profil

Zróżnicowanie kulturowe w Europie

poleca 82% 742 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Kultura to ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych (wiara, poglądy). To również charakterystyczne dla danego regionu wzory postepowania, normy językowe, normy moralne, ideologia. To też wiedza i umiejętnosci.

Kultura współczesnej Europy wypływa z wielowiekowej tradycji, która nie pozostaje bez znaczenia wobec aktualnych poglądów Europejczyków. Na ukształtowanie kultury duzy wpływ mieli starozytni Grecy i Rzymianieęłęó oraz wspólne sąsiedztwo z innymi narodami Europy, wzajemne oddziaływanie kultury krajów starego kontynentu wytworzyło wiele elementów wspólnych.ęłęó Wspólne dziedzictwo kulturowe jest czymś niezaprzeczalnym.

Europa składająca się z 43 państw nie może być całkowicie jednolita. Posiadając jednak swoja historię i tradycję łączy wszystkie narody w jedną rodzinę - Europejczyków. Bardzo trafne jest tu stwierdzenie „co kraj - to obyczaj”. Każdy osobny naród ma wpisany w swoją kulturę elementy, które są charakterystyczne tylko dla niego, i które wyróżniają go od innych. Oto krótkie opisy kultur wybranych panstw:

Francja jest krajem słynącym ze swej kultury, sztuki, kuchni. Stolica Francji- Paryż jest miastem artystów i ludzi mody. To miejsce, gdzie najłatwiej zaopatrzyć się w najmodniejsze stroje i dodatki. Francuski gust jest symbolem dobrego smaku i wyznacznikiem trendów dla reszty świata.
Stolica Francji jest także jednym z największych w świecie ośrodków turystyki krajoznawczej, miastem zabytków z różnych epok - od czasów rzymskich począwszy. Drugim regionem najczęściej odwiedzanym przez turystów jest dolina Loary, która słynie z kilkudziesięciu zamków i pałaców z różnych epok. Spragnionych słońca, lecz dysponujących dużą ilością pieniędzy, zaprasza Lazurowe Wybrzeże z atrakcyjnymi kąpieliskami m.in. w St. Tropez i Cannes. Gdy mimo to mamy jeszcze nadmiar gotówki, możemy udać się do pobliskiego Ksiêstwa Monako, gdzie w kasynach w Monte Carlo wygrana pozwoli na podróż po pozostałych terenach Francji, jak np. Alpy (z Chamonix - Mont - Blanc), Pireneje (z Lourdes), Owernia (\"kraina pielgrzymek\"), czy wybrzeże Oceanu Atlantyckiego oraz wielu innych ciekawych i oryginalnych miejscach.

Belgia jest też krajem o bogatej tradycji artystycznej. Tu tworzyli artyści tej miary, co Peter Brueghel czy Peter Paul Rubens - czołowy twórca barokowego malarstwa europejskiego - który żył i tworzył w Antwerpii, głównym ośrodku malarstwa flamandzkiego. Także w Belgii powstał architektoniczny kierunek Art Nouveau zapoczątkowany w Brukseli przez Henriego van de Velde i Victora Hortę. Warto również zauważyć, że Belgowie są też niekwestionowaną potęgą w sztuce komiksu.
Belgia oferuje turystom wiele ciekawych miejsc z zabytkami sztuki i architektury sakralnej i świeckiej. Brugia (\"flamandzka Wenecja\"), Gandawa, Antwerpia, Mechelen, Liege, Tournai, Tongeren, Bruksela i Leuven - to \"miasta - muzea\", na których koncentruje się turystyka zagraniczna Belgii. Cztery z tych miast położone są we Flandrii, skąd pochodzą m.in. nasze wawelskie arrasy, czyniąc ten region najważniejszym regionem turystycznym Belgii.

ęłęóGrecję odwiedza się nie tylko ze względu na walory klimatyczne, ale również by na własne oczy zobaczyć zabytki architektury antycznej, czy bizantyjskiej, z których słyną greckie miasta i wyspy.
Budowlą, z którą Grecję kojarzy się najczęściej jest świątynia Ateny Partenos (Partenon) na Akropolu w Atenach, pochodząca z V wieku p.n.e. Ateński Akropol słynie też z wielu innych budowli, których ruiny zachowały się w dobrym stanie do dziś, jak np. Erechtejon (świątynia na cześć Posejdona - Erechteusa i Ateny), Tezejon (świątynia Hefajstosa), należący do najlepiej zachowanych zabytków greckiej architektury sakralnej, a to dzięki zaadaptowaniu budowli dla potrzeb sakralnych chrześcijaństwa (kościół pod wezwaniem Św. Jerzego), czy Odejon - największy i najwspanialszy ze wszystkich gmachów przeznaczonych na występy muzyczne, mogący pomieścić ok. 8 tyś. widzów.
Do klejnotów greckiej sztuki bizantyjskiej należy zaliczyć przede wszystkim Małą Katedrę w Atenach, bazylikę Świętych Apostołów w Salonikach oraz tworzące osobny rozdział sztuki greckiego Bizancjum klasztory z góry Atos (na południe od Salonik). Ten zespół klasztorny składający się z pięknie zdobionych kościołów, kaplic i pustelni (jego początki to X wiek) pełni swą sakralną rolę po dziś dzień, a mieszkający tam mnisi wciąż zachowują obyczaj i kulturę minionej chwały i potęgi Bizancjum. Sakralny kompleks z Atos jest jednak niedostępny dla turystów oraz komunikacji i zdawać by się mogło, że czas płynie tam inaczej.

Melomanom Finlandia kojarzy się przede wszystkim z nazwiskiem Jana Sibeliusa. Gdy myślimy o fińskiej literaturze, to przychodzą nam na myśl opowieści z Doliny Muminków autorstwa Tove Janson, ale dla Finów najważniejszym twórcą narodowej literatury jest Elias Lnnrot, który w latach 30 - tych XIX wieku zebrał w jedną artystyczną całość ludowe pieśni Karelii i Finlandii oraz stare legendy w narodowy epos \"Kalevala\". W Polsce dobrze znana jest też twórczość Miki Waltariego, który pisał m.in. powieści historyczne (\"Czarny Anioł\", \"Egipcjanin Sinuhe\", \"Mikael\") i współczesne powieści obyczajowe (\"Obcy przyszedł na farmę\"). Natomiast fani sportu Finlandię kojarzyć będą z takimi miastami jak Tampere, czy Lahti.

ęłęó Każdy osobny naród ma wpisany w swoją kulturę elementy, które są charakterystyczne tylko dla niego, i które wyróżniają go od innych. To co może być takim elementem to na przykład wszelkie festiwale, zabawy i imprezy.

Omawiając zróżnicowanie kulturowe warto również przedstawić róznorodność narodów, na przykład państwa Zjednoczonego Królestwa. Osobliwym państwem jest z pewnością Szkocja. Stroje ludowe Szkotów różnią się znacznie od strojów ludowychpozostałych europejczyków (chociaż różnice miedzy pozostałymi strojami są widoczne. Szkoci posługują sie przeważnie językiem angielskim-brytyjskim. Przechodząc do tematu języków warto wzmienic o Walii mającej swój własny język jest on jednak aż tak trudny (jest najtrudniejszym językiem), że potrafi sie w nim porozumiewać tylko 22% Walijczykow.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 5 minut

Typ pracy