profil

Samochód - zagrożeniem dla naszej planety

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Samochód – zagrożeniem dla naszej planety.


Ostatnio coraz częściej zastanawiam się czy to dobrze, że w ostatnich stuleciach nastąpił tak szybki rozwój techniki i nauki? Wiele o tym myślałam i doszłam do wniosku, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre wynalazki ułatwiające nam życie są ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Jednym z takich wynalazków jest samochód.
Samochód jest głównym środkiem transportu. Pierwszy samochód skonstruował Henry Ford. Od tamtego czasu na światowych rynkach pojawiają się coraz to nowsze i lepsze samochody. Obecnie prawie każdy ma go w swoim garażu. Ludzie tak uzależnili się od samochodów, że nie wyobrażają sobie życia bez nich. Wielu z nich nie ma pojęcia jaką krzywdę wyrządza samemu sobie. Transport samochodowy, podobnie jak lotniczy i kolejowy jest uciążliwy dla organizmu ludzkiego. Towarzyszą mu nieustanne wibracje i hałas. Przez korzystanie z samochodów spada poziom naszej kondycji fizycznej, jesteśmy ospali i znudzeni. Brak ruchu jest też jedną z przyczyn wielu chorób. Kiedy wybieramy się na zakupy lub do kina, zawsze towarzyszy nam samochód. Często nawet nie przyjdzie nam do głowy, żeby pojechać rowerem lub pójść pieszo. Warto również poruszyć problem ekologii, który stanowi poważne zagrożenie dla cywilizacji ziemskiej. Gwałtowny rozwój motoryzacji, wzrost liczby samochodów i innych maszyn napędzanych silnikami spalinowymi spowodował, że do atmosfery wydzielane są ogromne ilości trujących związków chemicznych, stanowiących zagrożenie dla środowiska naturalnego. Klęsko są: postępujące skażenie powierzchni ziemi, dziura ozonowa oraz efekt cieplarniany. Zjawiska te narastają. Produkcja samochodów niesie za sobą tony odpadów, których nikt nie stara się przetwarzać, gdyż łatwiej jest produkować z nowych czystych surowców niż odzyskiwać surowce z odpadów. Ludzie na wszelkie możliwe sposoby próbują ułatwić sobie życie i nie myślą o konsekwencjach swojego postępowania.
Myślę, że udało mi się skłonić was do przemyślenia sprawy dotyczącej samochodu. Czasami warto wybrać rower, a tym samym zadbać o swoje zdrowie i środowisko naturalne. Będzie to o wiele prostsze i przyniesie duże korzyści nam wszystkim.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata