profil

Kaliber 44 - Plus i minus

poleca 90% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na zadanie mieliśmy przeanalizować tekst muzyki alternatywnej. Wybrałem piosenkę pt. „Plus i minus” grupy Kaliber 44.
Tekst piosenki opowiada o chłopaku, który przeprowadza badania na obecność wirusa HIV. Nasz bohater żyje w niepewności o wynik. Ciągle myśli tylko o nim. Mówi, że pozytywny wynik testu byłby dla niego jak wyrok. Zastanawia się czy ewentualny plus nie jest przypadkiem karą za jego grzechy. Nie obchodzą go teraz problemy dnia codziennego, ponieważ ma większe zmartwienie. Marzy,
aby zapomnieć, jednak nie może.
Podczas wizyty u doktora ten wypytuje go między innymi czy pali i czy bierze narkotyki. On odpowiada, że pali marihuanę, ale nie daje sobie w żyłę. Chłopakowi
te wszystkie pytania i odpowiedzi przypominają spowiedź. Bardzo się boi i modli się
o negatywny wynik. Prosi, zapewne Boga, aby go nie zabijał. Opowiada nam o swoim hulaszczym trybie życia. Mówi, że jego życie to „kobieta, zabawa, Kaliber i trawa”.
Siedząc w domu czeka na „wyrok”. Zastanawia się, kiedy dowie się prawdy
i nie będzie musiał żyć w ciągłym niepokoju. Nagle dzwoni telefon. Okazuje się,
że jest już wynik, jednak nie poznaje go przez telefon, ponieważ w takich sprawach trzeba osobiście się stawić u lekarza. Chłopak myśli sobie teraz z niepokojem, czy ten dzień będzie jego najgorszym dniem, czy może nie.
Chłopak wchodząc do doktora podaje numer swojej karty. Lekarz mówi,
że „na przyszłość powinien bardziej uważać”. Jednak teraz najważniejszy jest wynik. Okazuje się, że jest negatywny. Młodzieniec dziękuje za to Bogu. I cieszy się, bo jego głowy nie zaprząta już tytułowy plus i minus.
Kaliber tym tekstem próbuje zwrócić uwagę słuchaczy na problem HIV’a. Wydaje mi się, że mu się to udaje. Bo przecież lepiej uważać niż żyć w niepewności „czy to plus czy to minus”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata