profil

Czym jest dla mnie wolność?

poleca 83% 1224 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wolność. Jedno słowo, które posiada tak wiele znaczeń. Niektórzy przez całe życie o niej mażą, a inni nie wiedzą co z nią robić. Wolność można podzielić na kilka różnych typów. Jest wolność osobista, wyboru, słowa, polityczna, przekonań, oraz jakby zacząć dokładniej zagłębiać się w znaczenie tego słowa znalazłoby się jeszcze kilka przymiotników.

Wolność osobista jest typem wolności najcenniejszej dla każdego człowieka. Bez tej wolności nie można mówić o innych jej typach, ponieważ człowiek który jest czyimś niewolnikiem musi się słuchać swojego pana i być mu w pełni posłuszny. Na szczęście teraz w większości państw, jeśli nie we wszystkich niewolnictwo jest zniesione, przynajmniej dla mężczyzn. Wybór innej drogi życia, z reguły kończy się dla takiej osoby niepowodzeniem. Może to oznaczać dla kogoś śmierć lub brak szans na jakiekolwiek inne życie. W dzisiejszych czasach przykładem osób pozbawionych tej wolności są kobiety w wielu państwach arabskich, które muszą być ślepo posłuszne swojemu panu.

Wolność wyboru jest moim zdaniem wolnością z której ludzie najmniej potrafią korzystać. Nie chodzi tu tylko o wybór pomiędzy białym a czarnym, lub czerwonym, ale także o setki decyzji podejmowanych w normalnym życiu. Przykładem jest, chociażby wyjście do supermarketu. W nadmiarze rzeczy do wyboru człowiek się gubi i nie ma pojęcia czego w końcu chce i bierze co mu się wyda za potrzebne. Nie jesteśmy w stanie sobie powiedzieć, że biorę to, to i to, ale jak wchodzimy to zastawiamy się czy jeszcze nie wziąć tego,tego i tego. Nie umiemy także podejmować decyzji mających wpływ na nasze życie. Większość ludzi robi to impulsowo, nie zastanawia się nad długo trwałymi konsekwencjami, nie analizuje tego, co było w przeszłości. W związku z tym wiele decyzji wydaję się być na dłuższą metę bezpodstawne. Istnieje także, zwłaszcza w naszym kraju, typ wyborów zupełnie niezgodny z misją i funkcją człowieka, koncentrujący się bardzo mocno wokół jego kieszeni i konta bankowego. Wielu ludzi zamiast pełnić funkcje na które zostali wybrani i służyć innym robią wszystko by wyjść na tym jak najlepiej i nie patrzą na to jak te decyzje wpłyną na tych którym zaufali. Z drugiej strony nasz wybór jest wielokrotnie ograniczany przez różne czynniki niezależne od nas. Nie pójdziemy w Polsce do sklepu na rogu i nie zapłacimy tam kartą za ogromne zakupu, bo nie ma tam co kupić i nie ma terminala, w sklepie w którym nie ma piekarni, nie kupimy o godzinie 21 świeżego pieczywa. Nie będziemy mogli także kupić specjalistycznych artykułów w normalnym sklepie, nie raz musimy wybierać pomiędzy czymś co jest gorsze i nas nie zadowala, ale jest a lepszym, którego na polskim rynku praktycznie nie można dostać. Mamy także możliwość wyboru polityków, którzy nas reprezentują, ale bardzo często wybór ten jest nie przemyślany.

Moim zdaniem bez wolności słowa nie ma w pełni możliwości korzystania z innych wolności. Wolność słowa daje nam możliwość obiektywnego spojrzenie na każdą sprawę z kilku stron i powiedzenia co się o tym myśli. Bez wolności słowa nie możemy mieć wolności wyboru, ponieważ przedstawiane są tylko rzeczy pożądane przez władze, nie można dowiedzieć się nic o rzeczach „niechcianych”, oraz usłyszeć opinie polityków opozycyjnych.

Wolność polityczna jest połączona z wyborem. Po pierwsze każdy może zdecydować czy chce wybierać osobę, która to będzie go reprezentowała, czy ma reprezentować przekonania swoje i innych, ale to jak to robi bardzo różnie mu wychodzi. Przede wszystkim wolność polityczna to wolność przekonań politycznych, każdy może mówić i robić co chce, o ile jego przekonania pokrywają się z tym, co robi i stara i zdobywa to poparcie społeczeństwa, które jak każdy wie jest głupie i zadowala się zapewnieniami bez możliwości wykonania ich.

Natomiast wolność przekonań to nie tylko wolność wiary, ale także możliwość wyrażania tego, co się myśli i czuje. To stworzenie, które właśnie pisze i to nie bez bólu jest także moją możliwością wyrażenie moich przekonań i poglądów. Jeśli chodzi o wolność przekonań to akurat nikt tego nie ogranicza, natomiast jest bardzo ograniczona możliwość wyrażania swoich przekonań. Jedno z tych ograniczeń to presja społeczna, drugie to stosunek władz i ustroju państwa do różnych teorii, a trzecia to ogólnie pojęte normy dobrego lub gorszego wychowania.

Uważam, że w naszym kraju w pełni z wolności nikt nie korzysta. Ponieważ by być prawdziwie wolnym trzeba być wyalienowanym ze społeczeństwa, a to zaprzecza wielu przymiotnikom wolności. Natomiast uważam, że najbliżsi pełnej wolności i szczęścia nie są ludzie posiadają wielki dom i zachrzaniający po Warszawie Lexusem bez patrzenia na innych, ponieważ są zależni od innych i po pierwsze martwą się jak te dobra utrzymać, a po drugie jak ich nie strącić z przyczyn niezależnych od nich. Ludźmi najwolniejszymi dla mnie są samobójcy skaczący z wysokiego budynku, przynajmniej w chwili lotu, oni są wolni jak ptaki, przez ta chwile mają wszystko w swoich czterech literach i mogą robić wszystko z wyjątkiem wyhamowania prędkości i ocalenia życia, oraz ludzie żyjący na co dzień na stacjach kolejowych, lub miejscach tego typu. Oni się o nic nie martwią robią co chcą, nie zastanawiają się i nie są przywiązani do dóbr materialnych. W każdej chwili mogą pójść gdzie chcą wypić co chcą i mówić co chcą nie patrząc na tego konsekwencje. Uważam iż w naszym chorym społeczeństwie są to ludzie najwolniejsi, co nie oznacza, że się w jakikolwiek sposób asymiluje z nimi.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Komentarze (4) Brak komentarzy
10.1.2009 (16:12)

Ludzie tu chodzi o sens pracy i co ona ma przekazać ;).Czyli wiedzę na temat wolności,a po drugie praca podchodzi pod felieton więc się nie dziwcie czemu jest ona napisana,że tak określę-"w swoim stylu" ;).

27.7.2006 (12:29)

Jak dla mnie praca calkiem calkiem, troche za dlugie zdania..ale coz. Troche brak profesjonalnego slownictwa...a chyba wlasnie to mialo znalezc sie w tej pracy...tak sądze

27.7.2006 (12:13)

zagdzam sie z wnioskami ale zbyt potoczny jezyk

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 5 minut

Typ pracy
Rozkład materiału