profil

Sytuacja w Rosji w latach 1917-1922

poleca 85% 172 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rosja, kraj słabo uprzemysłowiony, nie była przygotowana na przedłużające się działania wojenne. Panował kryzys gospodarczy, głód, coraz więcej żołnierzy ginęło na froncie. Monarchia absolutna cara Mikołaja II i wpływy Rasputina na dworze królewskim budziły dużo kontrowersji. Skutkiem tego było stale rosnące niezadowolenie ludzi.

18 lutego 1917 roku wybuchła rewolucja lutowa. Ludzie wyszli na ulicę strajkować, a do nich niedługo potem dołączyli również żołnierze. Car, postawiony w niezręcznej sytuacji, abdykował. Władzę przejął Rząd Tymczasowy. Nie zaprowadziło to jednak w Rosji żadnej poprawy, ponieważ w międzyczasie powstała Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, co doprowadziło do jeszcze większego chaosu w państwie i powstania systemy dwuwładzy. Powrót założyciela partii politycznej bolszewików, Włodzimierza Lenina, miał być według Niemców ‘bombą zegarową’, która wprowadzi jeszcze większy nieład w Rosji. W 1917r. ogłosił on program bolszewików, tzw. tezy kwietniowe, które zakładały m.in. zwarcie pokoju i oddanie chłopom ziemi. Zmęczony ciągłymi walkami naród poparł korzystny, jak im się wydawało, program licząc na znaczną poprawę życia i zaniechanie działań wojennych. Czując poparcie ludu i swą wzrastającą siłę bolszewicy zaatakowali siedzibę Rządu Tymczasowego – Pałac Zimowy. Swój atak odbyli w nocy z 6 na 7 listopada (według kalendarza juliańskiego z 24 na 25 października). Rząd Tymczasowy został obalony. Na II Wszechrosyjskim Zjeździe Rad utworzono nowy rząd – Radę Komisarzy Ludowych, którego przewodniczącym został Lenin. By zdobyć poparcie chłopów, Rada Komisarzy Ludowych wydała dekrety o ziemi i pokoju, nadając ziemie na własność chłopom. Tak naprawdę chcieli oni w przyszłości upaństwowić ziemię. W 1917 roku powstała Czeka – Nadzwyczajna Komisja do Walki z Sabotażem, Kontrrewolucją i Spekulacją. Na jej czele stanął Feliks Dzierżyński.

Zadanie, które miała spełniać zostały określone przez Radę Komisarzy Ludowych w trzech punktach:
„1. Ścigać i likwidować wszystkie akcje kontrrewolucyjne i sabotażowe na obszarze całej Rosji, bez względu na to kto je organizował.
2. Oddawać pod sąd Trybunału Rewolucyjnego wszystkich sabotażystów i kontrrewolucjonistów.
3. Przeprowadzać wstępne doniesienia, jeśli byłyby one konieczne do zachowania bezpieczeństwa.” (www.wikipedia.pl)

Tak naprawdę, była to tylko przykrywka, ponieważ Czeka zajmowała się głównie ‘usuwaniem’ przeciwników nowej władzy. W styczniu 1928r. odbyły się wybory do Zgromadzenia Narodowego. Rząd bolszewicki rozwiązał jednak konstytuantę niezadowolony z jej wyników. Na III Zjeździe rad ogłoszone zostało utworzenie nowego państwa komunistycznego, czyli Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Rad. W tym samym czasie były car Mikołaj II wraz z całą swoją rodziną został zamordowany z rozkazu Lenina. Podczas wojny domowej powstały 2 armie – ‘czerwona’, czyli zwolennicy nowej władzy w państwie, i ‘biała’, wspomagana prze ententę, czyli zwolennicy caratu. Spory między generałami ‘białych’ znacznie osłabiły armię I w rezultacie doprowadziły do zwycięstwa ‘czerwonych’.


Martyna


1. „Przez Wieki” – podręcznik do historii dla klasy 3 gimnazjum, autor: Jan Wendt
2. www.wikipedia.pl
3. Encyklopedia PWN

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty