profil

Gdy patrzę na twe niebo - dzieło twych palców- ekologia

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W dzisiejszym świecie panuje nieustanna pogoń za pieniędzmi. Wielu ludzi zatraca się w niej i niemalże zapomina o istnieniu Boga, oraz o tym, że to Bóg stworzył tak samo nas, jak i ten świat, nad którym powierzył nam opiekę. Jednak nie zmienia to faktu, iż wszystko na tym świecie należy do Niego, i podlega Jego woli. Oczywiście, każdy z nas ma wolna wole, ale nie można ograniczać wolności innych, przez niedbanie i niszczenie środowiska którym inni tez chcieliby się cieszyć
Doskonałym na to przykładem może być nie dbanie o środowisko. W końcu cały świat jest dziełem Boga, a niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyrzucając jedną baterię do kosza na śmieci zanieczyszczamy 1000 litrów ziemi. Nie troszczenie się o przyrodę, nie segregowanie odpadów, nie zwracanie butelek… to wszystko składa się na zanieczyszczenia środowiska, które w ostatnich latach zaczęły się zwiększać w zastraszającym tempie. Winę ponoszą za to sami ludzie, gdyż, jeżeli każdy pomyśli, „ po co mam segregować odpady, skoro inni tego nie robią?? Sam świata nie naprawię” to właśnie brak wiary w innych ludzi, brak zaufania jest jedną z głównych przyczyn problemów współczesnego świata.
Niewielu zdaje sobie także sprawę z faktu, iż Np. plastik pozostawiony sam sobie nie rozkłada się nigdy, natomiast jego spalanie bardzo zanieczyszcza powietrze. SA bardzo proste sposoby walki z owymi zanieczyszczeniami. Wystarczyłoby zamiast torebek foliowych używać papierowych torebek z recyclingu. Problem baterii także można rozwiązać, chociażby oddając zużyte baterie do apteki, lub kupując baterie – akumulatorki, które można powtórnie ładować, bez potrzeby ich wyrzucania.
Recyclingowi należy poddawać właściwie wszystko, co się do recyclingu nadaje, Np. puszki aluminiowe, szkło, a także odpady naturalne, typu: obierki po ziemniakach, włosy, drewno. Wyrzucanie chleba jest sprzeczne z religią chrześcijańską, więc zamiast go wyrzucać, można nim nakarmić głodne ptaki, lub koty.
Kolejnym ważnym aspektem ochrony przyrody jest wspomniana już wcześniej przeze mnie zbiórka makulatury. Gdyby wszyscy ludzie wiedzieli, że na wyprodukowanie 1 tony papieru zużywa się 7600KWh energii, a także ścina 17 drzew oraz zanieczyszcza 44400 litrów wody, staraliby się bardziej i oddawaliby znacznie więcej papieru na makulaturę, lub po prostu dawali znajomym, aby tylko nie wyrzucić jej gazety do kosza.
Na tym właśnie przykładzie widzimy, jak ogromną rolę odgrywa w ochronie środowiska proces uświadamiania ludzkości i zagrożeniach spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska, oraz o skutkach nie segregowania odpadów, oraz o wyrzucaniu śmieci do kosza. Powstaje wiele akcji, ogólnopolskich, a nawet ogólnoświatowych, ( Np. dzień czystości, lub akcja sprzątanie świata) mających na celu uświadamianie ludzi o potrzebie życia w zgodzie z naturą. Powstał nawet festiwal piosenki ekologicznej „EKOSONG” . po raz pierwszy odbył się on w 1989 roki z inicjatywy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów) w Katowicach - Panewnikach. Od tamtego czasu co roku staje się on coraz bardziej prestiżowy, rozdawane są statuetki dla najlepszych wykonawców, Festiwal ten staje się stopniowo świętem wszystkich walczących o czystość ziemi, jak i tych, którym czystość ziemi nie jest obojętna.
Mam świadomość, iż sam świata nie mienię, jednak, jeżeli każdy sam od siebie zacznie zmieniać świat, to będziemy żyć zgodnie z Bogiem i naturą, oraz skończą się problemy związane z zanieczyszczeniami na ziemi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty