profil

Promieniowanie gamma

poleca 81% 1767 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Promieniowanie gamma jest, wysyłane przez jądra pierwiastków promieniotwórczych. Jest to bardzo przenikliwe promieniowanie elektromagnetyczne o długość fali mniejszej od 10-10 m. Fale gamma powstają również w wyniku anihilacji elektronów ujemnych i pozytonów, a także z rozpadu mezonów, stąd ich obecność w promieniowaniu kosmicznym.

Anihilacja par jest to zamiana pary cząstka-antycząstka na inne cząstki będące kwantami pola fizycznego odpowiedzialnego za wzajemne oddziaływanie pary ulegającej anihilacji. Np.: w wyniku anihilacji pary pozyton-negaton powstają 2 kwanty pola elektromagnetycznego (foton), pary proton-antyproton - kwanty pola sił jądrowych (mezony p). Proces anihilacji par opisuje kwantowa teoria pól.

Promieniowanie Gamma wykrył w 1902 roku niemiecki uczony Otto Walkhoff. Stwierdził, iż pochodzące od radu promieniowanie radioaktywne może niszczyć tkanki. Jak się okazało, rad emituje: promieniowanie alfa (75%), które bardzo trudno odchyla się w polu magnetycznym i jest absorbowane przez ciała stałe, promieniowanie beta (20%), które zachowuje się w sposób zbliżony do promieniowania rentgenowskiego, ale jest bardziej przenikliwe i promieniowanie Gamma (5%), które przenikało nawet przez płytą stalową o grubości 10 cm. Stwierdził, iż jest ono bardzo niebezpieczne. Powodowało ono śmierć bakterii i oparzenia skóry.

Promieniowanie Gamma ma bardzo dużą zdolność do przenikania. Jest stosowane do celów badawczych np.: teleskopy. NASA opracowuje teleskop opierający swoje działanie na promieniach Gamma, o nazwie „ Gamma-ray Large Area Space Telescope” (GLAST). Służy on głównie do obserwacji gwiazd i czarnych dziur. Wystrzelenie na orbitę około ziemską planuje się ok. 2005. Promieniowanie Gamma jest także stosowane w medycynie, głównie do zwalczania nowotworów, w technice do badań materiałowych (defektoskopia). Kamerę promieni gamma wynalazł w 1956 roku Amerykański fizyk Hal Anger. Służył on głównie do wykonywania radiogramów, a zwłaszcza tkanek, które nie mogą być prześwietlone za pomocą promieni rentgena.

Promienie gamma są to najkrótsze promienie o długości 10-10 m. Wykryto je w 1902 roku. Są bardzo niebezpieczne dla człowieka, ale także w wielu przypadkach pomagają ludziom.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy

Czy Paul Villard ich nie odkrył? Ciekawe, ciekawe...

może nawet treściwa, ALE BARDZO KRÓTKA

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata