profil

Czy organizacje międzynarodowe powinny istnieć?

poleca 85% 139 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mężczyzna w życiu musi zrobić trzy rzeczy: zbudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna. Kobieta odpowiedzialna jest za podtrzymywaniu rodzinnego ogniska, urodzenie i wychowanie dzieci, w dzisiejszych czasach również za ich utrzymanie. Każdy człowiek wyznacza sobie w życiu jakieś cele, mniejsze lub większe. Niektórzy pragną pieniędzy, inni marzą o rodzinie, jeszcze inni oddaliby życie za sławę lub dynamiczną karierę zawodową. Każdy z nich stara się robić to, co dla niego najlepsze. Dla każdego nadchodzi również moment, kiedy prócz siebie, musi troszczyć się o innych: swoje dzieci, rodziców, przyjaciół w potrzebie. Istnieje również grupa ludzi, którzy czerpią przyjemność z opieki nad obcymi: sąsiadami, bezdomnymi, sierotami.
Organizacje międzynarodowe zrzeszają ludzi, którym nie jest obojętny los całych społeczeństw, narodów, ale także ogólny porządek panujący na świecie.
Słowo „organizacja” pochodzi od łacińskiego organum – narzędzie. Najbliższy współczesnemu terminowi jest jednak średniowieczny termin organizatio, oznaczający urządzenie, budowę organizmu.
Organizacje międzynarodowe są zarówno organizmami jak i narzędziami. Pozwalają zwyczajnemu człowiekowi, uzbrojonemu jedynie w odwagę obywatelską, stanąć przeciw mocarstwom, terrorystom, katastrofą naturalnym, problemom globalnym – i wygrać.
„ W jedności siła” jak głosi przysłowie. Kiedy sytuacja nas przerasta, często zwracamy się o pomoc do przyjaciół. Dla członków organizacji międzynarodowych, „przyjaciółmi”, a także orędownikami przekonań i celów są ludzie wpływowi, posiadających koneksje w każdym środowisku. Jednocząc się, powodują, że ich możliwości stają się niemal nieograniczone. Kto nie chciałby dzierżyć w ręku władzy nad światem?
Z tego powodu tak ważne jest, aby władzę nad organizacjami przejmowali ludzie odpowiedzialni i uczciwi.
„Wielka władza to wielka odpowiedzialność” – jak mawiał człowiek-pająk stworzony przez Stana Lee.
Sekretarz generalny rady Europy- Terry Davies, ma „wizję europy będącej częścią świata, w który mężczyźni i kobiety traktowani są równo i sprawiedliwie. Europy, w której ludzie żyliby w pokoju, opartym na wzajemnym szacunku, bez dyskryminacji ze względu na płeć, orientacje seksualną, pochodzenie etniczne czy wyznanie”. Pragnie tego samego, co większość społeczeństwa. Posiada jednak środki, aby krok po kroku budować ten utopijny obraz.
Sekretarzem generalnym najważniejszej prawdopodobnie organizacji międzynarodowej: Organizacji Narodów Zjednoczonych jest od 1997r jest Kofi Annan. Czarnoskóry polityk jest działaczem ONZ od przeszło 43 lat. O jego zaangażowaniu świadczy również Pokojowa Nagroda Nobla, którą otrzymał za pracę na rzecz lepiej zorganizowanego i bardziej pokojowego świata. Mimo to zarzuca się mu nieprawidłowości w rządzeniu, czasem nawet nieścisłości na tle finansowym.
Tu właśnie ujawnia się największa wada organizacji międzynarodowych, oraz płynące z niej, niebezpieczeństwo.
Człowiek posiada moralność, sumienie, zasady społeczne. Od małego uczony jest co jest dobre, a co złe. Aż któregoś dnia poznaje czym są pieniądze. Niestety, większość z nas nie potrafi stanąć obojętnie wobec dużej sumy pieniędzy. Nawet gdy niczego nam nie brakuje, w naturze człowieka leży pragnienie, by wciąż żądać więcej. Krzyczące sumienie można ogłuszyć „Rolexem” za kilka tysięcy. Za to córka spodziewa się nowego samochodu na urodziny i nie ustąpi tak łatwo jak zasady moralne. Korupcja, oszustwa, próby zmieniania historii dla luksusu… Codziennie czytamy o tym w gazetach.
Nie jest to jednak na razie problem wart uwagi, bowiem jeden człowiek nigdy nie będzie decydował o całej organizacji. Układ szczeblowy, a przede wszystkim udział w obradach członków z różnych państw, prezentujących odrębne kultury i cele, uniemożliwia korupcji wstęp na salę obrad. Przynajmniej pozornie.
A jakie są korzyści płynące z istnienia organizacji międzynarodowych?
Największym osiągnięciem rady Europy jest ustanowienie systemu ochrony opartego na Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Rada Europy prowadzi działania w wielu dziedzinach, w tym w niektórych niepowiązanych bezpośrednio z prawami człowieka. Można tu wymienić: sprawy społeczne i gospodarcze, ochronę zdrowia, edukację, kulturę, media, ochronę środowiska, sprawy młodzieży i sportu a wreszcie współpracę prawną. Do dzisiaj pod auspicjami Rady Europy zawarto blisko 200 umów międzynarodowych dotyczących wielu ważnych zagadnień z zakresu wyżej wymienionych dziedzin.
Siły NATO z powodzeniem niosą pomoc w krajach ogarniętych wojną, takich jak Serbia i Czarnogóra, Kosovo, ostatnio Irak czy Afganistan.
ONZ stawia sobie za cel zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka. Za ich największą akcję uważa się interwencję w Kambodży w 1992 r zakończoną demokratyzacją kraju.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała, by zapobiegać powstawaniu konfliktów na naszym kontynencie.
Międzynarodowa Organizacja Pracy zajmuje się problemami pracowniczymi - ochroną praw pracowników, polepszaniem warunków do pracy i życia, tworzeniem miejsc pracy i szkoleń.
Działająca w ramach ONZ Światowa Organizacja Zdrowia podejmuje działania na rzecz zwiększenia współpracy miedzy państwami w dziedzinie ochrony zdrowia i zwalczania epidemii chorób zakaźnych, a także ustalanie norm dotyczących składu lekarstw i jakości żywności. Organizacja dąży również do zapewnienia opieki medycznej ludności świata, zmniejszenia śmiertelności niemowląt, oraz zwalczania AIDS.
Podstawowym celem UNESCO jest popieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
Co łączy te wszystkie wymienione wyżej organizacje ( poza patetycznymi hasłami)?
Przede wszystkim chęć walki o prawa człowieka, lepsze jutro i rozwój cywilizacyjny. Każda z nich jest stworzona z myślą o jakiejś dziedzinie życia, która świat powinien się zająć. Umożliwia działanie zdolnym ludziom mającym wspólne marzenia. Daje im siłę, której potrzebują by coś zmienić.
Myślę, że właśnie do tego powinien dążyć świat: do rozwoju, obrony moralności, postępu cywilizacyjnego. Jednocześnie ważne jest poszanowaniem praw człowieka i wartości, jaką jest jego życie. Każda inicjatywa podejmowana w kierunku poprawy sytuacji na świecie, spełniania snów o Arkadii, niezależnie od tego czy jej działania są skuteczne, jest warta aprobaty i wsparcia.
Uważam, że Organizacje międzynarodowe są bardzo potrzebne. Gdyby nie ich działania Ziemia, Europa i zapewne również Polska wyglądałyby zupełnie inaczej. Mam nadzieję, że w przyszłości działalność tych instytucji powiększy swój zasięg i możliwości, wykorzystując je dla naszego wspólnego dobra. Warunkiem powodzenia jest jedynie to, żeby za „pomoc” brali się odpowiedni ludzie, którzy walcząc o dobro świata potrafili będą udźwignąć spoczywającą na ich barkach odpowiedzialność.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 6 minut