profil

Wpływ Starożytnej Grecji na rozwój ludzkości.

poleca 90% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Starożytna Grecja składała się z małych polis. Nie była zbyt duża i nigdy nie stworzyła jednego państwa. Jednak moim zdaniem miała dość duży wpływ, za pośrednictwem Cesarstwa Rzymskiego, które przejęło od niej kulturę i rozpowszechniło ją, na rozwój ludzkiej cywilizacji i właśnie tej tezy będę starał się bronić.
Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym argumentem jest narodzenie się w Atenach antycznej demokracji, ustroju politycznego, który w trochę innej formie został przyjęty we wszystkich krajach europejskich i prawie wszystkich krajach na świecie.
Myślę, że warto też wspomnieć o Igrzyskach Olimpijskich, których organizowania zabronił Teodozjusz I, i które powróciły do kultury greckiej, jednak już nie były organizowane tylko w Grecji, lecz za każdym razem w innym miejscu na całym świecie.
Kolejna sprawa to teatr, który był niewątpliwie bardzo ważnym elementem kultury greckiej, i który także przetrwał do dzisiejszych czasów. Dzisiaj teatr jest jednym z najbardziej znanych rodzajów sztuki widowiskowej i wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia.
Mój ostatni argument dotyczy rozwoju nauki, której losy prawdopodobnie potoczyłyby się inaczej gdyby nie wielu wspaniałych greckich filozofów i matematyków takich jak Demokryt, Sokratesa, Platon, Arystoteles, Archimedes, Euklides, Pitagoras.
Moje przykłady bez wątpienia potwierdzają postawioną na początku tezę i utwierdzają mnie w przekonaniu, że Grecja miała niemały wpływ na kulturę i rozwój ludzkości.

Bartosz Szczepaniak

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury