profil

Wątki miłosne i perypetie matrymonialne bohaterów "Zemsty"- Aleksandra Fredry

poleca 83% 1567 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Wątek miłosny w „Zemście” jest jednym z najbardziej interesujących. Czytając historie miłości Klary i Wacława, marzymy po cichu, by spotkała nas kiedyś taka sama. Miłość ponad wszystko i przeciw wszystkim. Perypetie pary Cześnika i Podstoliny głównie bawią. Nieszczęśliwe zauroczenie Papkina- Klarą i Podstoliny- Wacławem, miało nieprzyjemne dla nich skutki. W rezultacie ani Papkinowi, ani Podstolinie nie udało się zdobyć obiektów ich westchnień.
Prawdziwy wątek miłosny to perypetie Klary i Wacława. Ona, synowica zaborczego Cześnika i on, syn głodnego fortuny Rejenta, zarazem wielkiego wroga Raptusiewicza. Ich miłość z początku była skazana na klęskę, czego można było się spodziewać, jest to niewątpliwie przykład tego, że pozory mylą, którz, by pomyślał, że w niedługim czasie, Cześnik pobłogosławi kochanków i zezwoli na ślub. Oczywiście Raptusiewicz miał w tym swój interes. Uczyniło to wyłącznie dlatego, by rozzłościć Rejenta. Zaślubiny odbyły się i na zawsze zażegnały konflikt pomiędzy rodzinami. Miłosne podchody Papkina do Klary, zakończyły się niepowodzeniem, mimo zapewnień Papkina, że zrobi wszystko co Klara zechce i czekać będzie na nią tak długo, jak tylko będzie trzeba. Można pomyśleć, iż panna Klara bawiła się uczuciami biednego Papkina, gdyż okłamując go obiecywała mu ożenek, jednak sam Józef również nie był w porządku, ponieważ nie miał zamiaru realizować swoich zapewnień. Klara kochała Wacława, a Papkin udający ideał mężczyzny, nieistniejący, nie zrobił na nikim wrażenia. Barwny wątek miłosny Podstoliny z dwoma mężczyznami, Cześnikiem i Wacławem, również okazały się wielkim niepowodzeniem. Podstolina planowała swój ślub z Maciejem Raptusiewiczem, starym kawalerem. Jednak plany tych dwojga legły w gruzach, kiedy to Podstolina oczarowana urokiem Wacława, zgodziła się na zaręczyny z nim, ukartowane przez Rejenta, który zrobił to wyłącznie dla dużego majątku, jakim dysponowała Hanna, po śmierci męża. Szczęście Podstoliny nie trwało długo, gdyż potem Wacław pojął za żonę Klarę.
Wszystkie historie miłosne, czy zauroczenia w książce, są bardzo przejmujące, ukazują większość z rodzajów fascynacji płcią przeciwną.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata