profil

Dokonaj oceny zmian zachodzących w społećzeństwie polskim z punktu widzenia wybranej koncepcji sprawiedliwości społecznej(każdemu wedlug jego potrzeb, dzieł, pozycji)

poleca 85% 858 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Arystoteles

Istnieje wiele koncepcji sprawiedliwości społecznej rozdzielczej: każdemu równo, każdemu według jego potrzeb, według wysiłku, zasług, urodzenia, pracy. Ich twórcą jest Arystoteles. Mimo iż powstały tak dawno temu większość z nich jest nadal aktualna.
Na przykład koncepcja każdemu według jego potrzeb. Chociaż jest trudna do realizacji z powodu względności owych potrzeb i tego, że zaspokojenie jednych, rodzi następne; w efekcie pojawia się poczucie niedosytu i niesprawiedliwości, zwłaszcza, że miarę wyznacza dzielący a nie otrzymujący. Takowy system miał miejsce w Polsce Gierka.
Właśnie wtedy, od 1971r. nastąpił wielki rozwój inwestycji. Korzystne zmiany nastąpiły też w rolnictwie, gdzie zniesiono obowiązkowe dostawy, zwiększono dostawy pasz i nawozów a mieszkańców objęto bezpłatną opieką medyczną. Przyznawano też zasiłek rodzinny, stypendia dla potrzebujących. U kresu ,,epoki gierkowskiej", w 1976r. znowelizowano konstytucję. Główną wartością czyniła ona pracę.
Rozdział 2, Art.19, Paragraf 1-3 mówi:
,,1. Praca jest prawem, obowiązkiem i sprawą honoru każdego obywatela. Pracą swoją, przestrzeganiem dyscypliny pracy, współzawodnictwem pracy i doskonaleniem jej metod lud pracujący miast i wsi wzmacnia siłę i potęgę Ojczyzny, podnosi dobrobyt narodu i przyśpiesza całkowite urzeczywistnienie ustroju socjalistycznego.

2. Przodownicy i weterani pracy otoczeni są powszechnym szacunkiem narodu.

3. Polska Rzeczpospolita Ludowa coraz pełniej wprowadza w życie zasadę: „od każdego według jego zdolności, każdemu według jego pracy”. "

To praca stanowiła kryterium rozdziału dóbr. Niestety formuła ta niezapewniała minimum dóbr osobom niezdolnym do pracy ze względu na stan zdrowia, wiek czy kalectwo.
Wszystko to uległo zmianom z rokiem 1989. Wszyscy znamy tę datę. Wtedy rozpoczęły się przemiany wewnętrzne w państwie. Ograniczono np. dotacje do węgla i paliw, co wywołało podwyżkę ich cen. Pogorszył się stan robotników i chłopów. Zaczęło wzrastać bezrobocie i bieda, bezrobotni zaczęli otrzymywać zasiłki, które jednakże nie były wystarczające, co spowodowało szukanie dodatkowego źródła utrzymania jak np. handel uliczny. Od 1989r. rozpoczęła siebardzo powolna prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych. Jak podaje M. Marody w ,,Trzy Polski- instytucjonalny kontekst strategii dostosowawczych" najwięcej procent badanych pracujących na własny rachunek, uważa, że prywatyzacja jest dla Polski korzystna. Ci sami nie obawiają się utraty pracy przez siebie lub kogoś z rodziny i tym samym nie korzystają z żadnych zasiłków, zapomóg.
Istnieją ogromne różnice między poszczególnymi warstwami społecznymi. Ubóstwo sąsiaduje z bogactwem, wielu stawia sobie pytanie gdzie ta sprawiedliwość?
Jednakże zastanówmy się czy istnieje jakaś koncepcja sprawiedliwości, która czyniłaby wszystkich zadowolonymi. Tak więc zasada każdemu po równo - prowadzi do unifikacji stylu życia i potrzeb, każdemu według urodzenia- przeczy z przekonaniem o równości wszystkich ludzi, każdemu według zasług- prowadzi do konfliktów społecznych.
Żadna z koncepcji sprawiedliwości sama w sobie nie będzie satysfakcjonowała społeczeństwa. Mieliśmy na to wystarczającą ilość dowodów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty