profil

Lasery

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Laser wytwarza wąską wiązkę jasnego światła, która jest znacznie węższa niż w wypadku zwykłej lampy i ma wiele odmiennych cech.

Przede wszystkim światło ma jedną długość fali; jest to po prosu jedna czysta barwa. Prócz tego fale świetlne biegną dokładnie w tym samym czasie. Naukowcy mówią, że światło lasera jest spójne (koherentne). Zwykłe światło natomiast nie jest spójne. Stanowi ono mieszankę barw, odpowiadającą nie uporządkowanemu zespołowi fal o różnych długościach.

JAK DZIAŁA LASER

Niektóre lasery zawierają kryształy, inne zaś mają wewnątrz rurkę z gazem lub cieczą. Wyładowanie elektryczne lub błysk jaskrawego światła wymusza emisję, dostarczając atomom w laserowym ośrodku aktywnym dodatkowej energii. Atomy tracą tę energię, emitując światło. Następuje to stopniowo; początkowo w akcji laserowej bierze udział niewielka liczba atomów, potem akcja się wzmaga – włącza się do niej coraz więcej atomów, emitując światło dokładnie o tej samej długości fali. Pomagają w tym lustra umieszczone na obu końcach lasera, wielokrotnie odbijające wiązkę światła. Jedno z luster jest półprzepuszczalne, co pozwala na wydostanie się wiązki na zewnątrz w postaci ciągłej lub w formie impulsów, w zależności od rodzaju lasera. Barwa światła laserowego ściśle zależy od rodzaju ośrodka aktywnego. Na tej zasadzie można otrzymywać światło w zakresie od ultrafioletu do podczerwieni.

ZASTOSOWANIE LASERÓW

W kasach supermarketów wykorzystuje się lasery do odczytywania kodów paskowych ( wzoru składającego się z czarnych i białych linii) na sprzedawanych artykułach. Kreski odbijają wiązkę światła laserowego w postaci impulsów, zamienianych na sygnały elektryczne. Na podobnej zasadzie działają odtwarzacze laserowe.

Coraz powszechniej stosuje się lasery w medycynie, na przykład do wypalania komórek rakowych czy przyklejania siatkówki oka.

Lasery wojskowe naprowadzają pociski na cel, a w fabrykach używa się laserów o dużej mocy do przycinania metali, szkła a nawet materiałów na ubrania. Spójne światło laserowe służy także do wytwarzania hologramów.CIEKAWOSTKI:

Niebezpieczeństwo:


Nigdy nie patrz bezpośrednio na wiązkę laserową. Może ona uszkodzić oczy, a nawet spowodować ślepotę

Słowo “laser” jest skrótem od Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmacnianie światła przez wymuszoną emisję promieniowania).

Początkowo lasery nazywano “maserami optycznymi”. Maser jest urządzeniem, którego wynalezienie bezpośrednio poprzedziło skonstruowanie lasera. Jego nazwa pochodzi od Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation(wzmacnianie mikrofal za pomocą wymuszonej emisji promieniowania).

Tezę, że lasery mogłyby działać wysunął już w 1917 r. Albert Einstein, ale dopiero w 1960 r. Pierwszy działający laser wykonał Theodore Maiman.Moc lasera

Niska: jedna milionowa wata

Wysoka: 1 mld watów (100 watów to przeciętna moc zwykłej żarówki elektrycznej).Najmniejszy laser: Wielkość kryształu soli.

Największy laser: Wielkość dużego budynku, Zasięg do Księżyca

Wiązki laserowe odbite od specjalnego lustra, ustawionego na Księżycu przez kosmonautów w 1969 r. Mierzą dokładną odległość między Księżycem a Ziemią.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata