profil

Średniowiecze , Muzyka Średniowiecza

poleca 85% 178 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Średniowiecze, w historiografii okres między schyłkiem starożytności (ok. IV-V w.) a początkiem okresu nowożytnego (XV w.), wyodrębniony po raz pierwszy w XV-XVI w. przez humanistów pragnących odróżnić własną epokę, nawiązującą do cywilizacji antycznej, od poprzedzających ją wieków uznawanych przez nich za czasy przejściowego upadku kultury. Ze względu na ogół przemian wyróżnia się: wczesne średniowiecze (do XI w.), jego rozkwit (XI-XIII w.) i schyłek (XIV-XV w.). Wspólne cechy średniowiecza to m. in. : feudalny system społeczny, słaby rozwój gospodarki towarowo-pieniężnej, a także dominacja światopoglądu religijnego. Średniowiecze jako epoka historyczna posiada wspólne cechy właściwe dla całej Europy.

feudalne podstawy istnienia ówczesnych społeczeństw,

słaby rozwój gospodarki towarowo - pieniężnej.

1. Podstawą życia jest ziemia. Społeczeństwo podzielone na stany. Muzyka polska w epoce średniowiecza



W muzyce tej wynajdowano zgodności harmoniczne i zwracano uwagę na odpowiedniość i melodii. Dominowała w tym czasie wokalna polifonia a capella(chór bez instrumentów). Popularność zdobywały takie formy jak motet czy msza, a później modrygał. Obok wokalnych form muzyki świeckiej takich jak frotolla czy willanella pojawiać się zaczeły formy instrumentalne pisane na lutnie i organy. Renesans wprowadza do muzyki nowy element-harmonię. Wielką rolę zaczyna odgrywać myślenie akordowe, pojawiaja się prawa rządzące następstwami akordów. Traci na znaczeniu tonacja kościelna, a teoretyk G. Zarlina ustala zasady nowego systemu harmonicznego opartego na tercjowej budowie akordów. Właśnie wtedy powstała pieśń o nazwie Bogurodzica. Czas powstania:

jest sporny, pieśń powstała prawdopodobnie na przełomie XII i XIII w. (chodzi tylko o dwie pierwsze zwrotki); autor nieznany, legenda przypisuje autorstwo św Wojciechowi; utwór oryginalny - nie ma pierwowzoru.

zwrotka pierwsza: modlitwa do Matki Boskiej, apostrofa - prośba o pośrednictwo między jej synem a ludźmi,

zwrotka druga: apostrofa do Chrystusa, aby przez wzgląd na Jana Chrzciciela zapewnił ludziom pobożne, dostatnie życie na ziemi i zbawienie wieczne

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta