profil

Łosoś (Salmo salar)

poleca 87% 105 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jest typowym przedstawicielem rodziny ryb łososiowatych , królującej między rybami słodkowodnymi. Wszyscy przedstawiciele tej rodziny odznaczają się ciałem torpedowatym - już na rut oka widać, że są doskonałymi pływakami . Wygląd , ubarwienie i jakość mięsa , to cechy uzasadniające stawianie łososia wśród ryb na pierwszym miejscu . Oprócz ilości łusek w rzędach oraz ilości w promieni w płetwach , budowa lemiesza jest podstawowym znakiem rozpoznawczym tego gatunku . Łosoś zamieszkuje północną część Atlantyku , wzdłuż wybrzeży Europy od rzeki Peczory (ROSJA) aż do portugalskiej rzeki Duero , wzdłuż wschodniego wybrzeża Kanady oraz w okolicach Grenlandii i Islandii . Od troci wędrownej różni się wykrojem płetwy ogonowej oraz występowaniem ciemniejszych plam wyłącznie na głowie i górnej części ciała . Błyszczące , srebrne łuski osadzone są na skórze bardzo lekko i łatwo odpadają . Samiec ma ciało smuklejsze , a dolną szczękę zagiętą w kształcie haka (szczególnie u starszych osobników) .

Na tarło łosoś wędruje daleko w górne partie rzek i to nie zawsze w tej samej porze roku . W rzekach szkockich jego ciąg rozpoczyna się już w marcu , w Irlandii - w czerwcu . Czasami wędrują w tej samej rzece dwie populacje : wiosenna i jesienna , różniące się rozmiarami . Główny ciąg rozpoczyna się wiosną , gdy temperatur wody osiąga 6 C . ryby ciągnące jesienią wycierają się zwykle w dolnych odcinkach rzek i dopływów , natomiast populacja wiosenna wędruje wysoko , aż do przy źródlanych partii rzek. W czasie wędrówki tarłowej srebrny odcień łososi ciemnieje a ich czerwone mięso blednie i traci dobry smak . Tarło odbywa się na przełomie jesieni i zimy , na odcinkach o dnie wyłożonym żwirem i gruboziarnistym piaskiem . Ikrzyca wypłukuje w dnie gniazda , do których , zależnie od wielkości , składa 5 - 30 tyś. Ziarn ikry. Łososie o ciężarze 4,5 - 9 kg. Trą się na głębokości 15 - 60 cm. , w nurcie o prędkości przepływu wody 30 - 40 cm/sek. W tym okresie stają się łatwym łupem kłusowników i różnych drapieżników . Wartki nurt na tarlisku zapewnia doskonałe warunki tlenowe dla rozwijającej się ikry . Po 100 - 150 dniach wykluwa się wylęg . Młode łososie przebywają w słodkiej wodzie 2 - 3 lata , aby jako 10 - 20 cm. Ryby wędrować do morza , ubarwieniem są podobne do młodych pstrągów , mają już charakterystyczną srebrną barwę łososia .

W czasie spływu do morza powstają wśród małych łososi duże straty , bądź to wskutek zanieczyszczeń , bądź w czasie przechodzenia przez turbiny elektrowni wodnych . Dlatego też na niektórych stopniach wody buduje się specjalne przepławiki . W morzu łososie wspaniałe warunki pokarmowe i przez 1 - 3 lat intensywnie żerują . Roczne przyrosty 2 - 5 kg. Nie są wyjątkowe i są zależne od okresu pobytu w morzu . Samce wędrują do wody słodkiej niż samice . W czasie ciągu w rzece nie przyjmują pokarmu , choć ze względu na masowe wędkarskie połowy można by było wyciągnąć odmienne wnioski . Z powodu niebezpieczeństw , na jakie napotykają obecnie łososie w czasie wędrówek tarłowych , łowi się je w specjalne pułapki , pozyskuje od nich ikrę i mlecz , zapładniając jaja w sztucznych warunkach . Następnie łososie z uzyskanego wylęgu chowane są do trzech lat w ośrodkach zarybieniowych , skąd wypuszczane są do potoków lub rzek , a czasem bezpośrednio do morza .

W ostatnich latach łososie mało znana choroba skóry ; jej objawy widoczne są gołym okiem nawet na rybach znajdujących się w wodzie : białe plamy głowie , grzbiecie i innych miejscach . Tam gdzie łososie ciągną regularnie , są zawsze wielką atrakcją turystyczną , a ich skoki przez wodospady i sztuczne progi są specjalnie pokazywane . Zdarza się , że część łososi zostaje u wybrzeży i ujść rzek macierzystych , inne zaś podejmują bardzo długie wędrówki . W ciągu dnia potrafią przebyć drogę 30 - 108 km.

Łosoś łowiony jest na przynęty żywe (pęki robaków , rasówki , żywce ) i sztuczne (muszki , błystki , woblery) . Połowy sportowe łososia , przede wszystkim na sztuczne przynęty , stanowią dla krajów , które je specjalnie dla obcokrajowców organizują (Szwecja , Norwegia , Szkocja , Irlandia itd..), poważne źródło dochodów . Złowienie jednego łososia na wędkę jest przynosi tam dziesięciokrotnie większy zysk niż połów jednego łososia sieciami w morzu . połowy sportowe łososi przyczyniły się do rozwoju przemysłu wytwarzającego sprzęt wędkarski .Za najbardziej sportowy uważa się połów na wielki muszki łososiowe . Dobre są również imitacje krewetek i larw . Do spinningowania na mocnym wędzisku z dużym zapasem żyłki , minimum 0,35 mm , używa się systemików do uzbrajania rybek , błystki , oraz różnych fantazyjnych kombinacji muszek z błystkami . Do holowania łososia potrzebna jest dobra osęka lub mocny podbierak . W żadnym razie połowy łososi nie są zajęciem dla początkujących wędkarzy .

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata