profil

Komórka jako podstawowa geograficzna jednostka systemu telefoni komórkowej

poleca 88% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Komórka

1. komórka radiowa
2. potoczna nazwa telefonu komórkowego
Komórka jest podstawową geograficzną jednostką systemu telefoni komórkowej i od niej wywodzi się określenie przemysłowe "komórkowy" w odniesieniu do systemów telekomunikacyjnych. Komórka jest przedstawiana symbolicznie w postaci sześciokąta o równych bokach.
komórka radiowa (i mikrokomórka, pikokomórka)
Sieci telefoni komórkowej są podzielone na komórki radiowe. Gdy abonent sieci przemieszcza się wraz ze swym telefonem z jednej komórki do drugiej to wówczas rozmowa jest przekazywana do sąsiedniej stacji bazowej. Komórek radiowych nie daje się jednak dokładnie odgraniczyć jednej od drugiej gdyż nakładają one się na siebie w obszarach granicznych. Gdyby te stacje bazowe transmitowały na tych samych częstotliwościach, wówczas w obszarach granicznych dochodziłoby do zniekształceń. Sąsiadujące komórki muszą więc transmitować na różnych kanałach (zakresach częstotliwości). Aby osiągnąć pełne pokrycie sieci, oznacza to, że trzeba użyć do siedmiu różnych rodzajów komórek - komórek, którym przyporządkowane są różne zakresy częstotliwości. Operatorzy sieci starają się przy planowaniu sieci tak te częstotliwości przyporządkować, ażeby były one także dopasowane do cech topograficznych terenu takich jak góry, lasy i tym podobne.
Jeśli sieć w danym obszarze jest już stuprocentowo (lub wystarczająco) pokryta to wówczas nie chodzi już o zwiększanie pokrycia, lecz o sprostanie zwiększającej się liczbie abonentów operujących w tym samym obszarze. W dużych miastach coraz więcej abonentów chce prowadzić rozmowy. Żeby to umożliwić, operatorzy sieci planują coraz więcej i więcej małych komórek. Tam gdzie dotąd była jedna duża komórka radiowa, jest teraz większa liczba małych komórek. Na płaskim obszarze, planujący sieć umieszczają tzw. makrokomórki - komórki radiowe o średnicy do 20 kilometrów. Miasta są zwykle pokrywane mikrokomórkami (o średnicy 1 do 2 kilometrów). W przyszłości powinny te mikrokomórki być zastępowane przez większą liczbę pikokomórek (średnica do 500 metrów). Te małe komórki są wprawdzie mniej rozległe i pracują na mniejszych mocach transmisji, potrafią prowadzić jednak tyle samo rozmów co większe typy komórek. Gdy jedna mikrokomórka zostaje zastępowana przez na przykład siedem pikokomórek, można na tym samym obszarze przeprowadzać siedmiokrotnie więcej rozmów

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty