profil

Muzyka-jej rola w życiu człowieka

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Muzyka-jej rola w życiu człowieka.

Autor: Jakub Skarbek kl. IIb

„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”. (Paul Claudel)

Muzyka składa się z czegoś więcej niż tylko melodii i rytmu. Dzięki niej nasze życie staje się ciekawsze i bardziej rozwinięte. Dźwięki towarzyszą nam od dzieciństwa, od najmłodszych lat mamy do czynienia z przedszkolnymi piosenkami, które są przez nas śpiewane podczas drobnych uroczystości.
W późniejszych latach zaczynają nękać nas pomysły stworzenia własnego zespołu, muzyki. Z czasem zaczynamy już wybierać nasz ulubiony styl i na ogół ograniczamy się tylko do niego, a co za tym idzie bez przyjemności słuchamy wykonawców grających muzykę, której my „nie akceptujemy”.

„Z muzyką powinno być właśnie tak jak z życiem i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie”. (Jerzy Waldorff)

Zawsze, kiedy zastanawiamy się nad muzyką, przychodzą nam na myśl różne dźwięki. Warto również zastanowić się nad stylem, a jest ich mnóstwo. Najbardziej znane i najczęściej słuchane są: pop, hip-hop, techno, jazz, blues, rock, jednak znajdą się też zwolennicy nieco spokojniejszej i bardziej wyrafinowanej muzyki, a mianowicie klasycznej-poważnej. Dużo ludzi nie ma wyrobionego własnego „smaku” muzycznego i słucha wszystkich gatunków.

Często nie zdając sobie sprawy wystukujemy rytmy, które towarzyszą nam od zawsze.
Cofnijmy się teraz o kilka milionów lat, w których żył Homo Habilis (człowiek zręczny). Nie będziemy wnikali dokładnie w jakich warunkach żył, ale jedno jest pewne, że podczas przebywania w jaskiniach, „swoich domach”, jednym z zajęć „relaksujących” było wystukiwanie bardzo prostych melodii, na zasadzie uderzania kamieniem o skałę. I od tego się wszystko zaczęło. Muzyka od tego czasu towarzyszyła człowiekowi zawsze.

Przez wieki ludzkość wydobywała dźwięki z różnorodnych instrumentów, które z czasem ulegały przemianom i modyfikacjom.

Muzyka często była używana jako „transport” wielu mniej i bardziej ważnych informacji. Teksty ulicznych grajków często były nośnikiem bieżących informacji. W czasach zaborów prócz wierszy utwory muzyczne też były używane jako środek przekazu dla informacji, które miały trafić do rodaków.

„Każda sztuka zawsze dąży do tego, by stać się muzyką”. (Walter Pater)

Muzyka jest najważniejszą i niezastąpioną częścią kultury. U Indian Ameryki Północnej podczas każdego święta (np. Święto Słońca) nieodzownym elementem były specyficzne tańce i wystukiwane na bębnach melodie. Kolejnym przykładem mogą być górale tatrzańscy, którzy przy specyficznym akompaniamencie fujarek i skrzypiec wykonuje bardzo skoczne ruchy.Jednym z faktów potwierdzających powiedzenie „muzyka czyni cuda”
jest akcja Jurka Owsiaka „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, która już od kilkunastu lat zbiera pieniądze na pomoc potrzebującym oraz dokształcanie społeczeństwa w udzielani Pierwszej Pomocy. W każdej z placówek, które w niej uczestniczą jest grana muzyka przez mniej i/lub bardziej znanych wykonawców. Za każdym razem osoby uczestniczące w tej akcji czują się zjednoczone z poszkodowanymi osobami. Kolejną imprezą zorganizowaną przez Jurka Owsiaka jest Przystanek Woodstock, który zrzesza tysiące młodych ludzi na wspólnych rock’owych koncertach.

"Istnieje bardzo dużo pewnych aspektów tak zwanego życia wewnętrznego, fizjologicznego i mentalnego, które wykazują wiele istotnych podobieństw do wzorców muzycznych: ich motywów, napięć i rozluźnień, spełnienia, wewnętrznej zgodności i dysharmonii, ekscytacji i innych cech”.
(Langet, 1942 r.)

Nikogo chyba nie zaskoczę pisząc, ze muzyka ma ogromną moc oddziaływania na nasze emocje, nastrój i życie psychiczne.
„Bardzo charakterystyczne jest także poczucie bezpośredniości wpływu muzyki na nasze odczucia i uczucia. Istnieje jednak wiele wątpliwości co do tego, jak to się dzieję, że muzyka może w ciągu kilku chwil tak bardzo na nas wpływać. Nie do końca wiadomo, dlaczego człowiek ma w ogóle możliwość odbierania muzyki nie tylko jako zbioru dźwięków, ale przede wszystkim pewnych znaczeń oddziałujących na procesy psychiczne”. (Paweł Krukow)
Muzyka jest wspaniałym zjawiskiem, a jej tworzenie wielkim przywilejem.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty