profil

Mikołaj Koperniki

poleca 85% 107 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mikołaj Kopernik

Referat o M, Koperniku.
Wiek XVI przez historyków nazywany jest złotym. Polska w tym czasie była krajem potężnym i bogatym, była to epoka Renesansu. Renesans oznaczał szybki rozwój literatury, nauki i sztuki. Na dworach królów i magnatów przebywali znakomici uczeni i artyści.
W tym okresie ( 1473-1513) żył Mikołaj Kopernik, człowiek wszechstronny wykształcony. Jego rodzinnym miastem był Toruń. Zajmował się- ekonomią, matematyką, literaturą piękną i przede wszystkim astronomią. Jego największe dzieło to książka ,,o obrotach swer niebieskich” w której udowodnił, że Ziemia obraca się wokół Słońca.
Był wielkim polskim astronomem. Jest sławny na cały świat.
Do dziś z wiedzy Kopernika korzystają Ci co budują rakiety zdobywają księżyc, odkrywają tajemnice kosmosu. Mówią o nim na całym świecie:
,, To ten, który wstrzymał słońce, a ruszył Ziemie. Polskie go wydało plemię”. Dokonał przełomu w nauce i światopoglądzie. Jego dzieła przyczyniły się do rozwoju ludzkości. To on Polak swoim odkryciem przyczepnością do tego, że po wielu latach ludzie polecieli w kosmos. Pamięć o ni jest wiecznie żywa. Uczą się o nim dzieci z podręczników szkolnych, uczą się i studiują jego dzieła wielcy uczeni tego świata. Chociaż posiadał na owe czasy proste urządzenia głownie lupy ,teleskopy udowodnił ,że to nie słońce porusza się wokół ziemi , lecz ziemia wokół słońca, obracając się wokół własnej osi. Okrążenie Słońca zajmuje Ziemi 356 , a co 4 lata 366 dni. Był twórcą teorii heliocentrycznej, czyli centralnym celem układu planetarnego jest słońce dokoła którego krążą wszystkie planety, w tym Ziemia. Sformułował zasady reformy monetarnej , opartej na poprawieniu pieniądza, oraz wypieranie z gorszego lepszego pieniądza. Dla upamiętnienia jego dzieła wybudowano w wielu miastach pomniki.


Źródło: Encyklopedia PWNDawid Heller I c .

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata