoterapia to dziedzina medycyny w której na organizm działa się róznymi bodzcami fizycznymi pobieranymi z natury, lub wytważanymi przez specjaliztyczne urządzenia. Krioterapia należy do tych drugich, to zabieg z termoterapii, czyli leczenia ciepłem, polega ona na oddziaływaniu zimnem.

Krioteraia miejscowa nazywana jest również kriodestrukcją. Stosowana jest ona głównie w okresie wczesnych urazów, gdyż pomagają w zmniejszeniu bólu, procesu zapalnego, obrzeków, zwiększeniu zakresu ruchu w stawie, zwiększają siłę mięśniowa. Dzieki krioterapii czas rekonwalescencji stawu po urazie znacznie sie skraca.

Zabieg polega na ochładzaniu chorego miejsca ciekłym azotem, ciekłym chlorkiem etylu, lub freonem. Urządzenia do tego typy oziębiania składają się ze zbiornika na ciekły gaz, wyposażony w wentyl nastawczy regulujący wypływ pozostającego pod ciśnieniem gazu ze zbiornika. Wentyl połączony jest z dyszą elastycznym przewodem. Temperatura gazy wydobywającego się z wylotu dyszy ma od 100 do 180*C.

Zabieg powtarza się średnio 10 razy, jego cza wynosi od 1 do 4 minut. Zaczyna sie id jednej minuty stopniowo wydłużając czas. Można powtarzać nawet do trzech razy dziennie, ale przewaznie stosuje sie jeden codziennie (jest to zależne od wskazań lekarza). Natężenie zimna i dlugość zabiegów stosunkuje się do wielkośći obrzeku bolesności i temperatury wylotowej urządzenia.

Podczas zabiegu terapeuta wykonuje ruchy posuwisto zwrotne od pieciu do dziesieciu centymetrów nad chorym miejscem (ktore musi byc dokładnie wysuszone przed zabiegiem), ma na sobie rękawice ochronne.

wskazania do krioterapii:
-choroby zwyrodnieniowe stawów
-wszystkie choroby reumatoidalne i reumatyczne narządów ruchu
-zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym - dna (skaza moczanowa)
-pourazowe, przeciążeniowe odczyny zapalne stawów, ścięgien i mięśni
-stwardnienie rozsiane
-profilaktyka osteoporozy
-niedowłady i przykurcze spastyczne kończyn w przebiegu porażenia połowicznego
-urazy stawów i tkanek miękkich
-cellulitis
-łuszczycowe zapalenie stawów
-depresje
-odnowa biologiczna i odchudzanie

przeciwwskazania:
-nieleczone nadciśnienie tętnicze
-stany nadwrażliwości na zimno
-zespół Sudecka
-zespół Reynauda
-zmiany skórne
-nadmierna labilność emocjonalna wyrażająca się potliwością skóry
-zapalenie miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego
-stany wyniszczenia i osłabienia
-niewydolność krążeniowa
-zaburzenia rytmu serca
-wady zastawek serca
-choroba wieńcowa
-zaawansowana miażdżyca
-odmroziny
-krioglobulinemia,
-kriofibrynogemia,
-niedoczynność tarczycy
-hemoglobulinuria napadowa
-ropno-zgorzelinowe zmiany skórne
-obecność miejscowych odmrożeń
-choroby nowotworowe
-ropne schorzenia skóry
-względnie wiek powyżej 65 lat

Krioterapię można stosować jako zabieg wstepny do masażu danej partii ciała. Po zabiegu pacjęt bezpośrednio trafia na stół masażysty, który rozmasowując czesc ciala poddawana zabiegowi ( stosuje sie wtedy masaz klasyczny, bądz leczniczy ). Wynikiem czego jest szybszy rezultat, przyniesienie natychmiastowej ulgi pacjentowi.

Fizykoterapia i masaż w połączeniu pozwalają dawać o wiele leprze rezultaty i znakomicie sie uzupełniaja, powyżej podałam znakomity przykład tej "współpracy". W zawodzie masażysty mardzo potrzebna jest wiedza równiez o innych metodach medycyny fizykalnej, gdyż nie można sie ograniczac. Pamiętajmy, że podczas nauki zawodu masazysty musimy liczyc sie z tym, iz niejednokrotnie podczas jego wykonywania, stajemy sie odpowiedzialni za czyjes zdrowie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty