profil

Encyklika Ojca Świętego Benedykta XVI "Deus Caritas est"

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-11
poleca 85% 559 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Paweł II zaczął pisać encyklikę o miłości, ale nie zdążył ją dokończyć, więc jego następca – Benedykt XVI dokonał tego. Latem 2005 r. zastała napisana pierwsza część, a druga wzorowana jest na zapiskach Karola Wojtyły. Dokument ten został podpisany przez papieża 25 grudnia 2005 r. Papież w swojej encyklice podkreśla miłość Boga i bliźniego, czyli aktualne przesłanie słowa „miłość”. Termin „miłość” stał się dziś jednym ze słów najczęściej używanych i także nadużywanych, którym nadajemy znaczenia zupełnie różne. – podkreślił. Cały dokument składa się z dwóch części, której pierwsza części poświęcona jest różnym odmianom miłości m.in. Boga i bliźniego oraz także miłość erotyczna. Druga część zaś poświęcona jest kościelnym wypełnieniu przykazania miłości bliźniego.

Encyklika ta jest przypomnieniem dla nas, że naszą „misją” jest ukazywanie miłości do Boga wobec drugiego człowieka. Jest ponownym wezwaniem do dawania świadectwa wiary nie zależnie gdzie się znajdujemy i co robimy. Papież mówi, że żyjemy w szczególnym czasie, więc powinniśmy nieść pomoc potrzebującym i opuszczonym. Stanowi ona również odpowiedź na trzy kryzysy kulturowo-religijne współczesności. Pierwszy związany jest z obojętnością do Boga, bo uważa się, że jest On niepotrzebny. Benedykt XVI pisze, że dzięki miłości istnieje rzeczywista relacja między Bogiem a człowiekiem światem. Drugi problem polega na strefie miłości małżeńskiej między kobietą i mężczyzną. Symbolem tego problemu jest wszechobecność i ubóstwienie seksu. Bez oparcia na wierze miłość zostaje sprowadzona do seksu, a człowiek staje się towarem. Przejawienie się trzeciego kryzysu to miłość jako gra spontaniczności. Papieżowi chodzi o uporządkowanie miłości w dzisiejszym świecie.

Encyklikę tę należy widzieć razem z encykliką Jana Pawła II Fides et ratio. Porządek rozumu w ostatniej encyklice jest dopełniony jako porządek miłości. Tradycja chrześcijańska oba porządki traktuje jako uzupełniająca się całość. Istnieje też podobieństwo z encykliką Dives in misericordia. I tutaj i tam twierdzi się, że możemy miłować, bo Bóg nas umiłował jako pierwszy. Dlatego miłość nie jest tylko przykazaniem, ale odpowiedzią na dar Boga. Jest jednak różnica do nauczania Jana Pawła II. Poprzedni papież zawsze pierwszy rozdział poświęcał szerokiej analizie kontekstu kościelnego lub kulturowego w jaki wchodzimy. Tutaj nie ma tego w sposób bezpośredni. Benedykt XVI poprzez ten dokument chce uporządkować pojmowanie miłości w dzisiejszym świecie.

Przyjęte jest, że Ojciec Święty podpisał encyklikę 25 grudnia w uroczystość Narodzenia Pańskiego. Jezus Chrystus, jak podkreśla w swoim dokumencie to wcielona miłość Boga.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

praca świetna

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty