profil

Trzebosz

poleca 85% 108 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

D
o komturstwa toruńskiego należały również młyny w: Młyńcu, Skrobaczu i Trzeposzu (ten ostatni na dzisiejszym Jakubskim Przedmieściu nad Wisłą).
Toruń dawny i dzisiejszy, Marian Biskup, PWN 1983, str. 41

W
e wschodniej części osadnictwo za murami dało początek przedmieściu św. Katarzyny, za bramą o tej nazwie, a bliżej Wisły, gdzie na skarpie nachylonej ku południowi znajdowały się uprawy winorośli, powstała przedmiejska osada Winnica.
Toruń dawny i dzisiejszy, Marian Biskup, PWN 1983, str. 151

W
lecie 1734 r. spalono uprzemysłowioną wieś Lubicz i splądrowano podobną wieś Grębocin, obrabowano Górsk i młyn w Trzeposzu; podobny los spotkał inne wsie, a blokada Torunia uniemożliwiła jego zaopatrywanie w żywność.
Toruń dawny i dzisiejszy, Marian Biskup, PWN 1983, str. 232

Z
przedmieść toruńskich najbardziej zasiedlone i zaludnione były Rybaki i św. Katarzyny oraz pobliska Winnica, a więc leżące na głównej osi miasta zachód-wschód, a także i św. Jerzego na kierunku północnym-chełmińskim.
Toruń dawny i dzisiejszy, Marian Biskup, PWN 1983, str. 238

W
połowie XVIII w. Silnymi ośrodkami partactwa były: teren i parcele benedyktynek poza murami miasta, klasztor Dominikanów, kolegium jezuickie, Kępa Bazarowa, Winnica, wieś Mokre.
Toruń dawny i dzisiejszy, Marian Biskup, PWN 1983, str. 252

N
a Winnicy usadowili się partacze szewcy, w Mokrem – wówczas podtoruńskiej wsi – płóciennicy, na terenach klasztornych – piwowarzy.
Toruń dawny i dzisiejszy, Marian Biskup, PWN 1983, str. 252

P
ierwsze poetyckie strofy poświęcił mu ponad wiek później Sebastian Fabian Klonowic w poemacie Flis, to jest spuszczanie statków Wisłą i inszymi rzekami do niej przylegającymi. Opis miasta zaczął od winnic, z których biły „żywe krynice” dostarczające cenionego szeroko trunku. Nie biły one jednak bez końca. W drugiej połowie XVII wieku należały już do wspomnień, nie tylko zresztą smakoszy, lecz i właścicieli, wśród których była rodzina Mikołaja Kopernika.
Stary Toruń, Adam Bujak, Editions Spotkania, str. 5

J
ak wieść niesie, w miejscu zwanym dawniej Trzeposz pod Toruniem mieszkał zacny młynarz z żoną i przemiłą córką Katarzyną.
http://www.torunskiepierniki.pl/legendy

D
o miasta należały też okoliczne wsie – np. Przysiek, folwark Bielany, Małe i Wielkie Mokre, Trzeposz, Kaszczorek, Lubicz.
http://architekci.pl/studencipisza/index.php?id_fragment=1198&id_dzialu=30

O
lbrzymi ruch budowlany i napływ ludności powodował konieczność rozwoju wytwórczości niezbędnej do zaspokojenia rosnących potrzeb. Pierwsze młyny toruńskie powstały zapewne na przedzamczu, pod całkowitą kontrolą krzyżaków. Już w 1259 r. powstał młyn na przedmieściach – w Trzeposzu.
http://www.um.torun.pl/torun/miasto/poznaj.php

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty