profil

Charakterystyka dzieci walczących - bohaterów "Kamieni na szaniec".

poleca 85% 332 głosów

Historia bywa okrutna także dla ludzi bardzo młodych,można powiedzieć -dla dzieci. jest to tym bardziej tragiczne,że młodość kojarzy się z optymizmem,radośćią życia,entuzjazmem,wiarą w wartośći takie jak miłość,przyjażń i wolność. Wojna zabija ludzi i zaprzecza wartosciom przez nich wyznawanym.
Dzieci walczace podczas 2 wojny światowej łączą niezrealizowane marzenia. Przykładem są bohaterowie książki A.Kamińskiego "Kamienie na szaniec" . Ukończyli oni wprawdzie szkołę średnią ,ale nie mieli możliwośći zrealizowania swoich planów. Chcieli ukończyć studia,stać się prawymi obywatelami,służyć narodowi. Wojna uniemożliwiła im to .ZAmiast nauki i pracy musieli poświęcić swoje życie za Ojczyznę. Podobnie jak Alek,Rudy i ZOŚka za Ojczyznę umarł K.K.Baczyński -młody i bardzo zdolny poeta ,urodzony w 1921roku. W swoim wierszu "Z głową na karabinie" skarży się : a"a mnie przeciez tak jak innym /ziwemia rosła tęga nie pusta." .
Oprócz młodości "dzieci" walczace w 2 wojnie swiatowej łaczą ideały,w które wierzą. Przede wszystkim to ogromny patryjotyzm. Dla Ojczyzny poświęcili to ,co człowiek ma najcenniejszego ,czyli życie. K.K. baczyński tak pisze: "Umrzeć przyjdzie ,gdy się kochało/ wielkie sprawy głupia miłośćią". Alek i Zzośka również ponieśli najwyższą ofiarę dla Ojczyzny . Walczyli odważnie a ginęli radośni ,że spełnili swój obowiązek. Nie zapominali przy tym o przyjażni. Byli ze sobą w najgorszych momentach. Wspólnie przeżywali porażki,wspólnie cierpieli.
Pomnik Małego Powstańca w Warszawie J.Jarnuszkiewicza przedstawia małego chłopca. To najbardziej wymowny obraz ,który dokumentuje "dziecięcość" wojowników za Polskę . MAły Powastaniec ma na głowie za duży hełm,w rękach trzyma karabin,na nogi założył za duże buty. Jego twarz jest smutna i zamyślona. Karabin i hełm nie pasuję do tej postaci. Pomnik ten powinien być wyrzutem sumienia dla wszystkich , którzy zmuszają dzieci do walki i umierania.
Dzieci maja prawo do zabawy,radości do pociągania za warkocze w szkole. Wojna przynosi zagłade,nawet dla "mysich ogonków ze wstążeczką ",o czym pisze t.Różewicz w wierszu pt."Warkczyk".
Mimo że w 1945 roku 2 wojna światowa się skończyła,na świecie i teraz trwaja konflikty zbrojne. Wystarczy właączyć telewizor by sie o tym przekonać. Niestety i w tych wojnach biorą udział dzieci. historia bardzo lubi się powtarzać...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty