profil

Akcja pod Arsenałem.

poleca 79% 916 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

AKCJA POD ARSENAŁEM

Akcja pod Arsenałem byłam jedną z akcji zbrojnych Szarych Szeregów w trakcie której uwolniono harcmistrza Jana Bytnara (Rudego, a w sumie 21 więźniów politycznych, przewożonych z siedziby gestapo przy Alei Szucha na Pawiak.

W marcu 1943 roku aresztowany został Heniek, komendant Grup Szturmowych. W jego notatniku gestapo znalazło adres i nazwisko Rudego, w wyniku czego został on aresztowany i przewieziony na Aleję Szucha. Mimo strasznych tortur nikogo nie wydał. Choć dotychczas nie praktykowano "odbijania więźniów", dla Rudego postanowiona zrobić wyjątek.
Akcją kierował Orsza. W pobliżu Arsenału zaatakowano samochód, w którym przewożony był Rudy i inni więźniowie. Akcja powiodła się lecz w czasie strzelaniny ranny został Alek. mimo natychmiastowej operacji nie udało się go uratować. Tego samego dnia, 30 marca 1943 roku, umarł także Rudy. Był tak katowany podczas przesłuchania, że nie miał szans przeżyć.

Alek był członkiem podziemnej organizacji "Wawer", dowódcą drużyny GS (Grup Szturmowych), udekorowany został krzyżem Virtuti Militari. W akcjach Małego Sabotażu szczególnie wyróżnił się zdjęciem niemieckiej tablicy z pomnika Kopernika i wybijaniem szyb w zakładach fotograficznych. Później dowodził akcjami dywersyjnymi. W czasie akcji "Pod Arsenałem", która miała na celu odbicie Rudego z rąk gestapowców, został śmiertelnie ranny w brzuch.

Rudy był członkiem podziemnej organizacji "Wawer", dowódcą plutonu GS, udekorowany został Krzyżem Walecznych. Był wszechstronnie uzdolniony, autor m.in. rysunków żółwi i kotwic na warszawskich murach oraz wielu pomysłów ułatwiających akcje Małego Sabotażu. Później dowodził akcjami dywersyjnymi. Aresztowany przez gestapo, został uwięziony na Pawiaku i przesłuchiwany w Alei Szucha, został odbity przez przyjaciół w czasie akcji "Pod Arsenałem". Niestety, wskutek odniesionych na torturach ran zmarł.

Moim zdaniem akcja pod Arsenałem była porażką. Wszyscy którzy brali udział w tej akcji mieli nadzieję że nikt nie zginie a szczególnie Rudy, dla którego właśnie została zorganizowana. A na dodatek zginął kolejny bohater akcji, który mimo, że był poważnie ranny, walczył dzielnie i wytrwale.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury