profil

Co stanowi większe zagrożenie dla świata – maszyny czy człowiek?

poleca 85% 165 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Od II połowy XX wieku gwałtownie zaczęła rozwijać się cybernetyka. Ludzie częściej wykorzystywali maszyny do pracy lub nauki. Komputery zaczęły odgrywać coraz ważniejszą rolę w życiu ludzi, były nawet zdolne do rzeczy, których człowiek nigdy by nie dokonał. Na przykład wysłane przez naukowców sondy kosmiczne pozwalają nam bez udziału ludzi poznawać najdalsze zakątki Kosmosu.

Człowiek potrafi nawet największe dobrodziejstwa naszych czasów zmienić w zło. Jego chęć do zemsty może być tak duża, że maszyny mogą zagrozić istnieniu świata. Zatem można postawić pytanie: czy maszyny stanowią większe zagrożenie od człowieka?

Człowiek ma nad maszynami pewną kontrolę, ponieważ to on je wynalazł, zaprogramował i powołał do pewniej funkcji. Maszyna jest ściśle zaprogramowana, toteż gdy programista nie zlecił jej czynienia zła, robot ten nie stanowi zagrożenia. Jedynie człowiek może ukierunkować maszynę do działalności wbrew dobru.

Jednym z zagrożeń, jakie przynosi ze sobą działalność robotów to zanieczyszczanie środowiska. Wiele maszyn działa, wytwarzając bądź spalając prąd elektryczny. Taka działalność ma wielkie konsekwencje w czystości naszego powietrza. Jednak wina za to nie spada na maszyny, tylko na ich konstruktorów – ludzi. To właśnie człowiek skonstruował maszynę zanieczyszczającą powietrze. On również zna alternatywne źródła energii, które powinien wykorzystać w nowoczesnych konstrukcjach. Ponadto zdolny jest do zbudowania maszyny zajmującej się oczyszczaniem środowiska.

Ludzie zaczęli wykorzystywać maszyny do pracy bardzo wcześnie. Wiadomo zatem, iż są one silniejsze, wydatniejsze i bardziej wytrwałe do człowieka. Wykonują najcięższe prace, którym człowiek nigdy wcześniej nie podołał. Można więc powiedzieć, że ich siła może mieć bardzo duże zagrożenie dla świata. Maszyny mogą z łatwością pokonywać ludzi. Człowiek jednak sam się nie broni. Zbudował do tego celu broń masowej zagłady, taką jak bomby, rakiety, pociski. Robot jest zaprogramowany przez człowieka, aby mu służyć i tylko nieprzemyślane programowanie może przynieść skutki uboczne. Zatem to człowiek kieruje tym, co wykonuje robot.

Po wynalezieniu komputera ludzie zadają sobie pytanie: czy komputer jest bardziej inteligentny od człowieka? Pierwszy komputer pomagał w dokonywaniu obliczeń matematycznych, następne służyły do celów fizycznych, meteorologicznych, geograficznych itd. Z czasem zaczęto przetwarzać dane do komputera. Dzisiaj jest on uważany za pomocnika i przyjaciela człowieka. Komputery są coraz szybsze i częściej wykorzystywane we wszystkich dziedzinach nauki, m.in. w badaniach nad bronią nuklearną. Czy zatem komputer może wymyślić broń, której zasięg działania może zagrozić naszemu istnieniu?
Komputery nie zajmują się wymyślaniem broni, tylko pomagają w bardzo precyzyjnych badaniach nad nią. Mimo, że komputery maja inteligencję, jest ona sztuczna i działa posługując się danymi w pamięci komputerowej. Maszyny nie posiadają rozumu, gdyż są zaprogramowane i nie mogą wykonywać innej czynności niż ta, którą jej polecono. Zadanie czynienia zła może być podsunięte maszynie jedynie przez człowieka i tylko on stanowi tak wielkie zagrożenie dla świata, że w swoich planach może użyć maszyn.
Komputery nie mają rozumu, dlatego same nie stanowią zagrożenia. Jeśli miałyby polecone czynienie zła, człowiek mógłby je z łatwością pokonać własnym rozumem. W Bajkach robotów Stanisława Lema taka sytuacja jest opisana w wielu historyjkach. Zamiast zwyciężania dobra nad złem rozum zawsze zwycięża.

Człowiek – istota, która dba o ten świat, stanowi zarazem największe zagrożenie dla niego. Ludzie potrafią największe dobrodziejstwa naszych czasów odwrócić w zło. To człowiek umie wytwarzać broń masowego rażenia, programować maszyny do czynienia zła czy samemu wymyślać nowe urządzenia zagrażające światu. Podobnie jak w Bajkach robotów, w naszym świecie również powinniśmy pokonywać ludzką głupotę rozumem. Naukowcy nie po to wymyślili broń, komputery i inne maszyny, aby bezmyślni ludzie przez swoją głupotę, nieumiarkowanie i chęć zemsty mogli zniszczyć nasz wspólny dom – planetę Ziemię.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty