profil

Wpływ lekcji języka polskiego na młodzież w Klerykowskim gimnazjum

poleca 84% 1040 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Młodzież Klerykowska przed zapoznaniem Zygiera szybko poddwała się zrusyfikowaniu, ponieważ byli to ludzie, którzy nie doświadczyli nigdy czym jest Polska. Nie widzieli oni bitew i zdeterminowania rodaków w walce o wolność, gdyż żyli w małym miasteczku, położonym z dala od centrum wszelkich wydarzeń- czyli Warszawy. Pod wpływem nauczycieli, którzy coraz częściej stawali się lojalni wobec zaborcy, szybko zapominali o swoich korzeniach.
Lekcja języka Polskiego w Klerykowskim gimnazjum miała ogromny wpływ na rozwój tamtejszej młodzieży. Obudziła w chłopcach uśpiony dotąd patriotyzm , uświadomiła poczucie tożsamości narodowej i tego jak łatwo poddawali się rusyfikacji. Wyrecytowana przez Zygiera \"Reduta Ordona\" Adama Mickiewicza wywołała u uczniów niechęć do zaborcy, żal i olbrzymie wzruszenie. „Serce Marcina szarpnęło się nagle, jakby chciało wydrzeć się z piersi, ciałem jego potrząsało wewnętrzne łkanie. Ścisnął mocno zęby, żeby z krzykiem nie szlochać. Zdawało mu się, że nie wytrzyma, że skona z żalu.”
Pod wpływem poezji i nowego kolegi Bernarda, chłopcy z klerykowskiego gimnazjum zrozumieli czym jest miłość do ojczyzny i zapragnęli walczyć o wolność i honor narodu.
Aleksandra Ziemba

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta