profil

Problemy świata

poleca 83% 1740 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przedstaw najważniejsze problemy współczesnego świata. Podaj przykłady ich rozwiązań.

Mamy XXI wiek. Rok 2005. Żyjemy w dobie komputerów. Cywilizacja osiągnęła najwyższy szczyt. Można stwierdzić, że nie ma problemów, z którymi człowiek by sobie nie poradził. A jednak. Wiadomo, że nigdy świat nie będzie idealny. Nigdy też nie będzie, choć bliski ideału. Zawsze znajdzie się jakaś rysa. Żeby tylko jedna, niestety świat przypomina z każdym dniem coraz większą plątanine problemów. Żeby wgłębić się w te problemy bardziej, należy je najpierw podzielić na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowiłyby wówczas problemy związane z działalnością człowieka, które inaczej można nazwać problemami moralnymi współczesnego społeczeństwa. Drugą grupę problemów, jaką można wyodrębnić z problemów ówczesnego świata stanowią problemy związane z siłami przyrody i natury. Nasuwa się pytanie, które z tych problemów są bardziej niebezpieczne i bardziej dotyczą naszego świata. Odpowiedzi na te pytanie najprawdopodobniej nie potrafi udzielić nikt. Zarówno jedna, jak i druga grupa na swój sposób jest niebezpieczna. Człowiek o niebezpieczeństwie wielu problemów mógł sam się przekonać uczestnicząc w nim bezpośrednio. Uczestnictwo w nich skłoniło człowieka do przemyśleń. Człowiek postanowił walczyć z tymi problemami także związanymi z naturą, bo walka z problemami ludzkimi jest czynnikiem jak najbardziej odruchowym.

Teraz omówię problemy ówczesnego świata i przedstawię przykłady ich rozwiązań.

Problemy moralne współczesnego społeczeństwa:

Jednym z najważniejszych, a na pewno najbardziej powszechnym problemem tego świata jest terroryzm. Teraz przeglądając prasę czy też oglądając telewizje lub korzystając z innych środków masowego przekazu nie sposób słyszeć o terrorze. Ten wiek przywitał nas atakami na Nowy Jork i Waszyngton (rok 2001), Madryt (rok 2004), Londyn (rok 2005). Wszystko to zdarzyło się na przestrzeni kilku lat, co na pewno nie pochlebia współczesnemu światu. Te ataki to oczywiście kropla w morzu w porównaniu do tego, co się dzieje na terenach Palestyny i Izraela. Niestety tam ataki to codzienna szara rzeczywistość, których nie sposób zliczyć. Giną małe dzieci, kobiety i wiele niewinnych osób. Świat podjął walkę z terrorystami. Amerykanie wysłali swoje wojska do Iraku, a wraz z nimi wiele innych państw, także Polska. Innym, o wiele lepszym sposobem radzenia sobie z terroryzmem jest wojna polityczna. Polega ona na rozmowach pokojowych prezydentów czy też polityków zainteresowanych państw. Trzeba przyznać, że oba te sposoby osiągnęły cel, jakim jest pokój na świecie. Amerykańskie wojska schwytały najgroźniejszego terrorystę Saddama Husajna, a wojna polityczna przyniosła pokój na Wyspach Brytyjskich gdzie IRA zaprzestała walk zbrojnych.

Kolejnym ważnym problemem tego świata jest na pewno zjawisko korupcji. Korupcja to według słownika wyrazów obcych i trudnych to przestępstwo, zwłaszcza urzędników państwowych. Ciężko się z tym nie zgodzić. Praktycznie codziennie słyszy sie o „łapówkach”. Korupcja jest przykładem nieprzestrzegania norm prawnych i etycznych zarówno przez osobę, która wręcza korzyści, jak i tę, która przyjmuje je. Jednym słowem jest łamaniem konstytucji. Trzeba przyznać racje, że korupcja jest problemem każdego państwa i każde państwo walczy z nią samemu. Walka z korupcją prawie zawsze staje się walką z wiatrakami. Ciężko jest ją wykryć, a jeszcze ciężej z nią walczyć. Aby walczyć z nią skutecznie, montuje się kamery, które mają uwiecznić moment wręczania korzyści. Jednak kamery nie zawsze zdają egzamin, ponieważ nie zauważą wszystkiego. Dobrym sposobem są też prowokacje np. dziennikarskie. Wówczas dziennikarz niorący udział w korupcji opisuje cały przebieg zdarzeń w artykule. Najlepszym sposobem moim zdaniem na zjawisko korupcji są zeznania świadka, który mógł widzie to zdarzenie. W Polsce niedawno miała zdarzenie sytuacja, że główny zainteresowany przyznał się do przestępstwa. Miało to miejsce w środowisku piłkarskim, kiedy jeden z prezesów przyznał się, że „kupował mecze”. Wszczęto śledztwo, ale nikt się nie przyznał. Myślę, że właśnie, dlatego korupcja jest ciężka do wykrycia.

Aborcja, to kolejny problem ludzkości.Aborcja to przerwanie płodu w sposób chirurgiczny lub farmakologiczny. Są przypadki, kiedy aborcja występuje zgodnie z prawem, lecz są to przypadki pojedyncze. Przeciw nielegalnej aborcji przemawia wiele argumentów: min. będzie miej ludzi na świecie, każdy ma prawo do życia i zadaniem kobiety jest urodzenie dziecka. Jednak nielegalna aborcja staje się coraz bardziej powszechna. Rozpowszechnia się dzięki ludziom, problem ten jest stwarzany przez ludzi a mimo to nie potrafią go rozwiązać. Aborcji dopuszczają się głównie młode kobiety, którym dziecko by skomplikowało życie. Jeżeli jeszcze dodamy, że w znakomitej większości krajów aborcja jest zakazana i wykonują ją lekarze, którzy przysięgali dbać o zdrowie ludzi to dzisiejszym czasom chluby to nie przynosi. Rozwiązywanie takiego problemu jak aborcja jest niezwykle ciężką i żmudną pracą. Jest to naprawdę ciężkie gdyż tak jak w przypadku korupcji, nikt się nie przyzna do winy. Walka z nielegalną aborcją to głównie walka na podłożu prawnym. Spisane zostały prawa i łamanie ich jest pogwałcaniem kodeksu karnego. Lecz wykrycie aborcji jest rzadkie i nie jest to wina prawa. W tym przypadku człowieka powinno tknąć sumienie.

Problemy związane z naturą (klęski żywiołowe – kataklizmy)

Powodzie stanowią chyba największy problem współczesnego świata. Nie są może najgroźniejsze, ale biorąc pod uwagę częstotliwość tego zdarzenia można je uznać za największy problem współczesnego świata. Wszędzie tam gdzie występują rzeki zjawisko to może mieć miejsce. Niebezpieczeństwo powodzi polega na tym, że woda pochłania i bierze w swój nurt wszystko, co napotka na drodze. Jest to pierwszy czynnik. Drugi to przenoszenie różnych chorób, co może okazać się jeszcze bardziej niebezpieczne od samej powodzi. Jeżeli jeszcze dodamy fakt, że powodzie bardzo często występują przy huraganowych wiatrach czy przy trzęsieniach ziemi to tworzy się nam mieszanka wybuchowa. Jak silne jest to zjawisko mogli przekonać się także Polacy. W roku 1997 powódź nawiedziła południowo zachodnią część Polski. Człowiek próbuje przeciwdziałać sile natury. Trzeba przyznać, że z różnym skutkiem. Gdy już powódź rozwinie się na dobre ludzie stawiają wały powodziowe z worków z piasku. Efekt tego jest bardzo różny (czasami wały po prostu nie wytrzymują), ale często ratuje życie wielu ludziom. W obawie przed nawrotem powodzi stawia się tamy na rzekach, które mają na celu zatrzymywanie wody i wyrównywanie jej stanu.

Susze są przeciwieństwem powodzi, ale w swych działaniach sieją niemniejsze spustoszenie niż same powodzie. Susza to bardzo wysokie temperatury powietrza dochodzące nawet do 55 stopni w skali Celsjusza. Same wysokie temperatury nie są aż tak groźne jak brak opadów atmosferycznych. Tym właśnie jest susza. Wysokie temperatury i brak opadów. Najczęstszym miejscem występowania suszy jest Afryka, w szczególności Sahara. Susza powoduje udar mózgu czy też inne choroby. Powoduje śmierć z odwodnienia organizmu. Człowiek może w czasie suszy przeżyć dwa dni bez wody a na Saharze, która jest odcięta przez pustynie jest to za krótko na jakąkolwiek pomoc. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe. Do najbardziej odległych miejsc na Saharze dostarczane są całym rokiem paczki z wodą, aby w czasie suszy jej nie zbrakło. Jest to jedyny sposób walki z suszą. Rozwiązanie tego problemu przez ludzi wydaje się słuszne.

Trzęsienia ziemi to zjawisko, które można by rzec, Polski z wyniku położenia geograficznego nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Mogliśmy się o tym przekonać kilka miesięcy temu, kiedy to ziemia zatrzęsła się na północy a potem na południu kraju. Jednak problem ten Polski dotyczy w bardzo małym stopniu. Trzęsienia ziemi największe występowanie mają na półwyspie kalifornijskim i na wyspach japońskich. Trzęsienie ziemi jest o tyle niebezpieczne, że nie da się go powstrzymać, można, co najwyżej przewidzieć moment nadejścia tego zjawiska. Trzęsienie ziemi może mieć charakter tsunami, o czym mogliśmy się przekonać przeszło rok temu. Problem ten jest poważny, ponieważ nie można z nim skutecznie walczyć. Japończycy stawiają „gumowe budynki”, tzn. budynki, które mogą się bujać jak na sprężynie. Mają one zapobiegać zawalaniu się konstrukcji budynku w wyniku mocnych trzęsień. Pomysł jest bardzo dobry, jednak wymaga czasu zanim takich budynków powstanie wystarczająca ilość.

„Dziwny jest ten świat” śpiewał kiedyś wybitny polski piosenkarz. Trudno się z nim nie zgodzić, gdy przeanalizujemy problemy, jakie nękają ludzi i świat. W swoich przemyśleniach uzasadniłem tylko najważniejsze problemy współczesnego świata. Mniejszych, lecz równie ważnych problemów świat ma niezliczone ilości. Sposoby rozwiązywania tych problemów zmieniają się często, lecz te wymienione w tekście są najbardziej powszechne i najczęściej stosowane.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut

Ciekawostki ze świata