profil

Historia lotnictwa

poleca 83% 786 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Pierwsi balonem wznieśli się w powietrze bracia Montgolfier. W roku 1783 wykonali wielki balon z papieru i napełnili go powietrzem. Z czasem balony gazowe zastąpiły gorące powietrze.
Dzisiejsze samoloty wywodzą się z konstrukcji modela szybowca Sir George'a Cayley'a z roku 1804. W 1853 roku Cayley zbudował pełnowymiarowy szybowiec.
Za "pierwszego prawdziwego lotnika", uważany jest Otto Lilienthail, który pod koniec XIX wieku z powodzeniem odbył kilka kontrolowanych lotów na szybowcach własnej konstrukcji.
Bracia Orvill i Wilbur Wright w grudniowy dzień 1903 roku w miejscowości Kitty Hawk, dokonali pierwszego na Swiecie kontrolowanego lotu silnikowego. Ich dwupłatowiec przeleciał 40 metrów i osiągnięcie to zapoczątkowało prawdziwy rozwój lotnictwa.
W Europie jednym z pionierów lotnictwa był Francuz Louis Bleriot, który pierwsze próby latania podejmował od 1905 roku. Po zapoznaniu się z "Flayerem" braci Wright w 1908 roku, zdołał udoskonalić swoje wcześniejsze samoloty i w rok później na maszynie swojej konstrukcji w dniu 25 lipca 1909 roku pokonał odległość 41 km przelatując nad kanałem La Manche. Jego maszyna Bleriot typ XI była pierwszą zbudowaną na szerszą skalę.
Pierwsze samoloty miały drewniane kadłuby z otwartą kabiną, silniki o małej mocy i zaledwie podstawowe elementy pozwalające na sterowanie nimi. Żaden z nich nie przekraczał prędkości 75km/h ani nie mógł wznieść się wyżej niż 150 metrów.
Wybuch I wojny światowej znacznie przyspieszył rozwój ewolucyjny konstrukcji lotniczych. Pod koniec wojny samolot był już skomplikowaną maszyną, a co najważniejsze-niezawodną konstrukcją.
W połowie lat dwudziestych ubiegłego stulecia budowano już mocne samoloty o opływowych kształtach, w których pracowały wielocylindrowe silniki często wspomagane sprężarką.
W 1929 roku doszło do rekordu dotychczasowych prędkości samolotów. Brytyjski samolot Supermarine S6 wyniósł prędkość 529 km/h.
W 1927 roku pilotowany przez Lindbergh'a mały górnopłat "Spirit of St. Louis" jako pierwszy wykonał samolotowy przelot nad Atlantykiem.
Zaczęły powstawać linie lotnicze. Najszybciej przewozy pasażerskie rozwijały się w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma Boeing w 1933 roku zbudowała pierwszy pasażerski samolot świata model 247. Samolot wyposażony był w chowane pod skrzydło po starcie podwozie oraz posiadał zainstalowanego "automatycznego pilota". Samolot ten stał się wzorcową konstrukcją dla póżniejszych samolotów pasażerskich.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta