profil

Papiestwo - plan lekcji

poleca 85% 284 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lekcja
Temat: Papiestwo.

1. Zaczynamy od:
a) Pytanie \" Kim jest właściwie papież? \" Rysujemy na tablice :


Papież




Mała burza myśli nasza kochana klasa powinna wymieniać słowa które kojarzą się jej ze słowem papież.
b) Później podajemy encyklopedyczną definicje słowa papież: Papież (łac. papa, gr. pappas, forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego pape) to biskup i patriarcha Rzymu, obecnie głowa Kościoła rzymskokatolickiego, katolickich Kościołów wschodnich oraz państwa Watykan. Tytułu papieża używa również patriarcha Aleksandrii – głowa Kościoła koptyjskiego.
2. Historia papiestwa. Pierwszym papieżem był święty piotr. Piotr (łac. Petrus, gr. Petros, aram. Kefas = skała, opoka) (pontyfikat: 30? - ok. 67) – apostoł, uważany za pierwszego papieża. Wg ewangelii Szymon syn Jana, do ok. 30? - rybak z Kafarnaum w Galilei, następnie apostoł, uczeń Jezusa. Święty katolicki i prawosławny.
W Biblii często wymieniany na pierwszym miejscu wśród apostołów. Jego losy opisują ewangelie.
Wg nich na wezwanie Jezusa Piotr porzucił swój zawód rybaka i został jego uczniem. Kiedy jako pierwszy uznał Jezusa za Mesjasza, ten nadał mu imię Piotr (gr. πετρος, aram. Kefas), od greckiego słowa Petros (\"skała\"), na której będzie utworzony Kościół chrześcijański (według doktryny katolickiej) i powiedział \"I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie\". Jednak te słowa często są podważane przez protestantów, jako rzekomy wynik błędnego tłumaczenia.
Jezus przepowiedział mu, że po swoim pojmaniu Piotr wyprze się go trzykrotnie, co wg ewangelii miało się potwierdzić. Według 21. rozdziału Ewangelii wg św. Jana, Jezus ponownie powierzył Piotrowi opiekę nad swoim Kościołem: \"Paś baranki moje\".
Dalsze losy św. Piotra opisują Dzieje Apostolskie. Po Zesłaniu Ducha Św. Piotr przewodził Kościołowi w Jerozolimie. Doszło do konfliktu z Pawłem z Tarsu, ponieważ domagał się stosowania prawa żydowskiego wobec nowoochrzczonych; Paweł uważał to za zbyteczne.
Po ok. 60 r. Piotr udał się do Rzymu, gdzie zginął śmiercią męczeńską. Według legendy, miał zostać ukrzyżowany, ale stwierdził, że nie jest godzien umrzeć śmiercią taką samą jak Jezus Chrystus i zażądał jakoby, aby ukrzyżowano go głową do dołu.
Inna legenda mówi, że gdy w Rzymie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan (za czasów Nerona), Piotr postanowił uciec z miasta. Wówczas ukazał mu się Jezus. Piotr spytał go, dokąd idzie (łac. Quo vadis, Domine?). Jezus miał mu odpowiedzieć \"idę do miasta, aby mnie powtórnie ukrzyżowano\". Wówczas Piotr zawrócił, a w miejscu tego wydarzenia postawiono kościół. To wydarzenie zawarł Henryk Sienkiewicz w swojej powieści Quo Vadis.
Przyjmuje się, że Piotr zginął w Rzymie na Wzgórzu Watykańskim. Później w tym miejscu postawiono kościół, w którym złożono jego ciało. Dziś w tym miejscu stoi Bazylika św. Piotra.
Piotr jest autorem dwóch Listów, włączonych do kanonu Nowego Testamentu.
Atrybuty
Święty Piotr Apostoł przedstawiany jest jako łysiejący, siwy, brodaty starzec. W dłoni trzyma klucz lub parę kluczy. Rzadziej towarzyszą mu inne atrybuty: ryba, kogut, księga lub zwój.
Święto
Główne przypada na 29 czerwca - świętych Piotra i Pawła.

3. W co ubrany jest papież? Rysujemy człowieczka na tablicy i po kolei go ubieramy. ( a właściwie rysujemy jego struj.)

Tiara - papieska korona, składająca się z trzech diademów (z tego powodu zwana też triregnum), wysadzana kamieniami szlachetnymi i perłami, ozdobiona na szczycie małym krzyżem. W tej formie używana od ok. XIII/XIV w. aż do 1965 roku, czyli do pontyfikatu Pawła VI, który przestał jej używać.

Pierścień Rybaka (łac. anulus Piscatoris) - złoty sygnet papieża stosowany od XIII wieku jako pieczęć do sygnowania listów prywatnych (dla odróżnienia od okrągłej pieczęci z wyobrażeniem głów Piotra i Pawła, którą papież sygnuje dokumenty oficjalne jak listy apostolskie - takie dokumenty nazywano dawniej bullami).
Pierścień Rybaka przedstawia świętego Piotra zarzucającego sieć, a wokół tego wyobrażenia wygrawerowane jest imię papieża.
Ponieważ po śmierci papieża pierścień Rybaka jest publicznie niszczony przez kardynała kamerlinga, każdy nowy papież otrzymuje nowy pierścień, ze swoim imieniem
Infuła (łac. infula) - nakrycie głowy u Rzymian, biała lub czerwona opaska wełniana noszona przez kapłanów. Atrybut kapłański podobnie jak mitra. Od XIII w. nakrycie głowy biskupów, infułatów i opatów w formie wydłużonej czapki składającej się z dwóch wysokich, połączonych ze sobą, bogato haftowanych trójkątów (według papieża Innocentego III symbolizujących Stary i Nowy Testament), z opadającymi z tyłu dwiema wstążkami . Oprócz biskupa wolno ją nosić trzy razy do roku uprzywilejowanym prałatom - infułatom.

Papież chodzi w białych szatach.

4. Teraz ciekawostki:
a) Czy jeden z papieży był kobietą?
Odpowiedź brzmi możliwe że nie. Papieżyca Joanna (Papessa Giovanna) - postać legendarna.
Według XIII-wiecznej opowieści była to młoda dziewczyna imieniem Joanna (w niektórych wersjach: Gilberta), Angielka mieszkająca jednak w Moguncji, która ze swym ukochanym wybrała się w podróż do Aten. W Atenach zataiła swoją płeć i zdobywała rozległe wykształcenie ciągle pozostając w męskim przebraniu. Gdy wróciła do Rzymu pod imieniem Jan Angelicus, została wybrana głową Kościoła katolickiego jako Jan VIII. W legendach okres jej \"pontyfikatu\" umiejscowiony jest pomiędzy między Leonem IV a Benedyktem III.
Papieżyca Joanna miała rzekomo sprawować urząd papieski przez dwa lata, pięć miesięcy i trzy dni. Jest to sprzeczne z dokumentami historycznymi, ponieważ Leon IV zmarł w 855 roku a we wrześniu tegoż roku papieżem był już Benedykt III. Śmierć jej ponoć nastąpiła podczas połogu, gdy urodziła dziecko w trakcie procesji Bożego Ciała. Zdarzenie to miało mieć miejsce między rzymskim Koloseum a kościołem św. Klemensa; w tych okolicach ma się też znajdować grób Papieżycy Joanny.
Legendę o papieżycy wykorzystywano często w środowiskach nieprzychylnych papiestwu, jako świadectwo zepsucia i niewiarygodności urzędu papieskiego. Była chętnie tłumaczona i wydawana w różnych wersjach, zwłaszcza w okresie Reformacji - również w języku polskim ukazało się opowiadanie pt.: Historia o papieżu Janie, tego imienia osmym, który był Gilberta, biała głowa z Anglijej i o inszych wielu papieżoch, którzy przed nią i po niej byli. Prawdziwie napisana, a z łacińskiego na polskie pilnie wyłożona. Roku 1560. Wznowienie tego utworu ukazało się w 1994 w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Średniowieczna legenda o kobiecie-papieżu stała się także kanwą powieści greckiego pisarza Emmanuela Roidisa, pt. Papież Joanna. Książka, która ukazała się w 1866 r., za swą wyraźnie antyklerykalną wymowę została wyklęta przez grecki Synod Święty, ale jednocześnie zdobyła dużą popularność wśród czytelników ze względu na satyryczne ujęcie tematu i cięty język. Powieść przetłumaczyli na język polski Z. K. Usarek i L. Mavraidis, jej pierwsze wydanie ukazało się w Warszawie w 1961 (wydania następne: 1974, 1986).
Legendę o papieżycy ostatecznie obalono w XVII wieku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut