profil

Pozytywny wpływ mediów na kształtowanie się społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-01
poleca 85% 396 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Upowszechnienie dostępu do mediów zrewolucjonizowało życie współczesnego człowieka. Stały się one ważnym źródłem informacji, narzędziem kształtowania postaw i zainteresowań. Zwłaszcza telewizja wkroczyła do codziennego życia milionów ludzi i zajmuje w nim ważne miejsce. Dzieci od najmłodszych lat stykają się z przesuwającymi się na szklanym ekranie obrazami. Obrazy te mają wpływ na rozwój różnych sfer osobowości. Telewizja dostarcza szeregu wrażeń, wzruszeń, przeżyć natury intelektualnej i emocjonalnej, zbliża świat, kształtuje wyobraźnię i postawy społeczno – moralne. Wpływ taki staje się możliwy dzięki zasadzie wszechstronności stosowanej w doborze treści i bogactwie form przekazywania treści.

Wielka popularność prasy, kina, radia i telewizji od dawna skłaniała do naukowej refleksji i badań nad siłą wpływu i rolą mediów masowych w społeczeństwie. Od początku 1900 roku do końca lat 30 XXw. Panowała powszechna wiara w potęgę oddziaływania mediów, w ich dobroczynne lub zgubne masowe wpływy. Były one uznawane za zdolne do kształtowania masowych opinii i przekonań, zmieniania obyczajów, a nawet zachowań zgodnie z życzeniami tych, którzy je posiadają i kontrolują.

W okresie niepewności rośnie zależność ludzi od mediów. Środki komunikowania masowego są wtedy źródłem informacji i wskazówek. Media wykazują większy wpływ , gdy zagrożony jest ład społeczny, np. w czasie wojen, lub chociażby epidemii ptasiej grypy.

Główne zalety środków masowego przekazu to:
- upowszechnienie różnorodnych treści (informacyjna, edukacyjna, estetyczna),
- funkcja rozrywkowa i relaksowa,
- funkcja wychowawcza,
- funkcja wzorcotwórcza,
- funkcja kulturotwórcza,

A także obserwuje się istotny wpływ mediów na rodzinę, między innymi:
- w rozwoju i edukacji dziecka,
- w przekazywaniu rodzicom wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii, medycyny,
- w inspirowaniu rodziców do określonej pracy wychowawczej z dzieckiem, do wykorzystania zdobytej wiedzy w konkretnych sytuacjach wychowawczo-opiekuńczych, kulturalnych, edukacyjnych w rodzinie,
- w procesach integracji rodziny, poprzez wspólny, rodzinno-domowy odbiór przekazów medialnych,
- kompensując braki środowiska rodzinnego i lokalnego.

Systematyczne oglądanie przez dzieci wartościowych pod względem społeczno-moralnym programy telewizyjne o tematyce społecznej, historycznej, z zakresu kultury, sztuki, przyrody spełnić mogą istotną rolę poznawczą, stając się źródłem nowych, nieznanych dzieciom wiadomości dotyczących różnych kręgów tematycznych. Wiadomości te wchodzą w zakres wyobraźni, spostrzeżeń, pamięci dziecka i stanowić mogą podstawę do precyzowania przez nie wielu pojęć, do rozwijania podzielności uwagi. Media posiadają również możliwości rozbudzania i rozwijania zainteresowań dzieci różnymi dziedzinami, ale też inspirowania, pobudzania młodych odbiorców do nowych działań, zachowań społecznych, intelektualnych, kulturalnych, hobbystycznych, związanych z kolekcjonowaniem, sportowych, turystycznych, technicznych, opiekuńczych. Korzyści poznawcze i wychowawcze, jakie czerpią dzieci z mediów zależą od częstotliwości kontaktu dziecka z poszczególnymi programami, sposobu odbioru, uwarunkowania społeczno-kulturowego rodziny, atmosfery wychowawczej w rodzinie.

Nowe, elektroniczne media mogą integrować rodzinę tylko wtedy, gdy członkowie rodziny wspólnie dokonują wyboru programów telewizyjnych, zgodnie z własnymi zainteresowaniami oraz ze względu na wartości poznawcze, wychowawcze, estetyczne.

Telewizja dla wielu rodzin stwarza możliwości poznawania świata, uczestniczenia w kulturze, rozrywki, odpoczynku. Wypełniając braki środowiska rodzinnego i lokalnego poprzez wyrównywanie pośrednio, tych potrzeb dzieci, których rodzina z różnych powodów nie jest w stanie zaspokoić.

Media powinny pomóc rodzicom w rozwiązywaniu wielu kwestii wychowawczych, w procesie rozwoju i edukacji dziecka, wzbogacając, uzupełniając wiedzę o świecie, rozwijając zainteresowania. Motywując do różnych, pożytecznych działań, przekazują system wartości, norm moralno-społecznych, wzorów zachowań.

Pomimo tego, że mass media dają nam wiele korzyści, nie możemy zapominać o rozgraniczeniu rzeczywistości naszego codziennego życia od tego, co czytamy w prasie, oglądamy w telewizji, czy słyszymy w radiu, ponieważ media to również zagrożenie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Typ pracy