profil

Katastrofy naturalne na świecie, i ofiary.

poleca 81% 3062 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Trzęsienia ziemi - gwałtowne zaburzenie stanu równowagi we wnętrzu Ziemi, prowadzące do wyzwolenia się energii w postaci ciepła, fal sejsmicznych, ruchu skał i ich trwałych deformacji (np. spękania, szczeliny); natężenie t.z. określa się za pomocą skali Richtera lub skali Mercallego

# 2004 Trzęsienie ziemi i fale tsunami w Azji - liczba ofiar przekroczyła już 110 000
# 2003 Trzęsienie ziemi w Bam w Iranie - według oficjalnych szacunków zginęło 26,271 osób
# 1976 Trzęsienie ziemi w Tangshan w Chinach, zginęło 242,000 osób

Powódź - wezbranie wód rzecznych lub morskich, powodujące wymierne straty, zarówno w sferze społecznej, jak i materialnej. Przyczyny wystąpienia powodzi mogą być wielorakie: intensywne opady deszczu, roztopy wiosenne, zatamowanie biegu rzeki przez zatory lodowe czy osuwiska, uszkodzenie obiektów hydrotechnicznych.

1997 południowa Polska. 55 ofiar śmiertelnych.
2001 Małopolska

Huragan - wiatr, rodzaj cyklonu tropikalnego o prędkości powyżej 33 m/s występujący na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku. Zwykle powoduje znaczne zniszczenia na powierzchni, nad którą przechodzi.

2005 Nowy Orlean. Huragan "Katrina". Ofiar smiertelnych 1209.

2005 Huragan "Rita" po przejściu przez Cieśninę Florydzką, na południe od Florydy i na północ od Kuby, huragan wzmocnił się nad Zatoką Meksykańską. Ofiar śmiertelnych 6,

2005 Huragan "Wilma" przejściu nad meksykańskim stanem Jukatan spowodował 10 ofiar śmiertelnych.

Śnieżyce - gwałtowne opady atmosferyczne w postaci śniegu o nie przećiętnych rozmiarach.

Katowice 2006 - zawalenie się dachu hali targowej spowodowane poprzez duży napór śniegu na konstrukcję. Zgineło 65 osób.

Erupcje wulkanów - zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par)

Kolumbia 1985. Nevado del Ruiz. Zgineło 22–23 tys. ludzi
Filipiny 1991.Erupcja wulkanu Pinatubo. Zgnineło ok. 500 ludzi.

Upały- długotrwały okres bez opadów atmosferycznych lub nieznacznym opadem w stosunku do średnich wieloletnich wartości. Powoduje przesuszenie gleby, zmniejszenie lub całkowite zniszczenie upraw roślin alimentacyjnych (a co za tym idzie klęski głodu), zmniejszenie zasobów wody pitnej, a także zwiększone prawdopodobieństwo katastrofalnych pożarów.

2006 Bułgaria. 4 ofiary śmiertelne, spowodowane wysoką tepm.
2006 Kraje Erupy zachodniej i południowej w tym również Polska. Wysko tepm. wyżądziła znaczne szkody w uprawach rolnych.

Pożary - to niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia, które stwarza zagrożenie dla ludzi i obiektów objętych pożarem.

Pożar w magazynach zakładów pirotechnicznych w Enschede, Holandia, 13 maja 2000
Pożar w w zakładach AZF firmy Grande Paroisse, Tuluza, Francja, 21 września 2001

Lawiny - gwałtowna utrata stabilności i przemieszczanie się: spadanie, staczanie lub ześlizgiwanie się ze stoku górskiego mas śniegu, lodu, gleby, materiału skalnego, bądź ich mieszaniny. Lawina jest najgwałtowniejszą postacią ruchów masowych.

Polska, Karkonosze 1968. 21 osób zginęło
Polska 2003 zginęło 7 osób

Opady atmosferyczne - produkty kondensacji pary wodnej zawartej w atmosferze (atmosfera ziemska), spadające na powierzchnię Ziemi lub unoszące się w powietrzu w postaci wody, kryształków lodu, lub śniegu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty