profil

Chrakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

poleca 85% 220 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

Danusia Juranówna i Jagienka ze Zgorzelic to dwie bohaterki powieści Henryka Sienkiewiczapt. ,,Krzyżacy''.
Danusia to córka Juranda ze Spychowa, znanego rycerza. Nie miała rodzeństwa. Matka dziewczyny zmarła podczas napadu Niemców. Księżna Anna Danuta zajęła się sierotą, Ale ojciec często ją odwiedzał. Gdy spotkała się ze Zbyszkiem po raz pierwszy, miała dwanaście lat.
Jagienka to córka Zycha ze Zgorzelic. Miała brata Jaśka. Straciła matkę, gdy miała dwanaście lat. Gdy po raz pierwszy spotkał ją Zbyszko, miała piętnaście lat.
Te dwie postacie różnia się bardzo po względem wyglądu.
Jurandówna była delikatną dziewczynką o jasnych, długich włosach i była ,,wiotka jak trzcina''. Gdy Zbyszko ujrzał ją pierwszy raz na głowie miała wianeczek, włosy puszczone po ramionach, suknię niebieską i czerwone trzewiki z długimi końcami. Wyglądała jak anioł. A Jagienka była szczupła, dość wysoka, wysportowana, z cerą ,,jak dojrzałe jabłko''. Zwykle nie przywiązywała wagi do strojów; ,, Oto na chybkim srokaczu sadzłą ki nim, siedząc po męsku, dziewczyna z kuszą w reku i z oszczepem na plecach. W rozpuszczone od pędu włosy powszczepiały jej się chmielowe szyszki; Twarz miała rumianą jak zorza, na piersiach rozchłestaną koszulinę, a na koszuli serdak wełna do góry''.
Danusia i Jagienka miały dwa bardzo rózne charaktery.
Jagienka była dziewczyną rezolutną, odważną, przebojową i roześmianą. Opiekowała się całym majątkiem, kiedy ojciec wyjechał na wojnę i radziła sobie świetnie. Pomagała Maćkowi i Zbyszkowi z Bogdańca, zajmowała się chorym Jurandem. Wychowana jak chłopak, doskonale polowała, jeździła konno i świetnie władała bronią. Starała się ukryć swoją miłość do Zbyszka, potrafiła się pogodzić z tym, że wybrał Danusię.
Natomiast Danusia była uczuciowa, wrażliwa, czuła. Posłuszna woli ojca i Księżnej. Obyta na dworze Księznej Anny Danuty, wychowana na damę. Była nieśmiała i cicha. Bez wahania zdecydowała si pomóc Zbyszkowi, choć wiedziała, że nie spodoba się to ojcu.
Obie dziewczyny kochały Zbyszka. Jagienka zakochała się w rycerzu od pierwszego wejrzenia. Wie, że jej ojciec orac Maćko cieszyliby się, gdyby została jego żoną. Danusia zaś zakochuje się w Zbyszku, gdy dochodzi do spotkania w Ciechanowie.
Moim zdaniem te dwie postacie są godne naśladowania, lecz bardziej przypadła mi do gustu Jagienka, gdyż była silna, wysportowana, umiała zająć się domem i świetnie władała bronia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata