profil

"Seks po polsku" - streszczenie książki prof. Izdebskiego.

poleca 85% 170 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Z. Izdebski „Seks po polsku”

Rozdział: Życie seksualne Polaków
Ludzie na poszczególnych etapach swojego życia wybierają różne zachowania seksualne, które są wypadkową ich popędu seksualnego, możliwości psychofizjologicznych i czynników sytuacyjnych,
Ryzykownym zachowaniom sprzyjają alkohol i narkotyki.
Współżycie seksualne: częstość współżycia osiąga maksimum w grupie wiekowej 25-29 lat i ze wzrostem wieku stopniowo maleje. Jako czas realizacji seksualnej Polacy wybierają weekend, wieczór. Średnia długość stosunku wynosi ponad 18 minut.
Inicjacja seksualna:
1. Dziewczęta: czynniki biologiczne, psychologiczne, światopoglądowe i emocjonalne.
2. Chłopcy: potrzeba biologiczna, miłość, fascynacja drugą osobą, ciekawość, wpływy kulturowe.
Wydłużył się średni okres między inicjacją seksualną a zawarciem pierwszego małżeństwa. Ważniejsze jest wykształcenie, praca, stabilizacja.
Czynniki sprzyjające wczesnej inicjacji seksualnej to: zażywanie narkotyków, palenie papierosów, picie alkoholi, stosunek do religii.
Partnerzy seksualni i związki seksualne: Stały partner to osoba pozostająca w stałym związku co najmniej 12 miesięcy.
Spadł odsetek osób zawierających małżeństwo, zmniejszyła się też liczba rodzin z dziećmi.
Im bardziej religijni są Polacy, tym bardziej ufają, że zawsze będą razem ze swoim partnerem. Wierność zasadom religii sprzyja respektowaniu zasady wierności jednemu partnerowi i przysiędze małżeńskiej.
Osoby, które uzyskują spełnienia seksualne są częściej przekonane, że ich związek będzie trwały.
Czynniki wyjaśniające zdradę: starszy wiek, brak poczucia miłości podczas pierwszego stosunku seksualnego, masturbacja, dłuższy czas trwania stosunku seksualnego, negatywna ocena swojego życia seksualnego, korzystanie z agencji towarzyskich, niska religijność.
Techniki seksualne: mamy tu na myśli formy pobudzania w relacjach seksualnych, które mogą się koncentrować na pieszczotach, określonych pozycjach stosowanych przez partnerów we współżyciu seksualnym. Są związane z pobudzaniem sfer erogennych.
Najbardziej atrakcyjne techniki seksualne: pocałunek w usta, pieszczenie piersi, pieszczenie ręką narządów płciowych, pieszczenie innych części ciała, seks oralny, zmiana pozycji.
Antykoncepcja: Najbardziej popularne: prezerwatywa, stosunek przerywany, tabletki, kalendarzyk małżeński.
Z tabletek i prezerwatyw korzystają najczęściej osoby, które nie zawarły formalnego związku.
3 postawy Polaków wobec używanie prezerwatyw: 1) gotowość użycia prezerwatywy, 2) kwestia dyskomfortu, 3) brak zaufania do partnera, niepewność co do jego stanu zdrowia.
Wady prezerwatywy: mniej przyjemne współżycie oraz niewygoda.
Zalety prezerwatywy: dostępność, niska cena oraz ochrona przed chorobami.

Rozdział: Lęki i niepowodzenia seksualne
Niepokoje związane z dojrzewaniem:
1. Chłopcy: rozwój sutków (ginekomastia), polucje, kompleks małego członka, przedwczesny wytrysk, zanik wzwodu.
2. Dziewczęta: późno rosnące piersi, niepojawiająca się miesiączka, że nie są atrakcyjne.
Niepokoje seksualne – problem partnerstwa:
1. Mężczyźni: zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, brak wzwodu.
2. Kobiety: obawiają się chorób, ciąży, lęk przed seksem wynikający z bólu, jaki towarzyszył wcześniejszym stosunkom.
Coraz częstsze zjawisko „seksu bez zobowiązań”.
Zaburzenia erekcji: pomiędzy 40, a 60 rokiem życia. Występuje wtedy, gdy mężczyzna nie jest zdolny do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku.
Czynniki organiczne: obniżenie się poziomu testosteronu, rak prostaty, lęki, urazy, palenie papierosów i picie alkoholu, podeszły wiek.
Czynniki psychologiczne: niski popęd płciowy, typ osobowości, potrzeby homoseksualne, wiek, seks nietypowy, depresja, konflikty związane z identyfikacją płci, problemy życiowe, utrata partnerki, odrzucenie, słabe porozumienie między partnerami.
Dysfunkcje seksualne kobiet: brak pożądania, bóle pochwowe, problem z osiąganiem orgazmu, niedobory hormonalne.
Lęki seksualne Polaków w świetle badań: najwięcej lęków wiąże się z możliwością zajścia w ciążę, a następnie: z zakażeniem wirusem hiv, innymi chorobami, że nie sprawdzą się w seksie (mężczyźni).
Problemy seksualne mogą prowadzić do depresji, lęków, problemów w relacjach małżeńskich i partnerskich.
Relacja lekarz-pacjent a problemy seksualne: brak odpowiedniej neutralnej terminologii, która pozwoliłaby mówić o seksualności poważnie i naturalnie oraz zażenowanie jakie odczuwamy mówiąc o intymnych doznaniach, pogłębiają problem.
Gdy kwestie zdrowotne przedstawiane są odpowiednio przez profesjonalistę, który wie, jakie zadawać pytania i nie okazuje zakłopotania, pacjenci raczej nie wykazują wahania w omawianiu spraw dotyczących seksu.

Rozdział: Społeczne problemy HIV/AIDS
Epidemia AIDS rozpoczęła się pod koniec lat 70 XX wieku. Szacuje się, ze wirusem zakaziło się już ponad 60 mln ludzi na całym świecie. Co roku w Polsce odnotowuje się 500-600 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV.
Zachowania ryzykowne i HIV/AIDS: seks oralny z wytryskiem do ust, seks analny, zdrada, posiadanie partnera seksualnego poza stałym partnerem, korzystanie z agencji towarzyskich.
Wiedza Polaków o HIV/AIDS: najniższą wiedzą charakteryzują się mieszkańcy wsi i osoby z wykształceniem podstawowym. Najlepszą wiedzą wykazują się osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy miast powyżej 200 tyś. mieszkańców.
Testy na obecność przeciwciał wirusa HIV: Bardzo ważne jest zagwarantowanie pacjentom poufności i anonimowości testu, zapewnienie opieki oraz dostępu do personelu wspierającego.
W około połowie przypadków wykonanie testu jest wymogiem określonej sytuacji (np. ubezpieczenie, pracodawca).
Testowanie może pomóc pacjentowi podjąć decyzję o leczeniu’ parom podjąć decyzję o tym, jakie formy zachowań mogą praktykować; jednostce i parom w podjęciu decyzji czy mieć dzieci czy nie.
Należy pamiętać, że wynik pozytywny prowadzi często do frustracji, depresji i innych problemów natury psychologicznej, mogą cierpieć z powody dyskryminacji, wynik może mieć wpływ na zatrudnienie czy uzyskanie ubezpieczenia.
Ostatnio w Polsce zwiększył się poziom tolerancji i akceptacji dla osób żyjących z HIV/AIDS.

Rozdział: Prostytucja w Polsce
Prostytucja w Polsce nie jest karalna
Karane przez prawo jest:
1. stręczycielstwo - nakłanianie innej osoby do uprawienia prostytucji
2. sutenerstwo - czerpanie korzyści z cudzego prostytuowania się
3. kuplerstwo - ułatwianie komuś uprawiania prostytucji celem osiągnięcia korzyści majątkowych.
Podział prostytucji:
1. żeńska
2. męska
3. homoseksualna
4. heteroseksualna
5. biseksualna
6. transseksualna
Klasyfikacja ze względu na miejsce pracy:
1. uliczne – czekają na klientów na ulicach w mieście oraz na drogach wyjazdowych z miasta; rangę ich określa ulica na jakiej pracują.
2. dworcowe 0 zdobywają klientów na dworcach. W grupie tej są kobiety, mężczyźni, dzieci.
3. hotelowe – szukają klientów w holu, restauracji, najchętniej obcokrajowców.
4. tirówki – pracują na autostradach, trasach międzynarodowych, parkingach, przy stacjach benzynowych, w miejscowościach przygranicznych. Ich klientami są kierowcy dużych samochodów ciężarowych, a także kierowcy prywatnych samochodów osobowych.
5. agentki – inaczej towarzyskie, towarzyszki, pracownice agencji towarzyskich. Prócz usług seksualnych, także taniec erotyczny.

Agencje towarzyskie w Polsce są prawnie zarejestrowaną formą działalności gospodarczej, świadczącą m.in. usługi w zakresie masażu erotycznego. Są to instytucje wynajmujące za odpowiednią opłatą osoby do towarzystwa.
Do korzystania z agencji towarzyskiej przyznają się częściej: mężczyźni, osoby w wieku 25-29 lat, osoby z wykształceniem zawodowym, pracownicy fizyczno-umysłowi.
Większość klientów to Polacy (na drugim miejscu – Niemcy), ok. 36-45 lat, drobni przedsiębiorcy lub robotnicy, turyści. Domagają się gry wstępnej. Czas stosunku to średnio 10 min.


Rozdział: Edukacja seksualna
Edukacja seksualna jest działaniem skierowanym do dzieci, młodzieży i dorosłych, związanym z płciowością człowieka, dotyczącym zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Działanie to polega na dostarczaniu wiedzy w różnych fazach życia człowieka, uczeniu umiejętności wartościowania postaw, kształtowaniu zachowań prozdrowotnych.
Edukacja ta realizowana jest przez rodzinę, instytucje (np. szkoła), media.
W ocenie badanych najważniejszymi problemami, jakie powinny być realizowane na zajęciach są: nauka o sposobach ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nauka o antykoncepcji, wdrażanie szacunku dla płci przeciwnej, informacja o współżyciu seksualnym.
W Polsce dominują dwa skrajne podejścia do edukacji seksualnej:
1. Osoby, które dążą do całkowitego zakazu prowadzenia edukacji seksualnej;
2. Osoby, które edukację seksualną sprowadzają do poznania sposobów zabezpieczenia się przed niepożądaną ciążą.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut

Typ pracy