profil

Makbet i jego żona wobec pokusy władzy.

drukuj
poleca 85% 239 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Temat: Makbet i jego żona wobec pokusy władzy...

W dramacie Szekspira główną rolę odgrywają Makbet i jego żona. Na początku utworu bohater i Lady Makbet są postaciami o przeciwnych cechach charakteru. Są to postacie dynamiczne, które zmieniają się wraz z biegiem wydarzeń. Makbet- człowiek szlachetny i delikatny staje się mordercą, a Lady Makbet- osoba o tak silnej psychice załamuje się i popada w obłęd. Jak do tego doszło? Zgubna żądza władzy oraz przerost ambicji prowadzą do załamania obu postaci. Poznając Makbeta dowiadujemy się, iż jest to wyśmienity dowódca, patriotą oddanym sprawie i królowi i kochającym mężem. Jest on ponadto jednym z zaufanych ludzi króla Dunkana. Wszystko zmienia spotkanie trzech czarownic, według których Makbet nabędzie przywilejów oraz zostanie królem. Na początku Makbet nie traktował tego poważnie, lecz gdy wróżba zaczyna się spełniać Makbetem i jego żoną kieruje zła ambicja i żądza władzy. Lady Makbet okazuje się kobietą nie podlegającą innym ludzkim uczuciom niż żądza. Inaczej jest z Makbetem, którego stać na skrupuły.

Kiedy po namowach żony jest on coraz bliżej tego, aby zabić Dunkana, Makbet nadal jest rozdarty w sobie. Hamuje go rozsądek i obawa ujawnienia ich zamiarów. „Jestem krewnym jego i wasalem, to samo zbyt już potępia taki występek, – lecz jestem, co więcej gospodarzem jego, który winien drzwi zamknąć jego zabójcy, nie sam mu do piersi zbójczy nóż przykładać.” Jednak demoniczna żona wpływa na jego ambicje popychając go do zbrodni. Po zabójstwie bohatera męczy sumienie, każdy szmer zapowiada podstęp, w którym to jego zbrodnia zostanie wyjawiona. Nie może więcej zasnąć „ zabiłem sen...”. To doprowadza go do kolejnej zbrodni, której też nie chciał. Makbet zmienia się, znajduje zabijanie jako coś łatwego i ponadto, że jest to najprostszy sposób do osiągnięcia władzy. Prowadzi politykę terroru. Do tego wszystkiego popchnęła go jego żona, opętana rządzą władzy. Wizja rządzenia u boku męża, a nawet wpływania na jego decyzje jest dla niej toksyczna. Lady Makbet nie uczestniczy bezpośrednio w mordzie, wyręczając się swoim mężem, jest okrutna, fałszywa, przebiegła, mocniejsza psychicznie od Makbeta, jednak to ona „łamie się niczym gałązka” i ulega obłędowi. Ta zamiana ról pokazuje ciemną naturę tkwiącą w człowieku.

Utwór ten opowiada, co robi z człowieka żądza władzy i chore ambicje. Dokładnie możemy zaobserwować zamianę pozycji i zatracenie obojga z nich. Ich charaktery nie wskazują na to, do czego są zdolni kierowani chorymi przekonaniami. Szekspir zna ludzką naturę i ukazuje jej złą stronę. Ukazuje, do czego mogą doprowadzić niemoralne decyzje oraz przewaga złych ambicji nad rozsądkiem. Uwydatnia ponadczasowy problem zbrodni oraz kary za nią. Pokazuje, że w każdym z nas mieszkają skłonności do despotyzmu, które nie mają racji bytu. Makbet i jego żona to skomplikowane osobowości pełne niespełnionych ambicji oraz wad, z którymi trzeba walczyć. Są to bohaterowie potępiani za swoje czyny, bo nic nie usprawiedliwia takiej zbrodni.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Epoka
Teksty kultury