profil

Charakterystyka Herkulesa, czy mógłby stanowić wzór dla dzisiejszej młodzieży?

poleca 81% 828 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Herkules był synem Zeusa i królowej Alkmeny. Kiedy Hera, prawowita żona Zeusa dowiedziała się o zdradzie męża jak i o tym, że dziecko nakarmione zostało jej pokarmem i dzięki temu stało się nieśmiertelne, prześladowała je przez całe życie. W wieku zaledwie 10 miesięcy Herkules stoczył swą pierwszą zwycięską walkę. Gołymi rękami zadusił nasłane na niego przez Herę dwa węże.

Mały Herakles rozwijał się zdrowo. Wcześnie uczył się sztuki powożenia końmi, zapasów, strzelania z łuku, rzucania oszczepem. Do nauki nie miał ani zdolności ani też cierpliwości. Pewnego razu, kiedy nauczyciel beształ go, że zamiast poważnych ksiąg, wybrał książkę kucharską, porywczy młodzieniec tak się zezłościł, iż uderzył opiekuna i zabił go. Za czyn ten został wygnany z domu, co jednak wcale go nie zmartwiło. Zaczął używać swobody, jakiej przedtem nie znał. W wieku 18 lat zabił lwa, a z jego skóry zrobił sobie odzienie i hełm.

Herakles był ulubieńcem bogów. Od Hermesa otrzymał miecz, Apollo dał mu strzały, Hefajstos kołczan, Atena obdarowała go zaś pancerzem. Sam sporządził sobie potężną maczugę, z którą się nie rozstawał.

Pewnego razu król Teb z wdzięczności za pomoc Heraklesa oddał mu swą córkę za żonę. Przez kilka lat bohater żył szczęśliwie, ale pewnego razu wpadł w szał, zabił swą żonę i dzieci. Niecny ten czyn musiał ciężko odpokutować wykonując 12 ciężkich, nieludzkich prac. Po ich wykonaniu stał się symbolem człowieka, który za swą ciężką pracę i wytrwałość oraz za wyswobodzenie ludzkości od zagrażających jej nieszczęść zasłużył sobie na nieśmiertelność. Czczony był w starożytnej Grecji i w Rzymie, był patronem kultury, bogiem handlu i bóstwem chroniącym od złego. Jego 12 prac, z których trzy ostatnie (sprowadzenie wołów Garionesa, wyprawa po złote jabłka Hery, uprowadzenie Cerbera z Hadesu) były próbami pokonania śmierci.

Uważam, że Herkules nie miał zbyt wielu wad, poza napadami szału. Był sprawiedliwy i dobry. Wśród pożogi i mordów, które szerzył, pozostawał nieskalany. Czy to możliwe? Tak, ponieważ tępił wszelkie zło i okrucieństwo marząc o dniu, „w którym wilk widząc uśpione jagnię, nie będzie śmiał wyrządzić mu krzywdy”.

Czy bohater mógłby stanowić wzór dla dzisiejszej młodzieży? Oczywiście! Wielu bohaterów filmów to przecież współczesny Herakles, np. słynny J. Bond, który walczy ze złem, pomaga poszkodowanym, nie zawsze uczciwymi metodami. Takich ludzi na świecie powinno być znacznie więcej, może wtedy na świecie czulibyśmy się bezpieczniej!

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty