profil

"Dziedy" cz. III - człowiek pod władzą despotyzmu.

drukuj
poleca 85% 101 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Człowiek pod władzą despotyzmu. Rozważ problem odwołując się do sceny „Sen senatora” oraz innych wybranych fragmentów np: „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza

Despotyzm. Jest to forma władz ktorą najcześciej sprawuje jeden czlowiek, mający kontrole nad wszystkim i wszystkimi. Kazdy mu podlega , a rządy są bezwzgledem niczym nie ograniczone. nikt nie może przeciwstawić się takiemu despocie który jest tyranem i narzuca sowja wole otoceniu.

Człowie w różnych czasach był pod taką władza , jednak najbardziej jest to charakterystyczne dla czasów komunistycznej Rosji. Despotyzm w całej okazałości przedstawił A. Mickiewicz w "Dziadach cz. III" a "Sen senatora" jest tego dobitnym przykladem. Sen jest jest w literaturze najcześciej przekleństwem dla bohaterów negatywnych i tak jest tym razem. Romantycy uważąli że sen pokazuje prawdziwe oblicze człowieka, dla przykladu Makbet w momencie zabijania Dunkana słyszy : „Nigdy już odtąd nie zaśniesz!”.

W tej scenie dziadów, jest opisany sen senatora, jest on tam opisany jakos zły, despotyczny, okrutny czlowiek. Ktory ciesząc się łąską cara, ma dużo pieniedzy (wygrał 100000 rubli), dostaje ordery pochwaly odznaczenia. Wszyscy dookola się go boją szanują go , jednak tak naprawde kazdy go nie nawidzi za jgo pyche i za to że to jego car obdarza łaską. Jednak Senator się czegoś boi, jest to strahc przed tym żeby car nie odwrocil sie odniego, żeby kaprys włądcy nie sprowadził go na dno. Śni że jest ponizany, nie szanowany, nikt nie kryje sie ze swoja nienawiścia lecz okazują ją jemu. Jego chorobą jest to żeby nie popasc w niełaske, w śnie nie może znieść szydertw ze strony świty.

Despotyzm robi z człowieka istote pozbawioną uczuć. Liczy sie dla niego władza i pieniadze, tak dzieje się z Nowosilcowem zapatrzony cara i slepo idący za jego bezsesownymi rozkazami. Ludzkie uczucia nie mają miejsca obok despotyzmu ponieważ często przeszkadzają one w osiągnieciu władzy.

Jednak pod rzadami despotów nękani byli szczęgolnie poddani. Są oni pod stała przemoca ze strony słuzb specjalnych. Car nie liczy się z ich pragnieniami uczuciami tylko robi wszystko pod siebie. Niewinni ludzi padają ofiarami gdy są przeciw carskiej myśli, tka jak filomaci w Wilnie. Z powodu despotyzmu cierpia ludzie wyworzeni na Sibir. Także rosjanie cierpia z powodu ucisnienia, wola zginac niz nie wykoncac rozkazu a gdy go nie wykonaja i tak giną (np. scena „Przegląd wojska”).

Despotyzm jest niewątpliwie jedna z najgordszych form rządów. Ludzie nie mają prawa wyboru , prawa nawet myśleć zgodnie z ich przekonaniami. Wolność słowa tam nie istnieje, dla ludzi najwazniejsze staja sie pieniadze i władze. Car jest uosobieniem zła której wszyscy są podporzadkowani, jest okrutny jednak nikt sie mu nie sprzeciwi. Ludzie tacy jak senator są zaślepieni. Strach jest wszeobecny i wszechogarniający. Człwoiek zostaje pozbawiony własnej woli, wlasnej swiadomosci i czasem nawet wlanego rozumu. Jednak na nasze szczęscie tego typu władcy powoli odchodzą.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury