profil

Prawo cywilne

poleca 85% 252 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. PRAWO CYWILNE

Jest to prawo zajmujące się stosunkami materialnymi i niematerialnymi , jest częścią szeroko rozumianego prawa prywatnego , tj. regulującego stosunki między autonomicznymi podmiotami .Autonomiczność podmiotów przejawia się w następujących płaszczyznach :
- swobodzie kształtowania rodzajów i treści stosunków prawnych
- braku władczego podporządkowania jednego podmiotu drugiemu ,
- równorzędności podmiotów względem siebie ,
- sposobie rozstrzygania sporów między podmiotami prawa cywilnego ; ingerencją organów państwa ( sądu ) następuje zwykle z inicjatywy strony stosunku cywilnego .
Nazwa prawo cywilne wywodzi się od rzymskiego „ ius civile” , tj. prawa obywateli rzymskich .

2. ZDARZENIA CYWILONPRAWNE

Zdarzeniami cywilnoprawnymi są fakty , z którymi norma prawna łączy powstanie , zmianę lub ustanie skutku cywilnoprawnego .
Skutki zdarzeń cywilnoprawnych mogą przejawiać się w postaci powstania stosunku cywilnoprawnego , zmiany jego podmiotu , zmiany treści lub zniesienie stosunku cywilnoprawnego .

3. TYPOLOGIA ZDARZEŃ CYWILNOPRAWNYCH

1) czynności prawne
2) działania prawnie zbliżone do czynności prawnych , dlatego wymagające stałego łączenia z faktami prawnymi , np. oświadczenie woli , przejawy uczuć
3) orzeczenie sądowe oraz decyzje administracyjne
4) niewykonywanie uprawnień w odpowiednim czasie

4. PODZIAŁ ZDARZEŃ CYWILNOPRAWNYCH

1) zdarzenia w ścisłym tego słowa znaczeniu – zdarzenia sensu stricto ( niezależne od woli ludzkiej ) oraz działania ( zachowanie człowieka , które jest jego wolą ) . Działania dzielimy na :
- czynności zmierzające do wywołania skutku prawnego , a wśród nich :
a) oświadczenie woli
b) konstytutywne orzeczenie sądu ( np. orzeczenie rozwodu )
c) decyzje administracyjne ( np. decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości , zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca )
2) inne czyny , a wśród nich
a) czyny bezprawne ( są zachowania działania ,bądź zaniechania , podmiotu , które naruszają zakaz wynikający z normy prawnej , z którym norma prawna wiąże negatywne dla tego podmiotu skutki prawne )
b) czyny zgodne z prawem ( to takie działania , które nie są czynnościami zmierzającymi do wywołania skutków prawnych i nie są też czynami bezprawnymi )


5. CZYNNOŚCI PRAWNE

Czynność prawna to takie zdarzenie prawne , które polega na świadomym zachowaniu się podmiotu , w którym przejawia obdarzenie do osiągnięcia skutku . . jest to taki stan faktyczny , w skład którego wchodzi co najmniej jedno oświadczenie woli , stanowiące uzewnętrznioną decyzje podmiotu prawa cywilnego wywołania określonych skutków cywilnoprawnych

6. CZYNY

Czyn jest to zewnętrzne zachowanie człowieka sterowane jego wola , społeczny , doniosły pod względem czasowym i sytuacyjnym wyrażającym się w działaniu lub zaniechaniu działania .
7. AKTY PRAWNE

8. STOSUNEK CYWILNOPRAWNY

Stosunkiem cywilnoprawnym jest więź istniejąca między podmiotami prawa cywilnego i polegająca na tym , że podmioty te mają względem siebie uprawnienia i obowiązki . Strony wobec siebie są równorzędne , co oznacza brak cechy podporządkowania jednej strony tego stosunku względem drugiej .

W stosunku prawnym wyróżnia się następujące elementy:
a) podmioty stosunku prawnego ( może być tylko ten , kto jest wyposażony w zdolność prawną tj. zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego )
b) przedmioty stosunku prawnego ( jest zawsze zachowanie się podmiotów tego stosunku ( dozwolone , nakazane bądź zakazane przez normę prawną ). Najczęściej zachowania te odnoszą się do określonego dobra materialnego lub niematerialnego )
c) treść stosunku prawnego , na którą składają się uprawnienia i obowiązki stron

9. ZDOLNOŚĆ PRAWNA

Jest to zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego . Nie można się jej zrzec w drodze czynności prawnej , nie jest również możliwe jej ograniczenie lub pozbawienie wskutek orzeczenia sądowego . Zdolność prawną w prawie cywilnym posiadają osoby fizyczne , osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej , ale wyposażone przez normę prawną w zdolność prawną .

10. ZDOLNOŚC DO CZYNNOŚCI PRANYCH

Powstanie zdolności prawnej – osoby fizyczne nabywają zdolność prawną z chwilą urodzenia ( art. 8 KC ) . konieczną przesłanką nabycia zdolności prawnej jest , aby dziecko żyło .

Zakres zdolności prawnej – każda osoba fizyczna ma taki sam zakres zdolności prawnej .
Może ona podlegać jednak pewnym ograniczeniom ze względu na : zakres zdolności do czynności prawych , wiek ,obywatelstwo , skazujący wyrok

Ustanie zdolności prawnej – następuje z chwilą śmierci osoby fizycznej . Z chwilą tą wygasają wszystkie prawa i obowiązki o charakterze niemajątkowym , a prawa i obowiązki majątkowe stają się przedmiotem dziedziczenia i przechodzą na spadkobiercę . Śmierć osoby fizycznej następuje z chwilą stwierdzenia trwałego i nieodwracalnego ustania funkcji pnia mózgu .

11. SYTUACJA PRAWNA DZIECKA POCZETEGO

W świetle obowiązującego prawa dziecko poczęte ( nasciturus ) nie ma normatywnie przyznanej zdolności prawnej . Mimo braku regulacji normatywnej zdolności prawnej dziecka poczętego , istnieją przepisy chroniące jego sytuacje prawną :
- dziecko poczęte może domagać się po urodzeniu naprawienia szkód doznanych w okresie prenatalnym ; roszczeń tych może dochodzić również przeciwko matce ,
- dziecko poczęte , jeszcze nieurodzone może być uznane
- dla dziecka poczętego można ustanowić kuratora , jeżeli jest to potrzebne do strzeżenia przyszłych praw dziecka ; kuratela ustaje z chwilą urodzenia się dziecka .Przepisy te dają podstawę do twierdzenia , że w prawie polskim obowiązuje zasad : „ nasciturus pro iam habetur quodiens de commodis eius agitur” – tj. dziecko poczęte jeszcze nienarodzone należy traktować jak już urodzone , o ile chodzi o jego korzyści .



12. UZNANIE ZA ZMARŁEGO

Jest instytucją mająca na celi usunięcie stanu niepewności wywołanego zaginięciem osoby fizycznej . Osoba fizyczna może być uznana za zmarłą przy zaistnieniu następujących przesłanek :
- fakt zaginięcia osoby
- upływ terminu określonego ustawą
System prawny łączy zaginięcie człowieka z takim samym skutkiem jak z jego śmiercią .
Uznanie za zmarłego nie może nastąpić przed końcem roku kalendarzowego , w którym zaginiona osoba ukończyła 23 lata . W przypadku osób , które w chwili uznania z zmarłego ukończyły 70 lat , termin ulega skróceniu do lat 5 , w przypadku zaginięcia zwykłego termin ten wynosi 10 lat .
Gdy do zaginięcia dochodzi w czasie katastrofy , termin do uznania za zmarłego wynosi 6 miesięcy i jest liczony od dnia , w którym nastąpiła katastrofa .

13. SĄDOWE UZNANIE ZA ZMARŁEGO

Następuje w sytuacji , gdy :
- śmierć osoby fizycznej jest niewątpliwa ( co oznacza , że absolutnie pewna ) ,
- nie porządzono aktu zgonu w zwykłym trybie .
Sadowe stwierdzenie zgonu może opierać się na domniemaniach faktycznych . Postępowanie stwierdzające zgon ma charakter deklaratywny . w postępowaniu stwierdzającym zgon sąd ma obowiązek ściśle oznaczyć chwilę śmierci . Jeśli dokładne ustalenie tej chwili nie jest możliwe , będzie to chwila najbardziej prawdopodobna .

14 . OSOBY PRAWNE

Osoba prawna to jeden z rodzajów podmiotów prawa cywilnego.
Dzisiaj pojęcie osoby prawnej definiuje się zazwyczaj jako trwałe zespolenie ludzi i środków materialnych w celu realizacji określonych zadań, wyodrębnione w postaci jednostki organizacyjnej wyposażonej przez prawo (przepisy prawa cywilnego) w osobowość prawną. Są to takie jednostki, którym przepisy ustaw przyznają osobowość prawną .Zgodnie z art. 33 Kodeksu cywilnego osobą prawną jest Skarb Państwa oraz inne jednostki organizacyjne , którym przepisy szczególnie przyznają taki przymiot .Skarb Państwa jako jedyny uzyskał przymiot osobowości prawnej na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego .
Osobowość prawną uzyskuje się dopiero z chwilą dokonania wpisu określonej jednostki do właściwego rejestru ( art.37 k.c.) . Do jednostek , które są osobami prawnymi na podstawie innych niż Kodeks cywilny ustaw , należą m.in. :
• Banki
• Spółki akcyjne
• Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
• Spółdzielnie
• Stowarzyszenia
• Fundacje itd.
Każda osoba prawna posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych . Osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie oraz w opartym na niej statucie . Oznacza to , że organ osoby prawnej (np. dyrektor przedsiębiorstwa , zawierając umowę , składa oświadczenie woli jako osoba prawna , a nie osoba fizyczna czy przedstawiciel osoby prawnej ).

15. OSOBY FIZYCZNE .

Jest każdy człowiek . Posada on ten status niezależnie od płci , wieku , urodzenia czy koloru skóry . Od momentu urodzenia każdy z nas jako osoba fizyczna nabywa zdolność prawną , której kres następuje dopiero z chwila śmierci . Osoby fizyczne nie są rzeczami , nie można więc nimi handlować


16. UBEZWŁASNOWOLNIENIE

Jest instytucja służącą wyłącznie ochronie interesów majątkowych i niemajątkowych osoby chorej , która z przyczyn określonych w ustawie ( art. 13 i 16 KC ) nie jest w stanie kierować swym postępowaniem albo potrzebuje pomocy do prowadzenia spraw życia codziennego . Celem jest jedynie niesienie pomocy osobie chorej w załatwianiu jej spraw osobistych i majątkowych . Nie służy natomiast dobru wnoszącego o ubezwłasnowolnienie . W zależności od jego rodzaju prowadzi do pozbawienia bądź ograniczenia zdolności do czynności prawnych .
Są dwa rodzaje : ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe .
Ubezwłasnowolnienie całkowite – dotyczy osób fizycznych , które
1) ukończyły lat 13
2) z powodu choroby psychicznej , niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem .
Ubezwłasnowolnienie częściowe - można osobę fizyczną , która
1) jest pełnoletnie
2) i której z powodu choroby psychicznej , niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych potrzebna jest pomoc dla prowadzenia spraw .

Orzeczenie ubezwłasnowolnienia całkowitego lub częściowego osoby fizycznej uzależnione jest od jej wieku i stopnia nasilenia choroby psychicznej , niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych i ich wpływu na możliwość kierowania swoim postępowaniem .

17. OGRANICZONA ZDOLNOŚC DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH

Mają małoletni , którzy ukończyli 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo , a także osoby , dla których w toku postępowania o ubezwłasnowolnienie ustanowiony został doradca tymczasowy . Osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnej nie mogą dokonywać czynności prawnych , dla których wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych :
1) nie mogą sporządzić i odwołać testamentu
2) nie mogą przysposobić dziecka

18 . ODPOWIEDZIALNOŚĆ SUPSYDIALNA

Odpowiedzialność ta powstaje z chwilą , gdy jednostka organizacyjna stała się niewypłacalna. Natomiast odpowiedzialność osób prawnych jest ograniczona do majątku osoby prawnej , a jej członkowie nie ponoszą odpowiedzialności swoim majątkiem za zobowiązania osoby prawnej . wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika , gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna .

19 . FIRMA OSOBY FIZICZNEJ

Jest jej imię i nazwisko ; dodatkowo może ona zawierać pseudonim lub określenia wskazujące na przedmiot działalności przedsiębiorcy , miejsce jej prowadzenia oraz inne dane dowolnie dobrane

20 . FIRMA OSOBY PRAWNEJ

Jest jej nazwa , która powinna zawierać określenie formy prawnej osoby prawnej ( może być w skrócie ) ; dopuszczalne jest dodatkowe oznaczenie przedmiotu działalności , siedziby oraz innych danych dowolnie dobranych ; firma osoby prawnej może również zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej , ale tylko wtedy , jeżeli służy to wykazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy i wymaga pisemnej zgody tej osoby , a w razie jej śmierci zgody małżonka i dzieci .



21. RZECZY RUCHOME I NIERUCHOME

Rzecz – jest tylko przedmiotem niematerialnym ; obok definicji legalnej funkcjonuje definicja doktrynalna , zgodnie z którą rzeczami są materialne części przyrody ( w stanie pierwotnym lub przetworzonym ) na tyle wyodrębnione , że w obrocie prawnym mogą być traktowane jako dobra samoistne .

Nieruchomości – to część powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) , jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków , jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności . Wyróżnia się następujące nieruchomości :
1) gruntowe – są to części powierzchni ziemskiej , stanowiące odrębny przedmiot własności ; Ustawodawca sprecyzował granice gruntu biegnące w głąb ziemi oraz obejmujące przestrzeń ponad nią . Wśród nieruchomości gruntowych prawo wyróżnia ich specyficzna formę w postaci nieruchomości rolnych – nieruchomości , które są lub mogą być wykorzystane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej , nie wyłączając produkcji ogrodniczej , sadowniczej i rybnej .
2) budynkowe – są to budynki trwale z gruntem związane , które na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności ; dopuszczalne jest obecnie założenie księgi wieczystej dla nieruchomości stanowiącej budynek bądź piętro budynku , nabytej pod rządem nieobowiązującego obecnie Kodeksu Cywilnego Napoleona,
3) lokalowe – części budynków , które na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny przedmiot własności , a więc nie będące częścią składową innej nieruchomości . Są to najczęściej lokale mieszkalne , ale także o innym przeznaczeniu.

Ruchomości – rzeczami ruchomymi są te wszystkie rzeczy , które nie są nieruchomościami . Zaliczenie rzeczy do rodzaju rzeczy ruchomych nie wynika jedynie z tego , że rzeczy te mogą być przeniesione lub poruszone – przez człowieka lub przy zastosowaniu urządzeń . Rzeczami ruchomymi w rozumieniu prawa cywilnego są również :
1) rzeczy połączone z nieruchomością tylko dla przemijającego użytku
2) budynki i inne urządzenia niezwiązane trwale z gruntem
3) drzewa i inne rośliny , jeżeli stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności
4) urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania wody , pary , energii , nawet trwale z gruntem związane , jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa
5) statki morskie, statki kosmiczne i satelity .

22. RZECZY OZNACZONE CO DO GATUNKU I CO DO TOZSAMOŚCI

Rzeczami oznaczonymi co do gatunku są rzeczy określone tylko wg cech gatunkowych (rodzajowych) Natomiast rzeczami oznaczonymi co do tożsamości są rzeczy , które wykazują cechy indywidualne , wyłącznie im właściwe .
Podział na rzeczy oznaczone co do gatunku i co do tożsamości jest równoznaczne z podziałem rzeczy na zamienne i niezmienne , o ile co innego nie wynika z woli stron .
Ocena , czy rzecz jest oznaczona tylko coc od gatunku czy co do tożsamości zależy od woli stron oświadczonej wyraźnie lub w sposób dorozumiany . Rozstrzyga tu sposób określenia ( stopień dokładności wyodrębnienia ) przedmiotu świadczenia . gatunek może być określony także przez wskazanie cech dla danego gatunku właściwych .

23. CZĘŚĆ SKŁADOWA

Częścią składową rzeczy jest wszystko to co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego . Istnieje więź fizyczno-przestrzenna i gospodarcza . Połączenie części składowej z rzeczą musi mieć charakter trwały . Część składowa musi być połączona z rzeczą w taki sposób , że odłączenie jej wiąże się z uszkodzeniem lub istotną zmianą całości lub uszkodzeniem lub istotną zmiana przedmiotu odłączonego . W sytuacji połączenia , rzecz , która stała się częścią składową traci swój samodzielny byt prawny i dzieli los prawny rzeczy , do której została przyłączona .

24. PRZYNALEŻNOŚĆ

Jest swoistą rzeczą ruchomą , która pozostaje w związku z inną rzeczą ruchomą albo nieruchomą nazwaną rzeczą główną . Związek taki zachodzi wtedy jeżeli występuje w niej łączne następujące cechy :
1) właścicielem rzeczy głównej i przynależności jest ta sama osoba
2) przynależność jest potrzebna do korzystania z rzeczy głównej zgodnie z jej przeznaczeniem
3) przynależność jest rzeczą główną w stałym , faktycznym związku potrzebnym do korzystania z rzeczy głównej zgodnie z jej przeznaczeniem
Przynależności są samoistnymi rzeczami i niekoniecznie muszą dzielić los prawny rzeczy głównej , inaczej jak w przypadku części składowej rzeczy . Przynależność można oddzielić od rzeczy głównej bez jej zniszczenia lub uszkodzenia .

25. POŻYTKI

Pożytki to stałe lub okresowe dochody ; jakie przynosi rzecz lub prawo zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki . Wyróżniamy 3 typy :
1) pożytki naturalne rzeczy – płody i inne odłączone części składowe np. owoce, warzywa lub inne płody rolne m przychówek zwierząt i inne odłączone od niej części składowe ( żwir , torf ) jakie wg zasad prawidłowej gospodarki stanowi normalny dochód rzeczy – przysługują one uprawnionemu jeśli zostały odłączone od rzeczy w trakcie trwania tego uprawnienia .
2) pożytki cywilne rzeczy – są to dochody jakie rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego, dochody te mogą być pieniężne lub nie ( czynsz lub pożytki naturalne z dzierżawionego gruntu ) – uprawnienia przysługują w stosunku do tego trwania niezależnie od tego czy zostały faktycznie pobrane .
3) pożytki prawne – to dochody , które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem ( wierzytelność , pieniężność , odsetki od dłużników ) . Jeżeli uprawniony do pobierania pożytku poczynił nakłady w celu uzyskania pożytku , które przypadły innej osobie to należy mu się od niej wynagrodzenie . Jednakże tylko do wysokości wartości pożytków .

26. PRZEDSIEBIORSTWO

Jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej .
Przedsiębiorstwo w znaczeniu podmiotowym oznacza wyposażoną osobowość prawną , jednostkę organizacyjną utworzoną w celu prowadzenia działalności gospodarczej ( np. przedsiębiorstwo państwowe ) . Obejmuje pojęcie firmy jako znaczeniu przedsiębiorcy .
W znaczeniu przedmiotowym jest określany w przepisach kodeksu cywilnego jako zorganizowany zespół składający się z niematerialnych i materialnych , przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej . Owa funkcjonująca więź gospodarcza stanowi wiążące określone elementy w pewien odrębny kompleks
1) pojęcie to obejmuje w szczególności nazwę indywidualizującą przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części
2) własność nieruchomości lub ruchomości
3) prawa wynikające z umów najmu , dzierżawy
4) wierzytelność innego rodzaju prawa z papierów wartościowych oraz środki pieniężne
5) koncesje , licencje i zezwolenia
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej
7) majątkowe prawa autorskie i prawa pokrewne
8) tajemnice przedsiębiorstwa
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
27. GOSPODARSTWO ROLNE

Uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi , budynkami lub ich częściami , urządzeniami i inwentarzem jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz sprawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego . Gospodarstwo rolne nie stanowi przedmiotu samodzielnego obrotu rolnego , nie można go zatem zbyć jedną czynnością prawną . przedmiotem zbycia są tu poszczególne nieruchomości na , które gospodarstwo rolne zostało zorganizowane .

28. OFERTA, NEGOCJACJE , LIST INTENCYJNY , ZAPROSZENIE DO ZAWARCIA UMOWY, AUKCJA , PRZETARG

Oferta – jest oświadczeniem drugiej strony woli zawarcia umowy , postanowienia tej umowy , jest oświadczeniem woli kierowane do indywidualnie lub rodzajowo oznaczonych adresatów ale również nieoznaczonych adresatów kręgu osób . Jest to propozycja stanowcza zawierająca konieczne elementy jej treści , dzięki tym cecha oferty umowa może dojść do skutku . W następstwie prostego jej przyjęcia przez adresata . Przyjęciem oferty jest także oświadczeniem woli , które wyraża wolę zawarcia umowy o treści określonej w ofercie . Oferta wiąże oferenta , ten stan zawiązania polega na tym , że adresat oferty , czyli oblat sam może poprzez jej przyjęcie doprowadzić do zawarcia umowy , natomiast oferent w okresie związania traci wszelki wpływ na to czy zaproponowania przez niego umowa dojdzie do skutku . Stan związania z ofertą powstaje w różnym czasie. Jeżeli oferta jest kierowana do indywidualnego adresata wiąże ona od momentu uprzystępnienia jej adresatowi w taki sposób , że mógł on zapoznać się z jej treścią . Natomiast oferty kierowane do nieadresowanego kręgu adresatów wiąże od chwili jej ogłoszenia . Stan związania ustaje po upłynięciu terminu związania określonego w ofercie . A jeżeli nie został on określony to wtedy , gdy :
1) oferta została złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumienia się na odległość , przestaje wiązać jeżeli nie została przyjęta niezwłocznie w toku trwającej rozmowy
2) oferta została złożona w inny sposób tzn. gdy strony porozumiewają się nie bezpośrednio lecz za pomocą odrębnych i rozłożonych w czasie czynności , oferta przestaje wiązać z upływem czasu , w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez uzasadnionego spóźnienia
3) w przypadku śmierci oferenta związanie wygasa jedynie wtedy gdy skutek taki zastrzegł oferent albo gdy wykonanie takiej umowy wiąże się ściśle z osobą oferenta .

Nowelizacja kodeksu cywilnego wprowadziła pojęcie tzw. oferty odwołalnej , odnosi się to jedynie do stosunku miedzy przedsiębiorcami , która może być odwołana jeżeli umowa nie została jeszcze zawarta a oświadczenie o odwołaniu oferty zostało złożone oblatowi przed wysłaniem przez niego oświadczenia o przyjęciu ofert , chyba , że z treści ofert wynika brak możliwości jej odwołania lub został zastrzeżony termin jej przyjęcia .

Negocjacje – polegają one na wzajemnym oddziaływaniu stron w celu zawarcia umowy . W toku negocjacji strony wymieniają informacje o okolicznościach mogących mieć w pływa na ich decyzje co do zawarcia umowy , formułują swoje oceny oraz uzgadniają treść umowy ze względu na płynność negocjacji . Strony nie są związane swoimi oświadczeniami zachowując swobodę co do zawarcia umowy . Powinny prowadzić w sposób zgodny z dobrymi zwyczajami a w szczególności z zamiarem zawarcia umowy , a nie tylko dla pozoru rzeczywistości . Dl osiągnięcia jakiś innych celów – sankcja odszkodowawcza , strony musza podczas negocjacji uzgodnić wszystkie postanowienia umowy , które były przedmiotem negocjacji to dopiero stanowi podstawę do uznania , że umowa została zawarta .

List intencyjny – jest to oświadczenie o różnej treści , wyrażające dążenie stron do zawarcia negocjowanej umowy (definitywnie) . Można je uznać za umowy określające postępowanie stron w trakcie negocjacji .

Zaproszenie do zawarcia umowy – ogłoszenie , reklamy , cenniki i inne informacje skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę lecz za zaproszenie do zawarcia umowy .

Aukcja- określana dawniej jako przetarg ustny , polega na tym , że osoby zamierzające zawrzeć umowę ( licytanci ) obecni w miejscu aukcji bądź środka pomagającego komunikować się na odległość , składają oferty stosowane . Prowadzący aukcję oczekuje zarazem coraz korzystniejszych ofert sukcesywnie składanych przez licytantów ( tzn. kolejnych postawień ) . Jeżeli w warunkach aukcji nie zastrzeżono inaczej , oferta złożona przez licytanta przestaje go wiązać , gdy inny licytant złożył ofertę atrakcyjniejszą (postąpienie ) . Umowa zostaje zawarta między licytantem , który złożył najkorzystniejsza ofertę .

Przetarg – tym różni się od aukcji , że oferty osób zamierzających zawrzeć umowę , składane są w okresie i miejscu wskazanym przez organizatora , gdzie są przez niego rozpatrywane bez udziału oferenta . Organizator przetargu albo komisja przetargowa wybiera najkorzystniejsza ofertę albo uznaje , że żadna nie oddaje jego oczekiwań , wtedy nie dochodzi do zawarcia umowy . W razie wyboru jednej z ofert pozostałe oferty przestają wiązać oferentów i dochodzi do zawarcia umowy z oferentem , którego oferta została wybrana . Organizator ma obowiązek niezwłocznie poinformować na piśmie uczestników przetargu o jego wyniku albo zamknięciu . Umowa zostaje zawarta w chwili otrzymania od organizatora oferty o jej wygaśnięciu chyba , że warunki przetargu regulują to inaczej .

Wadium – ma charakter dodatkowego zastrzeżenia w warunkach aukcji lub przetargu , które wyrażają obowiązek płacenia przez uczestników określonej sumy pieniężnej , nie jest elementem koniecznym każdej aukcji lub przetargu .

29. WARUNEK , TERMIN . ELEMENTY TREŚCI CZYNNOŚCI PRAWNEJ

Warunek - jest to zastrzeżenie w treści czynności prawnej , że powstanie lub ustanie skutków czynności prawnej zależy od zdarzenia przyszłego i niepewnego . Stanowi element treści czynności prawnej , który uzależnia skuteczność czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego .

Termin – jest to zastrzeżenie w treści czynności prawnej , że powstanie lub ustanie skutków prawnych zależne jest od zaistnienia zdarzenia przyszłego i pewnego . Stanowi element czynności prawnej i jego nadejście powoduje powstanie lub ustanie skutków prawnych , możliwe jest zastrzeżenie terminu w połączeniu z warunkiem .

Elementy treści czynności prawnej
1. Elementy przedmiotowo istotne – są to ustawowo wyróżnione cechy wg , których dokonuje się kwalifikacji czynności prawnej . Do ustawowo wyróżnionych typów czynności prawnych bez nich określona czynność prawna nie może w ogóle dojść do skutku
2. Elementy podmiotowo istotne – ich rola w procesie kwalifikacji czynności prawnej jest na ogół bierna , można tu wyróżnić elementy samoistne ( bez związku z określonym typem prawnym np. warunek , termin , zadatek , kara umowna )oraz elementy uwarunkowane w ramach określonego typu czynności prawnej tj. zastrzeżenie w umowie darowizny , postanowienia dotyczące dodatkowych świadczeń w umowie .
3. Elementy przedmiotowo nieistotne – wskazane w ustawie jako skutki prawne dokonania czynności prawnej określonego typu . Nie decydują o zakwalifikowaniu danej czynności prawnej do określonego typu czynności .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 22 minuty