profil

Niemcy- mniejszość narodwa

poleca 84% 2805 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Niemcy



Rozmieszczenie mniejszości niemieckiej na terenach Polski




Niemcy to mniejszość narodowa, do której przynależność, podczas narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań przeprowadzonego w 2002 r., zadeklarowało 147 094 obywateli RP, zamieszkująca tereny województw: opolskiego - 104 399,


W niektórych gminach województwa opolskiego Niemcy stanowią większość mieszkańców i w związku z tym odgrywają znaczną rolę we władzach samorządowych. W województwie tym mniejszość niemiecka uplasowała się na drugim miejscu w ostatnich wyborach samorządowych, dzięki czemu jej przedstawiciele tworzą grupę współrządzącą w ramach wojewódzkich władz samorządowych (reprezentantami mniejszości niemieckiej są wicemarszałek województwa i wicewojewoda).
Przedstawiciele mniejszości niemieckiej zasiadają w polskim Parlamencie od czasu wyborów uzupełniających do Senatu w lutym 1990 roku. Po wyborach 27 września 2001 r. w Sejmie RP zasiada dwóch przedstawicieli mniejszości niemieckiej: Henryk Kroll i Helmut Paździor.
Wśród szkół dla mniejszości narodowych najwięcej jest szkół z nauką języka niemieckiego. Ogólna liczba publicznych placówek oświatowych (przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów), w których nauczany jest jako ojczysty język niemiecki wynosi 368, a uczęszcza do nich 36 393 uczniów.
Przedstawiciele mniejszości niemieckiej są w większości katolikami, a tylko nieliczni deklarują protestantyzm (Kościół Ewangelicko - Augsburski).

Mniejszość niemiecka- Historia


Jeśli chodzi o Niemców zamieszkujących w II RP, określenie ich liczebności nie jest łatwe. Stała emigracja do Niemiec, powodowała zmniejszanie się ich liczby. Spis z 1931 r. wskazuje na 741 tys., dane strony niemieckiej przekraczają milion. Najbardziej liczna grupa tej mniejszości zamieszkiwała w zachodnich województwach Polski, a także w województwach łódzkim i warszawskim oraz w rozproszeniu w Małopolsce Wschodniej. Była to społeczność dość majętna. Na obszarze pomorskim w swoim posiadaniu mieli 60% majątków ziemskich oraz 70% przemysłu rolno-przetwórczego. Na Śląsku byli właścicielami znacznej części przemysłu ciężkiego. Przed II wojną światową reprezentantem mniejszości niemieckiej w Polsce była partia Jungdeutsche Partei in Polen (Partia Młodoniemiecka w Polsce), założona w 1931 r. w Bielsku-Białej.
Od 1932 r. była ona też czynna na Górnym Śląsku i od 1934 r. również w Wielkopolsce, Łodzi i na Pomorzu. Pod silnym wpływem NSDAP z Rzeszy, stała się w szybkim tempie najsilniejszą partią mniejszościową w Polsce. W połowie lat 30. liczyła ona ok. 50 tys. członków, wśród których naliczniej reprezentowana była młodzież miejska i chłopi. Jej organem prasowym był ukazujący się od 1933 r. w Katowicach dziennik Der Aufbruch. Jej przywódcy, wokół Rudolfa Wiesnera zwalczali inne partie mniejszości i deklarowali pro forma lojalność względem państwa polskiego, de facto działając na jego szkodę. W październiku 1939 r. partia została rozwiązana przez Niemców.








Główne organizacje:
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno - Kulturalnych w Polsce - reprezentuje 10 Towarzystw Społeczno – Kulturalnych w 10 województwach i ok. 600 kół terenowych; do Związku należy 10 członków (organizacji) stałych i 7 organizacji zrzeszonych,
Niemiecka Wspólnota \"Pojednanie i Przyszłość\",
Stowarzyszenie Mazurskie,
Rada Niemców Górnośląskich,
Konserwatorium im. Josepha von Eichendorffa,
Stowarzyszenie Autorów i Twórców Mniejszości Niemieckiej w Polsce w Bytomiu.
Najważniejsze tytuły prasowe:
\"Schlesisches Wochenblatt\" [tłumaczenie:Śląski Tygodnik]- tygodnik,
\"Hoffnung\"[tłumaczenie: Nadzieja] - miesięcznik,
\"Masurische Storchenpost\"[tłumaczenie: Mazurska poczta bociania] - miesięcznik,
\"Mitteilungsblatt\"[tłumaczenie: Liść Doniesienia] - miesięcznik,
\"Zeszyty Edukacji Kulturalnej\" - kwartalnik.
Największe imprezy kulturalne:
Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce,
Przegląd Chórów - Walce,
Dożynki Diecezjalno - Regionalne na Górze św. Anny,
Przegląd Kapel i Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy,
Przegląd Twórczości Artystycznej Śląska w Dobrodzieniu i Dobrzeniu,
Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy,
Spotkania Letnie Stowarzyszenia Mazurskiego w Pieckach,
Rozmowy Mazurskie w Mrągowie,
Lato Artystyczne Mniejszości Narodowych w Olsztynie

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty