profil

Czy Józef Piłsudski podjął słuszną decyzję o przeprowadzeniu zamachu stanu? Czy nie było innej możliwości uzdrowienia sytuacji w Polsce w latach 20?

poleca 85% 1334 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Józef Piłsudski

12 maja 1926 roku Józef Piłsudski podjął decyzję o przeprowadzeniu zamachu stanu. 15 dnia tego miesiąca rząd premiera Wincentego Witosa i prezydent Stanisław Wojciechowski podali się do dymisji co było jednoznaczne z przejęciem władzy przez marszałka władzy. Od tamtej pory nastały w Polsce rządy sanacyjne.
Przed przewrotem majowym rządu w Polsce nie były ustabilizowane. W ciągu 8 lat nasz kraj miał aż 13 rządów, co oczywiście bardzo przyczyniło się do frustracji nie tylko Piłsudskiego, ale całego społeczeństwa Polaków. Ponadto Piłsudski miał dość nieudolnych rządów a także słabego poziomu gospodarki, czy złe – dla Polski – rozstrzygnięcia układy w Locarno. Chciał także zapobiec rosnącemu konfliktowi między lewicą i prawicą wprowadzając rządu sanacji. Nie wyobrażał sobie dalszych rządów kilku ugrupowań. Jego opinię podzielało większość polskich obywateli nic, więc dziwnego, że zdecydował się na tak radykalny ruch.
Kolejnym argumentem jest na pewno tęsknota Piłsudskiego do powrotu do życia publicznego a przede wszystkim do władzy. Od odcięcia się od polityki minęło już 4 lata, które marszałek spędził w swej posiadłości w Sulejówku. Piłsudski wiedział, że wszczynając zamach stanu „zabije” wiele Polaków. Nie cofnął się – odzyskał władzę i wprowadził rządy sanacji – autorytarne. W trakcie przewrotu majowego zginęło 215 żołnierzy i 164 cywilów.
Mimo, że marszałek częściowo zażegnał konflikt między lewicą i prawicą to nie uzdrowiło sytuacji politycznej w Polsce. Nieoficjalnym dyktatorem został właśnie Piłsudski, powołany został Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem, spadek znaczenia sejmu, czy nielegalne metody likwidacji opozycji.
W mojej opinii przewrót majowy nie doprowadził do poprawienia sytuacji politycznej w kraju. Przed zamachem stanu były konflikty w polityce i po zamachu także. Jedyna widoczna zmiana to zmiana… liczby żołnierzy i mieszkańców Warszawy. Mimo to prócz niepotrzebnej śmierci wspomnianych ludzi zamach majowy nie przyczynił się do pogorszenia sytuacji polityki, a nawet zakończył rządowy chaos. Ponadto Piłsudski samym przejęciem władzy uspokoił Polaków.
Ostatecznie bardzo trudno odpowiedzieć na pytanie – czy Józef Piłsudski podjął słuszną decyzję o przeprowadzeniu zamachu stanu. Z jednej strony zakończył chaos, z drugiej nie zapobiegł konfliktom i przy okazji śmierć poniosło prawie 400 ludzi. Ostatecznie jednak twierdzę, że zamach stanu był najlepszym rozwiązaniem, na jakie stać było Józefa Piłsudskiego. Odzyskał władzę i trochę poukładał sytuację polityczną w kraju.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata