profil

Recenzja Gazety "mówią wieki"

poleca 85% 870 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drugi miesięcznika „Mówią Wieki” wydany w lutym 2006 roku zawiera mnóstwo artykułów a tematyce historycznej. Bieżący numer poświęcony jest dziejom miasta Torunia, a zwłaszcza Mikołajowi Kopernikowi. Redakcja uzasadnia swój wybór pięknem i historią tego zabytkowego miasta. Do tego doszła niedawna „reaktywacja” bohatera-efekt sensacji archeologicznej, jaką było odnalezienie czaszki wielkiego astronoma, rodowitego Torunianina. Na pierwszych stronach czasopisma znajduje się ciekawe kalendarium przypominające o rocznicach obchodzonych w bieżącym miesiącu. Autorzy artykułów nie traktują swoich teorii jako absolutnej prawdy nie wymagającej dalszego przemyślania, czy analizowania. Uważają raczej nas-czytelników za uczestników dyskusji, próbują dostarczyć nowych spojrzeń na dane zagadnienie Potwierdzeniem tego jest charakter wywiadu z dr. Jarosławem Włodarczykiem także liczne artykuły, w których oprócz spostrzeżeń samego autora zamieszczone zostały także poglądy innych badaczy, które są często wykorzystywane do stworzenia jak najbardziej prawdopodobnego obrazu przeszłości.
Według mojej opinii poruszonych zostaje mrowie ciekawych tematów, zagadnień. Pojawia się wiele znaków zapytania, pytań bez odpowiedzi. Tematy zawarte w magazynie są jak najbardziej obszernie wyczerpywane, nie pozostawiając żadnych wątpliwości. Przedstawione zostały wszelkie możliwe hipotezy związane z treściami magazynu. Ważny jest także czytelny układ graficzny. Wszystko ukazane jasno i klarownie, w sposób zrozumiały. Szeroki spis treści ułożony bardzo prostą i dostępną metodą. Jestem przekonana, że nikomu nie sprawiłoby trudności znalezienie poszukiwanego tematu.
Artykuły w większości podobają mi się-nie są nudne (a to chyba najważniejsze), lecz na temat. Zawierają najpotrzebniejsze informacje na dany temat. Pozwalają pobudzić wyobraźnię. Polecić mogę artykuł Michała Targowskiego „Spacer po toruńskiej Starówce” opisujący to niepowtarzalne miejsce. Autor skupia się na dawnych czasach. Brakuje mi więc listy punktów godnych odwiedzenia obecnie.
Ciekawym jest niewątpliwie, ze „Mówią Wieki” ukazujące się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Historycznego, jest na ogół mało znaną gazeta, typowo hobbystyczną. Przeprowadzając ankietę wśród znajomych i rodziny, uzyskałam zaledwie dwie pozytywne odpowiedzi. Reakcją pozostałych było zdziwienie, a może nawet ironia i przedrzeźnianie wypowiedzianego tytułu. Jednak patrząc na nakład egzemplarzy trudno uwierzyć w powyższe. Wynosi on prawie 15tysięcy. Początkowo zaskoczyła mnie wysoka ocena miesięcznika. Ostatecznie po samym przejrzeniu gazety, zmieniłam zdanie. Głównie ze względu na atrakcyjną i bogatą szatę graficzną. Nie można również pominąć aspektu, na który zwróciłam dużą uwagę, mianowicie efektownych tytułów artykułów. Wzbudzają one natychmiastowe zainteresowanie czytelnika. Przykładami mogą być „spojrzeć w oczy Kopernikowi”, „toruńskie (nie)pokoje”, „kto się boi papieża Polaka” czy „czego Włosi Polaków nie nauczyli”.
Plusem magazynu jest także mała ilość reklam jak na dość grubą gazetę (Az 65stron). Jeśli takowe się znajdują, są one zgodne z główną myślą artykułu. Np. reklama Wyższej Szkoły z Torunia, czy serwisu internetowego miasta.
Uważam, że dodatkową zaleta „Mówią Wieki” jest jego zespól redakcyjny, w skład którego wchodzą świetni historycy, między innymi Ryszard Kapuściński, Janusz Tazbir i Ewa Wipszycka.
Pozostaje jeszcze jedno zagadnienie do przeanalizowania, które jest wedle mnie (i moich dzieci :) znaczącym minusem. Mam tu na myśli tytuł czasopisma. Niepodobna mi się on, ze względu na trudności w jego wymowie. Polemizowałabym z jego pomysłodawcą, twierdząc, że powinien być jednoczłonowy. Nie byłoby wtedy kłopotów z rozumieniem za pierwszym razem.
Na koniec chciałabym jeszcze raz podkreślić, ze magazyn „Mówią Wieki” warto przeczytać, chociażby po to, aby zmusić się do filozoficznego zamyślenia nad niektórymi sprawami. Myślę, że recenzowany miesięcznik jest jednym z najlepszych i najbardziej wartościowych dzieł wydawnictwa Bellona. Gratuluję Redakcji wysokiej pozycji i dobrej roboty



Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy