profil

Wywiad z osobą zajmującą się problematyką stresu

poleca 89% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

PYTANIE: Czym jest stres?
ODPOWIEDŹ: Stres jest to dynamiczna relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki a wymogami sytuacji (stresorem) charakteryzująca się brakiem równowagi.
PYTANIE: Jakie są reakcje na stres?
ODPOWIEDŹ: Są trzy typy reakcji na stres: dystres jest reakcją organizmu na zagrożenie, utrudnienie lub niemożność realizacji ważnych celów i zadań człowieka, pojawia się w momencie zadziałania bodźca, czyli stresora. Eustres to stres mobilizujący pozytywnie do działania. Neustres to bodziec dla danej osoby neutralny w działaniu, chociaż dla innych bywa on eustresowy lub dystresowy.
PYTANIE: A jakie są objawy stresu?
ODPOWIEDŹ: Pobudzenie emocjonalne, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca, przyspieszenie oddechu, suchość w ustach, "gęsia skórka", wzrost stężenia cukru we krwi...
PYTANIE: Skąd on wynika?
ODPOWIEDŹ: Stres bierze się z elementów tworzących nasze życie, takich jak na przykład egzaminy, śmierć bliskiej osoby czy kłopoty w domu bądź pracy. Jednak czynniki przyjemne, jak na przykład wyjazd na urlop, również mogą na nas działać stresująco.
PYTANIE: W jaki sposób można mu zapobiegać?
ODPOWIEDŹ: Przede wszystkim relaks, oddanie się temu, co sprawia nam najwięcej przyjemności. Może muzyka? Spacer?
PYTANIE: Kolejne fazy stresu to:
ODPOWIEDŹ: Wg Selye'go stres przebiega w następujących fazach: pierwsza to faza alarmowa. Początkowa, alarmowa reakcja zaskoczenia i niepokoju z powodu niedoświadczenia i konfrontacji z nową sytuacja. Drugą jest faza mobilizacji. Występuje pełna mobilizacja i wykorzystanie potencjalnych możliwości jednostki. Dzieli się ona na stadium szoku oraz na stadium przeciwdziałania szokowi. Jednostka podejmuje wysiłki obronne. Trzecią fazą jest faza przystosowania (odporności). Organizm nauczył się skutecznie i bez nadmiernych zaburzeń radzić sobie ze stresorem. Ostatnią fazą, czwartą, jest faza wyczerpania. Uogólnione pobudzenie całego organizmu, co prowadzi do przewlekłego stresu, bądź nawet do śmierci.
PYTANIE: Pozytywne aspekty stresu to...?
ODPOWIEDŹ: Wyzwolenie dodatkowej energii, pobudzenie i mobilizacja do działania, ochrona przed uczuciem znużenia, ułatwienie podejmowania szybkich decyzji, prowadzenie do uzyskania nowych rozwiązań, zdolność do różnych czynów.
PYTANIE: A negatywne?
ODPOWIEDŹ: Problemy zdrowotne (zawał, arytmia serca czy mózgu, astma, alergia itd.), stany lękowe, wyzwolenie strachu, popadanie w gniew bez przyczyny, głęboka depresja czy popadanie w panikę.
PYTANIE: Jaki jest więc stres?
ODPOWIEDŹ: To wszystko zależy od człowieka – jeśli będzie on umiał sobie poradzić ze stresem, to ten stanie się dla niego podbudowujący. W innym przypadku stres jest niszczący.

Podsumowanie: To, jaki jest stres, „zależy od człowieka – jeśli będzie on umiał sobie poradzić ze stresem, to ten stanie się dla niego podbudowujący. W innym przypadku stres jest niszczący.”

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty