profil

Wpływ poszczególnych technik masażu segmentarnego na organizm człowieka.

poleca 87% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze


Masaż segmentarny, jako jeden z rodzajów masażu, jest zabiegiem fizykalnym. Składa się z szeregu chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonania, przy uwzględnieniu zasad dawkowania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych, a często również przyczyn chorobowych na drodze odruchowej. W odróżnieniu od masażu klasycznego, masaż segmentarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.


Chwyt piłowania

Ten chwyt jest szczególnie stosowany przy masażu kręgosłupa i grzbietu, jednak z powodzeniem może być stosowany także na innych częściach ciała. Chwyt piłowania to kombinacja chwytów rozcierania i głaskania z masażu klasycznego – dlatego jego działanie będzie niejako działaniem zsumowanym chwytu rozcierania i głaskania. Połączenie dwóch technik w jedną daje lepsze rezultaty od stosowania pojedynczych technik, a więc piłowanie będzie dawać lepsze efekty niż stosowanie osobno głaskania i rozcierania. Chwyt piłowania ma korzystny wpływ na skórę. Oczyszcza skórę mechanicznie, złuszcza naskórek, polepsza oddychanie skórne, polepsza działanie gruczołów łojowych i potowych. Piłowanie pobudza także krążenie krwi w naczyńkach włosowatych. Piłowanie działa także na głębiej położoną tkankę łączną, zwłaszcza na stawy i ścięgna. Dzięki temu uzyskujemy rozluźnienie i ewentualne rozciągniecie mięśni, zrostów, blizn i ścięgien. Chwyt piłowania powoduje szybkie przekrwienie miejscowe i wyraźne rozluźnienie tkanek.


Chwyt śrubowania

Chwyt śrubowania to połączenie technik głębokiego rozciągania i ugniatania, więc działanie jest podobne do działania obu technik. Za pomocą tego chwytu uzyskujemy szybkie przekrwienie mięśni oraz pobudzenie zakończeń nerwowych w mięśniach a także usuwamy z mięśni produkty przemiany materii co pozwala mięśnia szybko się zregenerować i przywrócić pierwotną sprawność. Śrubowanie może także przyśpieszyć procesy regeneracyjne uszkodzonych mięśni. Ważnym działaniem jest pobudzanie ośrodkowego układu nerwowego dzięki tej technice.


Chwyt nadkolcowy

Technika ta łączy rozcieranie z ugniataniem powierzchownym. Zastosowanie tego chwytu powoduje w bardzo krótkim czasie maksymalne przekrwienie skóry i tkanki łącznej. Wpływa to korzystnie na dostarczenie substancji odżywczych więzadłom nadkolcowy oraz więzadłom międzykolcowym, które znajdują się w obrębie wyrostków kolczystych kręgosłupa. Chwyt nadkolcowy działa także rozluźniająco na tkankę skórną i łączną.

Chwyt rolowania

Chwyt rolowania to połączenie chwytu głaskania, rozcierania posuwistego i ugniatania. Dzięki połączeniu tych trzech technik zakres działania rolowania jest bardzo duży. Generalnie rolowanie stosuje się do masowania tkanki łącznej i powierzchownych warstw mięśni. Działa pobudzająco na zakończenie nerwów w skórze oraz powoduje szybkie przekrwienie tkanki łącznej i powierzchownych warstw mięśni.Chwyt posuwania

Ten chwyt to połączenie głaskania i ugniatania. Stosowany jest głównie do masowania powierzchownych warstw mięśni raz tkanki skórnej. Zmniejsza wzmożone napięcie mięśniowe. Działa także jako bodziec mechaniczny na zakończenia nerwów czuciowych w skórze, a wpływając na warstwy głębiej położone powoduje zaczerwienienie, dając odczyn przekrwienia.


Chwyt pociągania

Pociąganie to kombinacja technik głaskania z rozcieraniem posuwistym. Działa na tkankę skórną i łączna likwidując w nich napięcia.


Wstrząsanie miednicy

Jest to połączenie wibracji i wstrząsania. Wstrząsanie wykonujemy w ten sposób, że chwytamy pacjenta za talerze miedniczne i wykonujemy rękami ruchy krótkie, energiczne, naprzemienne, w strony przeciwne. Słabe wstrząsanie wpływa uspokajająco na mięśnie, usuwając z nich napięcie powstające pod wpływem innych, wcześniejszych technik. Silne wstrząsanie pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz powoduje wzmożone napięcie mięśniowe. Techniki z wykorzystaniem wibracji i wstrząsania są obecnie bardzo modną techniką treningową sportowców – zwłaszcza w europie zachodniej. Takie ćwiczenia mobilizują organizm do uaktywnienia 95-97% włókien mięśniowych, zwiększając tym samym ich wydolność o ponad 50% w stosunku do tradycyjnych, popularnych metod treningowych. Dzięki wibrotreningowi można nie tylko uzyskać lepsze wyniki sportowe ale także uzyskać dobre efekty m.in. w terapii antycelulitowej, regulacji poziomu tkanki tłuszczowej, regenerację organizmu, regulację gospodarki hormonalnej a także profilaktykę osteoporozy. Pierwsze badania o stymulującym wpływie wibracji na organizm człowieka zostały przeprowadzone w latach 70. przez rosyjskiego naukowca, dr Nazarova. Dzięki jego odkryciom trening wibracyjny stał się nie tylko stałym elementem przygotowań radzieckich olimpijczyków do zawodów, ale również podstawą treningu radzieckich kosmonautów.Sprężynowanie klatki piersiowej

Sprężynowanie klatki piersiowej ma na celu rozluźnienie zrostów opłucnych, zwiększeniu wentylacji płuc i utrzymaniu prawidłowej ruchomości klatki piersiowej. Technika ta działa także na okostną żeber i na mięśnie międzyżebrowe. Sprężynowanie powoduje rozluźnienie mięśni oddechowych oraz zmniejszenie napięcia mięśni klatki piersiowej.


Chwyt podłopatkowy

Stosuję się go w celu rozluźnienia napięć występujących w trudno dostępnym mięśniu podłopatkowym. Aby wykonać ten chwyt należy rozluźnić obręcz barkową. Jedną ręką podtrzymujemy bark, a drugą wsuwamy pod łopatkę od strony jej przyśrodkowego brzegu. Następnie wykonujemy rozcieranie i wibrację. Chwyt podłopatkowy działa na miesień podłopatkowy powodując jego lepsze ukrwienie oraz zmniejszenie napięcia.

Chwyt na „mięśnie biodrowe”

Chwyt na „mięśnie biodrowe” wpływa na rozluźnienie napięć w okolicy tych mięsni. Chwyt ten wpływa na zmniejszenie wzmożonego napięcia miednicy małej, powodując lepsze ukrwienie najbliższej okolicy. Chwyt ten wykonujemy stopniowo. Najpierw wsuwamy dłonie na stronę brzuszną talerzy, potem stosujemy głaskanie i rozcieranie.

Bibliografia

Magiera L. 2005. Klasyczny masaż leczniczy. Bio-Styl, Kraków.
Walaszek R. 2006. Masaż z elementami rehabilitacji. Mehmed, Krakow.
http://news.twojecentrum.pl/index.php?id=146

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut