profil

Charakterystyka Anieli Kowalik

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-18
poleca 85% 603 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Główną bohaterką "Kłamczuchy" jest piętnastoletnia Aniela Kowalik, która kierując się "głosem serca", wyjeżdża z rodzinnej Łeby do Poznania, aby być bliżej ukochanego Pawełka. Mieszkała z ojcem, gdyż jej matka zmarła. Przyjaźniła się z Kasią mieszkającą piętro niżej. Aniela nie była pięknością. Miała wszakże dużo tego co nazywa się urokiem osobistym. Dziewczyna ta miała czarne, żywe oczy, iskrzące się wesoło zza grubych szkieł, czarne włosy zakończone krótkim grubym warkoczem, ściągniętym gumką. Policzki miała różowe, nos spory i zawadiacki, a wyraz jej ust wskazywał na temperament wybuchowy i daleki od łagodności. Wyglądała na kogoś, kto ma tak zwany charakterek. Aniela zatrudniona przez dyrektorkę Tosi jako pomoc domowa musiała się jakoś ucharakteryzować, aby nie poznał jej kochany Pawełek. Pierwsze co zrobiła to zmieniła swoją tożsamość Z Anieli Kowalik na Franciszkę Wyrobek. Potem zmieniła swój wygląd tylko na wizyty w pracy. Autorka książki opisała to w ten sposób: "Aniela zsunęła gumkę ściągającą głosy w ogon i zaczęła swą metamorfozę od fryzury. Utapirowała włosy w wysoką wieżę, jedno pasmo opuszczając ukosem przez czoło. Z tyłu zakręciła lok; spięła go Tosiną klamrą, którą znalazła z łazienkowej szafce. Sztywna konstrukcja nad czołem, połyskująca warstewką stwardniałego lakieru, nadała jej twarzy wyraz ociężałości, jak gdyby prostactwo. Aniela pomalowała jeszcze usta pomarańczową kredką Tosi i pomazała sobie twarz jej jasnym pudrem w kremie (...). Wyciągnęła z garderoby jakieś stare, pożółkłe, zapomniane ciuchy."

Anieli nauka przychodziła z łatwością, dlatego też odnosiła sukcesy w Liceum Poligraficzny, do którego w późniejszym czasie zaczęła uczęszczać. Aniela była mądrą, inteligentną i zakłamaną dziewczyną...

W książce "Kłamczucha" podobała mi się wielokroć przygód, dzięki czemu bardzo mnie zaciekawiła. Myślę, że Aniela Kowalik jest postacią pozytywną.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta