profil

Maria Dąbrowska "Marcin Kozera" streszczenie

poleca 80% 1228 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Marcin Kozera" jest to jedno z opowiadań Marii Dąbrowskiej. Jest lekturą klasy 6 szkoły podstawowej. Składa się zaledwie z 5 rozdziałów.

Krótko o treści
W Anglii w dzielnicy Charles Square znajduje się polska szkoła. Chodzą do niej dzieci polskich emigrantów. Pewnego dnia do grona uczniów dołącza się pewien chłopiec: Marcin Kozera. Czuje się Anglikiem, jest dumny z tego, że mieszka w Londynie i chwali się jego pięknem. Ostatecznie pod wpływem ojca podejmuje się nauki w polskiej szkole, chociaż nie całkiem przekonany o jej konieczności. Dla kolegów z klasy staje się wzorem do naśladowania. Zaprzyjaźnia się z Krysią. Pod wpływem jej i innych dzieci powoli odkrywa w sobie narodową tożsamość. W głębi duszy czuje się Polakiem i kocha Polskę.

Tematem tego utworu jest tożsamość narodowa. Autorka opisuje, jak ważne jest wiedzieć, kim się naprawdę jest. Marcin ma z tym problemy, bo chociaż rodzice są Polakami, on urodził się w Anglii i mówił tylko tym językiem, dlatego czuje się Anglikiem. Jednak dla prawdziwych mieszkańców tego kraju jest przybyszem, emigrantem. Gdy styka się z kolegami znajdującymi się w podobnej sytuacji, zaczyna odczuwać potrzebę wiedzy, do jakiego narodu się należy.

Książka ta, mająca zaledwie 60 stron, nie jest wciągająca. Autorka w niektórych momentach powieści skupia się na szczegółach, w innych nie wiadomo, dlaczego coś się dzieje.

Mnie osobiście ta książka nie zachwyciła.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (13) Brak komentarzy
4.2.2009 (16:27)

no wlasnie ma 90 stron a emigran to człowiek który wyjeżdza za granice by zarabiać !!!

1.2.2009 (16:08)

Zall........

;-**

5.1.2009 (16:00)

b. mało napisane....ja szukam o czymś takim "co to jest wynarodowienie" "kto to jest emigrant" :/......nigdzie tego nie ma......a co do tekstu to zaledwie 1....na zachete....aha książka ma 60 stron

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta